Najlepšie rozhodnutie je vždy to vlastné
16. 10. 2017 | Zuzana

Najlepšie rozhodnutie je vždy to vlastné

Stojíte pred voľbou, pred veľkou životnou zmenou a musíte sa rozhodnúť. Váš hlas. Vaše áno. Vaše nie. A vy neviete. Neviete sa rozhodnúť. Neviete urobiť vlastné rozhodnutie. Čo je najlepšie pre vás? Neviete, čo je najlepšie. Áno nie je to najlepšie, ale ani nie, nie je to najlepšie pre vás, zdá sa. Predsa, keď poviem áno, tak to pre niekoho bude znamenať nie a keď poviem nie, tak to pre niekoho bude znamenať áno. Podľa čoho sa rozhodnete, keď neviete?

Neviete posúdiť, ktorá voľba je pre vás samotných najlepšia, navyše je v tejto kauze zainteresovaných viac ľudí a vy nechcete hrať úlohu sudcu, ktorý niekoho oslobodí a iného odsúdi k zármutku. Neviete, čo je najlepšie.

Tak čo urobíte? Ako sa rozhodnete?

Nerozhodnete sa. Neurobíte nič. Urobíte tú najbezpečnejšiu voľbu. Necháte rozhodnúť druhých. O vás. Dobrovoľne budete čakať na rozsudok. Nebudete ten, kto rozhoduje, nebudete sudca. Domnievate sa, že sa vás to netýka, že prenechaním voľby ste sa zbavili zodpovednosti. Možno sa vám uľavilo. Už to nie je vaša vec. Ste z toho vonku, mohlo by sa zdať. Ale tak to nie je. Vy ste sa totiž rozhodli. Rozhodli ste sa o sebe nerozhodovať. Je to vaše rozhodnutie. Myslíte, že je tiež najlepšie? Rozhodne je bezpečné a pohodlné. Keď urobíte najpohodlnejšiu a zdanlivo najbezpečnejšiu voľbu, keď sa rozhodnete, že nebudete o sebe rozhodovať, tak to urobí zakaždým niekto iný za vás. To jeho rozhodnutie sa vám nemusí páčiť, ale útechou, v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii je vedomie, že vy s tým nemôžete nič urobiť. Hráte úlohu obete a za vaše nešťastie môže sudca, ktorého ste zvolili do funkcie vy. Poznáte meno vinníka a to sa vám hneď trochu uľaví. Predsa za to môže on. Ale stále ste to vy, kto sa cíti zle. Stále ste to vy, kto je v bezvýchodiskovej situácii. A čo teraz? Zmierim sa s tým, že sa budem po zvyšok života cítiť zle a jedinou pre mňa dostupnou zábavou v tomto väzení krívd a naschválov bude označovanie vinníkov za moje nešťastie? Alebo prestanem hrať? Ako ale ukončiť hru?

 board-2084774-960-720_1508157330.jpg

Rovnako, ako ste ju začali. Vlastným rozhodnutím. Robiť vlastné rozhodnutia nie je tá najbezpečnejšia a najpohodlnejšia cesta, pretože to so sebou nesie riziko, že sa naše rozhodnutie nebude páčiť ostatným. Avšak, keď necháte o sebe rozhodovať druhé, rozhodne sa to nebude páčiť vám. Navyše to rozhodnutie nemusí byť dobré, môže byť pokojne zlé. Áno. Ale záleží na tom? Ja myslím, že nie. Myslím, že to najlepšie rozhodnutie, ktoré môžeme v živote urobiť nie je dobré ani zlé. To najlepšie rozhodnutie, ktoré môžeme v živote urobiť je naše vlastné rozhodnutie.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články od autorky Zuzana

Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Rany osudu sa hoja nielen časom. Pennebakerova terapia písaním pomáha prekonať depresiu.
Perfektný plesový účes hotový za päť minút!
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Cvičme v rytme zábavy - bungee workout

Ďalšie články na podobné témy

Single ženy dnešnej doby
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Robte len to čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.