Štedrý deň môže byť štedrý aj na bozky, hlavne pod imelom
22. 12. 2017 | Zuzana

Štedrý deň môže byť štedrý aj na bozky, hlavne pod imelom

Už v dávnych dobách bola tejto rastline prisudzovaná magická moc. Imelo má do domu prinášať šťastie, odvahu a lásku. Najlepšie to zafunguje, ak ho dostanete ako darček. V stredoveku sa používalo v ľudovom liečiteľstve. Podľa Rímanov sa verilo, že chráni pred ohňom a bráni vstúpiť zlým duchom do našich domovov. Kelti zase verili, že imelo zabezpečí lásku a plodnosť, pretože dokázalo kvitnúť aj za mrazivých dní. Odtiaľto pochádza aj obľúbená vianočná tradícia bozkávania sa pod imelom.

Kde sa vôbec vzalo imelo?

Táto rastlina rastie v korunách opadavých listnatých stromov, najčastejšie na topoľoch, lipe, agáte či jabloni. Na každom strome však vyzerá trochu inak. Semená imela roznášajú vtáci. V štrbine kôry semienko vyklíči a asi do roka začne prerastať do dreva odkiaľ čerpá miazgu. Kvitne až za štyri roky od vyklíčenia. Jeho biele bobule dozrievajú práve v decembri.

Tradícia bozkávania pod imelom

Zvyk bozkávať ženy a dievčatá pod imelom pochádza z Anglicka. Muž mohol pobozkať pod imelom každú. Tiež sme si zvykli používať imelo ako vianočnú dekoráciu. Nemôžeme jej uprieť romantický náboj, ktorým dokáže dokresliť vianočnú atmosféru. Táto rastlinka je v čase Vianoc veľmi obľúbená. V Nórsku je dokonca považovaná za symbol uzmierenia. Vraj sa kedysi aj Mikuláš stretol so svojou milovanou práve po imelom.

 people-2597454-960-720_1513968700.jpg

Imelo ako liek

Imelo je nie len krásne, ale aj liečivé. Na zber sa vydajte v novembri a v decembri, alebo na jar. V tomto období je imelo najúčinnejšie. Biele bobuľky však odstráňte, lebo sú jedovaté. Imelo zlepšuje krvný obeh, reguluje tlak, posilňuje srdce, lieči choroby štítnej žľazy, pomáha v období menopauzy,  lieči neplodnosť a priaznivo ovplyvňuje imunitný systém.

Imelo sa užíva v podobe čaju, pridáva sa do bravčovej masti, alebo sa z neho dá vyrobiť účinná  tinktúra. Stačí čerstvé alebo sušené imelo nasekať, zaliať alkoholom a nechať lúhovať na tmavom mieste šesť až osem týždňov. Potom tinktúru precedíme a môžeme úžívať 15 až 20 kvapiek trikrát denne tak, že si tinktúru nakvapkáme do pohára s vodou a vypijeme.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.