Sviatočné pečenie
17. 12. 2017 | Paťka

Sviatočné pečenie

Každá žienka v domácnosti na sviatky vypeká o sto dvesto a niekedy sa nám stane, že zabudneme recept aj na tie najobyčajnejšie koláčiky. Prinášame Vám dva recepty, ktoré sú vynikajúce a rokmi overené. 

Každý jedák sa ich nevedel dojesť a niekoľkokrát sa nám stalo, že ešte pred Štedrým dňom sme museli piecť ďalšie koláčiky. Nech sa páči tu sú recepty.

Orechovo - vanilkové rožky

Tieto vanilkové rožky u nás v rodine piekla dokonca už moja prababka skoro pred sto rokmi.

Budeme na ne potrebovať:

Do preosiatej múky rozmrvíme maslo. Pridáme vanilkový cukor, mleté orechy a vajce. Vypracujeme hladké cesto. Cesto zamotáme do potravinárskej fólie a necháme odstáť cez noc v chladničke. Na ďalší deň z cesta urobíme dlhý šúľok, ktorý rozkrájame na malé kúsky a tie ušúľame do malých rožtekov. Tieto rožteky  položíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme ich približne 10 minút pri 180°C.

 20171217-105343_1513507273.jpg

Ovsené guľky

Tento recept našla moja mama úplnou náhodou v jednej kuchárke už z roku 1973. Ovsené koláčiky nie sú len terajším výmyslom a pečú sa už desiatky rokov.

Na ovsené guľky budeme potrebovať:

Ovsené vločky opražíme na troške masla. Preložíme ich do misky a pridáme ku nim zvyšok masla, sušené brusnice, práškový cukor, vajce. Vypracujeme z nich cesto, ktoré opäť zabalíme do potravinárskej fólie a takisto necháme odležať v chladničke. Na ďalší deň môžeme priamo z cesta odtrhávať malé kúsky a vytvarovať z nich guličky. Guličky ukladáme na plech a pečieme približne 15 minút pri 180°C.

Ak chcete mať zdravšiu variantu, do guličiek môžete použiť namiesto cukru med.

 20171217-105353_1513507276.jpg

 Ilustračné foto: osobný archív

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.