Úvod do sveta emocionálnej inteligencie
28. 8. 2017 | Zuzana

Úvod do sveta emocionálnej inteligencie

Určite poznáte skratku IQ. Inteligenčný kvocient. Aká je hodnota vášho IQ? Môžete si ju ľahko zmerať pomocou testov. Po vyhodnotení sa dozviete, aký ste múdry. Keď povieme, že niekto je intelektuál, znamená to, že je inteligentný.

Čím vyšší je váš intelekt, tým lepšie môžete využiť svoj rozum a logicky myslieť. Logika je myšlienková cesta, ktorá vedie k záverom. Ľudia s nadpriemerným IQ majú často problémy so sociálnou interakciou, pretože ich emocionálna šikovnosť nie je vysoká.

Podľa oficiálnej tabuľky Mensy (medzinárodná organizácia združujúca nadpriemerne inteligentných ľudí s hodnotou IQ nad 130, s cieľom využívať tejto inteligencie v prospech ľudstva) ste tak nejako, priemerne múdry, ak sa hodnota vášho IQ pohybuje medzi 90 až 120.

Ľudia s IQ 89 alebo menej sa dostanú do takzvaného Nedostatočného priemeru. Sú mentálne retardovaní na troch úrovniach: debilita, imbecilita a idiocia. Pričom, byť debilom v tejto skupine, znamená byť na tom inteligenčne najlepšie. Mimochodom slová ako "idiot" či "debil" sa v našej bežnej slovnej zásobe celkom uchytili. Súčasne len tri percentá obyvateľov sú skutočnými debilmi a naozajstnými idiotmi. Títo ľudia jednoducho nemajú potrebné logické schopnosti jesť alebo obliecť sa. Často majú problém s rečou, motorikou, niekedy trpia autizmom.

 pexels-photo-207145_1503907405.jpg

Prečo by nás mala zaujímať emocionálna inteligencia?

Uvedomila som si ako často a hlavne ako automaticky používame slová debil, idiot či imbecil. Uvediem pár príkladov: "Ten šéf, to je ale debil. Na koho zase čakáme? No jasné zas na toho idiota. Pozrite sa na neho, na debila. Ja s takým imbecilom ako si ty nikam nejdem. Stretla som naozaj skvelého muža, no nakoniec sa ukázalo, že je to pekný debil. Takýto hlúpy zákon mohol vymyslieť fakt len idiot. „ Až sa budete nabudúce rozčuľovať, skúste mať na pamäti, že ten debil šéf či idiot sused je prinajmenšom rovnako múdry ako vy, dokonca možno ešte inteligentnejší. Stručne povedané, nie je debil ako debil. A týmto sa konečne dostávame priamo k emocionálnej inteligencii, EQ. Mať priemerné, či nadpriemerné IQ je určite skvelý výsledok, ale mať znalosti o EQ a byť emocionálne inteligentný... Hmmm, to Vás potom nejaký debil len tak ľahko nerozhodí. Predsa emóciami žijeme, idioti nie sme, takže s našou priemernou inteligenciou sme schopní logicky a hravo dospieť k záveru, že byť emocionálne inteligentný je pre spokojný život veľmi dôležité. Schopnosť zvládať svoje emócie, rozumieť im a vedieť sa vcítiť do pocitov iných zlepšuje pochopenie v medziľudských vzťahoch. Okrem iného je to vec, ktorá sa dá naučiť tréningom. Osobne si myslím, že umenie zvládať stresové situácie s úsmevom určite za trošku štúdia stojí.

Emocionálna inteligencia obsahuje päť základných zložiek. Je to schopnosť sebaovládania, to znamená, že do akej miery vieme ovládať vlastné emócie. Ďalej sem patrí sebauvedomenie. Táto oblasť sa zameriava na pochopenie vlastných pocitov. To znamená, že ako dobre vieme čítať svoje emócie a podľa toho potom jednať. Ak sme seba-vedomí, tak to znamení, že rozumieme tomu, prečo sa práve cítime tak, ako sa cítime. Motivácia je tretia zložka spadajúca do oblasti emocionálnej inteligencie. Jedná sa o umenie využitia vlastného pocitu k dosiahnutiu cieľa. Štvrtá oblasť sa týka nadväzovania a udržovania medziľudských vzťahov. Piata zložka je zameraná na empatiu, čiže schopnosť vcítiť sa do pocitov druhých a podľa toho prispôsobiť svoje chovanie.

Ak vás často trápia negatívne emócie, tak odporúčam nájsť si na internete testy EQ. Je ich naozaj veľa. Podľa výsledkov tak môžete hravo zapracovať na oblastiach, v ktorých máte problém, lebo majte na pamäti, že za to, ako sa cítime si zodpovedáme každý sám.

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Zuzana

Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Rany osudu sa hoja nielen časom. Pennebakerova terapia písaním pomáha prekonať depresiu.
Perfektný plesový účes hotový za päť minút!
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Cvičme v rytme zábavy - bungee workout

Ďalšie články na podobné témy

Ku šťastiu stačí málo. Na začiatok je dobré naučiť sa prevziať zodpovednosť za naplnenie vlastných potrieb
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Ak Vám nefungujú afirmácie, tak jednoducho skúste aformovať
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Prijímate sa v komunikácii aj so svojimi negatívnymi pocitmi, či ich iba ticho tolerujete?
Doprajte si kvalitný spánok a zapamätáte si viac!
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.