Ayahuasca – magická rastlina a súčasť záhadných šamanských rituálov
30. 8. 2017 | Zuzana

Ayahuasca – magická rastlina a súčasť záhadných šamanských rituálov

Matka príroda nám ponúka rôzne dary. O liečivých účinkoch rastliniek niet pochýb. Niekedy vďaka bylinkám ani nemusíme chodiť k doktorovi. Tak napríklad, mäta upokojí žalúdok, lipový kvet vylieči prechladnutie, šalvia pomôže s bolesťou v hrdle, skorocel nás zbaví kašľa. Už naše babičky dobre vedeli, aký prírodný liek použiť na daný problém zaťažujúci naše telo, ale čo keď sa trápi naša duša? Má Matka príroda aj na toto medecínu? Odpoveďou by mohla byť ayahuasca.

Amazonská liana Banisteriopsis caapi

Na území Južnej Ameriky je táto liana známa pod kečuánskym názvom ayahuasca. Označuje sa takto samotná rastlina, ale aj nápoj z nej pripravený. Domorodci majú na odvar viacero druhov receptúr, preto sa často môžeme stretnúť aj s ayahuascou, ktorá bude obsahovať ešte iné halucinogénne rastliny. Nie nadarmo sa hovorí: „Iný kraj, iný mrav.“ Kombinácia rôznych druhov dodá tomuto elixíru poznania grády a účinky budú silnejšie. Nie je to tak, že by ste si tento nápoj dali len tak namiesto kávy. Konzumácia je spojená s očistným rituálom pod vedením skúseného šamana.

 17776812976-5dd5662888-b_1504076514.jpg

Za hranice chápania sa dá vycestovať už aj s cestovkou

Ayahuasca má silné halucinogénne účinky, avšak nemôžeme ju označiť za drogu. Nie je návyková. Keď sa pozrieme všeobecne na význam drog nie z hľadiska závislosti, lebo akákoľvek závislosť je patologickým javom, ale z pohľadu určitého benefitu, teda čo nám daná droga užitočného prinesie, tak sa môže práve jednať o stav rozšíreného vedomia. Už po dvoch pohároch vína vieme byť často krát nad vecou a vlastne nás nič netrápi. Cieľom celého šamanského rituálu je zmeniť vnímanie seba samého. Ľudia tieto seanse podstupujú v snahe zbaviť sa traumatických zážitkov z minulosti, vyrovnať sa s krivdami, zbaviť sa závislostí na alkohole či iných drogách, vyriešiť si otázky vlastej existencie, pochopiť dôvody svojho bytia, nájsť odpovede na otázky ohľadom významu života. Ľudia na nápoj reagujú rôzne. Niektorí zvracajú, majú horúčky, krúti sa im hlava, majú vízie, predstavy, znovu prežívajú traumatické zážitky, ktoré vytesnili, vidia jasné farebné obrazy, počujú hlasy. Všetky tieto prejavy majú očistný charakter. Celý proces trvá cca šesť hodín. Niektorí ho podstupujú aj niekoľkokrát za život.

Od čias, kedy do našich životov vstúpil internet a informácie sa stali ľahko dostupné, tak rôznym zvedavcom, kreatívcom a podnikavcom v hlavách skrsol nie jeden nápad, ktorý viedol až ku vzniku tematických zážitkových dovoleniek. Takže dobrodružstva chtiví turisti vďačne zaplatia za nevšedné zážitky, kľudne aj v podobe cesty do pralesov, v snahe odviesť si domov trochu toho svetla v duši. Komercionalizácia tejto domorodej tradície odvádza pozornosť od podstaty a účelu celého rituálu a treba si dať pozor, aby sa zo spirituálnej záležitosti nestala iba atrakcia.

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Zuzana

Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Rany osudu sa hoja nielen časom. Pennebakerova terapia písaním pomáha prekonať depresiu.
Perfektný plesový účes hotový za päť minút!
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Cvičme v rytme zábavy - bungee workout

Ďalšie články na podobné témy

3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Ak Vám nefungujú afirmácie, tak jednoducho skúste aformovať
Prijímate sa v komunikácii aj so svojimi negatívnymi pocitmi, či ich iba ticho tolerujete?
Doprajte si kvalitný spánok a zapamätáte si viac!
Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Cvičíte pre radosť... alebo?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.