Buddha nie je iba dizajnová záležitosť
21. 6. 2017 | Zuzana

Buddha nie je iba dizajnová záležitosť

Poznáte Buddhu? Možno áno, veď dnes je na trhu nepreberné množstvo rôznych bytových dekorácií s Budhhovou podobou. Sochy či svietniky, obrazy, prívesky, náramky, šperky alebo odevy. Naozaj je z čoho vyberať. Tento vkusný interiérový či módny doplnok pôsobí na prvý pohľad pokojným a vyrovnaným dojmom. Buddha bol však v skutočnosti človek, a nielen  tak nejaký obyčajný. Bol to niekto, komu sa podarilo dosiahnuť stavu osvietenia.

Čo je to osvietenie?

Určite to nie je to, keď vám napríklad zasvieti slnko do očí. Osvietenie je stav, pri ktorom jednoducho viete! Keď vám naplno dôjde, o čom to tu celé vlastne je. Povedané trochu spirituálnou rečou, ide o uvedomenie si vlastného ja. Keby sa vám podarilo dosiahnuť tento stav vedomia, tak pocítite aké krásne je zažívať nirvánu, alebo aké to je cítit hojnosť na vlastnej koži, ocitnúť sa vo svete rozšíreného vedomia, kedy prežívate stav bez myšlienok. Veľa ľudí sa po tisícročia snažilo naučiť túto schopnosť, až sa z toho stalo náboženstvo – buddhizmus.

Čo je náboženstvo?

Jednoducho povedané, je to viera v niečo. V tomto prípade sa jedná o vieru v osvietenie. Čomu človek verí, to sa stáva jeho pravdou. Buddha bol naozaj výnimočným človekom a my máme to šťastie, že i dnes sa môžeme nechať inšpirovať krásou i múdrosťou jeho osobnosti.

Citáty

„Láska je odvaha, ktorá sa nebojí ničoho.“

„Je to tvoja myseľ, ktorá vytvára tento svet.“

„Sme to, čo si myslíme. Všetko z toho, čo sme, vzniká s našimi myšlienkami.“

„Myšlienkami tvoríme svet.“

„Čím ste je to, čím ste boli, a čím budete je to, čo robíte teraz.“

„Nehovor ak tvoje slová nie sú lepšie jako ticho.“

„Hnev sa neprekonáva hnevom, ale láskou.“

„Konaj dobro a dobro sa ti vráti.“

„Všetci sme len výsledkom toho, o čom sme premýšľali.“

„Príčinou utrpenia je túžba – s koncom túžby končí utrpenie.“

„Koreňom všetkého zla je nedostatok poznania.“

„Ak sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte vôbec nič. Ak sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír.“

 Ilustračné foto: Pixabay.com

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.