Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nie len v lete?
28. 7. 2017 | Paťka

Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nie len v lete?

Túto tému vám nemusíme dlho predstavovať. Každá z nás si zažila svoje letné lásky, ktoré rýchlo vzplanuli ale takisto aj rýchlo zhasli. Niektoré z nás si však z týchto letných lások odniesli nečakaný darček, alebo ako tomu niektoré hovoria ,,suvenír z dovolenky”, dieťa. 

Každá s kamarátkami preberáme, ako sa v lete čo najlepšie ochrániť pred neželaným tehotenstvom. Momentálne je na trhu nespočetne veľa rôznych metód ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom a pohlavne prenosnými chorobami. Niektoré ženy uprednostňujú len prerušovanú súlož, čo však pri letnej láske alebo známosti na jednu noc nestačí. Nemusí nás to pred ničím ochrániť. Takáto súlož je veľmi nezodpovedná a odporúča sa len ženám, ktoré majú dlhodobý vzťah a partnera verne poznajú. Aké sú však iné druhy ochrany?

Prezervatív

Nie je vôbec na hanbu, ak prezervatívy kupuje žena. Vraví sa, že to je mužská záležitosť ale sex chcú predsa dvaja ľudia a hlavnou úlohou kondómu je ochrániť ženu i muža pred neželaným tehotenstvom a najmä pred pohlavnými chorobami. Sú situácie, kedy sa môže kondóm i pretrhnúť avšak nezúfajte, ešte existuje tabletka po, o ktorej si prečítate o pár riadkov nižšie.

Hormonálna antikoncepcia

Túto metódu môžu užívať len ženy. O hormonálnej antikoncepcii kolujú rôzne fámy o tom, ako škodí ženskému telu. Po prvé, pred tým ako vám gynekológ predpíše hormonálnu antikoncepciu je povinné absolvovať odber krvi aby sa zistilo, či je pre vás vôbec hormonálna antikoncepcia vhodná. Predchádza tomu takisto poučenie a vysvetlenie od lekára, kedy vám dá na výber z rôznych druhov antikoncepcie. Po druhé, ak vám nesadne tak ju jednoducho prestane užívať. Dnes je veľmi veľa druhov hormonálnej antikoncepcie a vôbec sa nemusíte obávať negatívnych účinkov. Aby ste zabránili neplánovanému tehotenstvu je potrebné, aby ste antikoncepciu požívali pravidelne.

 dications-cure-tablets-pharmacy-56612_1501233695.jpg

Pesar

Pesar vyzerá asi ako klobúčik z latexu alebo silikónu. Je podobný kondómu ale žena si ho zasunie do pošvy a tak ju chráni pred oplodnením. Pesar býva väčšinou napustený spermicídnou látkou, ktorá takisto oslabuje spermie. Pesar môže ostať v pošve 12 hodín ale najviac 24 hodín. Po použití je ho možné umyť a nasadiť pri ďalšom pohlavnom styku.

Vnútromaternicové teliesko

Táto metóda sa odporúča len tým ženám, ktoré už rodili a nechcú mať ďalšie deti. Gynekológ zavedie do maternice vnútromaternicové teliesko, ktoré bráni oplodnenému vajíčku ku uhniezdeniu sa. Rôzne vnútromaternicové telieska môžu obsahovať hormóny, ktoré sa postupne uvoľňujú a zvyšujú tak antikoncepčný účinok. Pozitívnou stránkou tejto metódy je to, že sa nemusíte o nič starať avšak na druhej strane negativnou stránkou je, že pri zavádzaní i odstraňovaní musí byť gynekológ.

Tabletka po

Ako ste si už vyššie prečítali, tabletka po je poslednou záchranou pred neželaným tehotenstvom. Môžete ju užiť ak vám počas pohlavného styku praskol kondóm alebo zlyhal iný druh ochrany. Je potrebné ju užiť do 72 hodín od pohlavného styku, ale čím skôr tým lepšie. Tabletka po však nenahrádza iný druh antikoncepcie dlhodobo. Smie sa použiť len ako naozaj posledná možnosť ak si nie ste na 100% istá.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.