Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
27. 7. 2017 | Zuzana

Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov

Mantra z detstva, základ slušného správania, takzvané čarovné slovíčka: prosím a ďakujem. Sú nám dokonale známe, možno s nimi máme dokonca dôvernejší vzťah ako s niektorými členmi vlastnej rodiny. Tieto slová sú istou zárukou kvality a úspechu. Prosím a ďakujem, to sú naozaj silné slová s veľkým kúzlom. Prezradím vám však ešte tri ďalšie, nie tak známe, ale o to kúzelnejšie slovíčka, pomocou ktorých sa dá rýchlo a hlavne správne rozhodnúť.

Píšte si milé dámy, pretože môžem, nemusím a mám sa rada, sú základné stavebné kamene, na ktorých vaše sebavedomie doslova stojí.

Najprv pár príkladov

Predstavte si, že vám v práci zazvoní telefón. Zľaknete sa už len toho zvuku, rozbúcha sa vám srdce, máte knedlík v krku alebo cítite stiahnutý žalúdok... Teraz prichádzajú na rad čarovné slovíčka: Môžem to zdvihnúť. Nemusím to zdvíhať. Mám sa rada.

Po dobrom obede si dáte kávu a premýšľate nad zákuskom, váhate, zdržujete ostatných čakajúcich za vami, zvažujete pre a proti. Čím viac nad tým premýšľate, tým horšie sa rozhodujete. Preto opäť: Môžem si dať zákusok. Nemusím si ho dávať. Mám sa rada.

Prídete domov a nájdete tam neporiadok. Môžem to upratať. Nemusím to upratovať. Mám sa rada.

Niekto je na vás zlý, kričí a uráža vás. Môžem si to brať osobne. Nemusím si to brať osobne. Mám sa rada.

Nie ste dlhodobo spokojná v partnerskom vzťahu. Môžem odísť. Nemusím odchádzať. Mám sa rada.

Zvažujete, či mať dieťa alebo nie. Môžem mať dieťa. Nemusím mať dieťa. Mám sa rada.

Partner vás požiada o ruku a vy si nie ste týmto krokom istá. Môžem sa vydať. Nemusím sa vydávať. Mám sa rada.

Idete na pracovný pohovor. O tú prácu máte veľký záujem. Namiesto obáv a stresov si skúste povedať: To miesto môžem dostať. Mám sa rada.

 heart-762564-960-720_1501163735.jpg

V čom spočíva to kúzlo?

Každú chvíľu sa pre niečo rozhodujeme. Táto technika je vynikajúca najmä pre nerozhodných ľudí. Dnes a denne si vyberáme zo širokého spektra vlastných myšlienok. Vždy iba jednu, ktorú sa následne rozhodneme zrealizovať. Sme však ľudia kreatívni, preto nám niekedy nestačí zvoliť medzi A alebo B, pokojne vymyslíme ešte C, D, E, F a G, aby sa nám horšie rozhodovalo. Pred každou voľbou si stačí povedať, môžem to urobiť a nemusím to urobiť. Jednoducho si vyberte tú verziu, ktorá sa vám pozdáva. Prečo to robiť? Pretože sa máte rada. Keď si budete vyberať z týchto dvoch možností, tak okamžite budete vedieť, ktorá je správna. Podľa pocitu spoznáte, čo naozaj chcete, môžete sa tak rýchlo a správne rozhodnúť.

Mám sa rada, je taká čarovná formulka. Niekto vás odmietne, niečo sa nepodarí? No a čo. Mám sa rada. Rozhodovanie môže byť naozaj zdĺhavý proces. Hlavne keď ide o zásadné životné udalosti. Predtým, ako začnete zvažovať všetky možné vplyvy a dôsledky vášho rozhodnutia, všetky pre a proti, skúste si povedať už známe magické slová - môžem to urobiť, nemusím to robiť. Urobte to ešte predtým, než sa pustíte do realizácie vášho logického rozhodnutia. Môžete sa tak jednoducho vyhnúť situácii, keď strávite roky budovaním, tvorením a stavaním niečoho, čo vlastne naozaj ani nechcete.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články od autorky Zuzana

Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Rany osudu sa hoja nielen časom. Pennebakerova terapia písaním pomáha prekonať depresiu.
Perfektný plesový účes hotový za päť minút!
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Cvičme v rytme zábavy - bungee workout

Ďalšie články na podobné témy

3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Doprajte si kvalitný spánok a zapamätáte si viac!
Ovplyvňujú emócie to, čo kupujeme?
Single ženy dnešnej doby
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť
Ak Vám nefungujú afirmácie, tak jednoducho skúste aformovať

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.