10 najčastejších príznakov, vďaka ktorým odhalíte manipulátora
25. 2. 2019 | Gabriela

10 najčastejších príznakov, vďaka ktorým odhalíte manipulátora

S manipuláciou sa stretávame častejšie než si uvedomujeme. Je všade okolo nás, aj keď jej nepripisujeme veľkú pozornosť. Len taká reklama v televízii je do istej miery manipuláciou. Niekto totiž vplýva na naše potreby a ukazuje nám riešenie. V tomto type správania sa často využíva nevedomosť, ale aj strach, neistota, nízke sebavedomie, ochota pomáhať a dobromyselnosť. Účelom manipulátora je väčšinou realizácia osobných, tajných zámerov a plánov.

Existuje viacero podôb manipulácie, ktoré sú niekedy dosť ťažko rozpoznateľné, najmä ak danému človeku veríte a nechcete si pripustiť, že ste jeho obeťou. Manipulátora však poháňa silná obrana, resp. strach poddať sa. Najčastejšie manipuluje preto, aby nebol manipulovaným. Takýto mechanizmus správania sa môže fixovať už vo veľmi ranom veku, okolo 3. roku života. Najmä vtedy, ak sa dieťa cíti bezmocné a matka s ním manipuluje.

Ak chcete vedieť viac a dozvedieť sa o jednotlivých spôsoboch manipulácie, čítajte ďalej. Ale upozorňujeme, že nie každý, kto koná uvedenými spôsobmi, je manipulátor. Ak sa ale tieto prejavy správania opakujú a sú časté, tak ste sa pravdepodobne stali jeho obeťou.

1. Využívanie výhod známeho/domáceho prostredia

Manipulatívny človek môže trvať na tom, aby ste sa s ním stretli v priestore, kde môže dominovať a mať väčšiu kontrolu. Môže to byť jeho kancelária, domov, auto alebo aj iné priestory, kde má pocit prevahy. A vtedy začne konať. Nedovoľte mu získať nad vami túto moc.  

2. Nechá vás rozprávať ako prvých, aby sa zorientoval a našiel vaše slabosti 

Praktizujú to aj mnohí predajcovia, nielen manipulátori. Tým, že sa vás pýtajú rôzne otázky, vytvoria si prehľad o vašom myslení a správaní. Z neho následne čerpajú informácie o vašich silných a slabých stránkach. Tento typ otázok so skrytým zámerom sa môže vyskytnúť aj na na pracovisku alebo v osobných vzťahoch.

3. Manipulujú s faktami

To znamená, že nehovoria celú pravdu, klamú alebo sa vyhovárajú. Dokonca sú schopní skĺznuť do toho, že obviňujú obete zo spôsobenia vlastnej viktimizácie. Deformujú pravdu. Strategicky zverejnenia alebo zadržia kľúčové informácie. Preháňajú či zmierňujú až bagatelizujú problémy. O problém sa zaujímajú jednostranne. Pri tomto spôsobe manipulácie myslite kriticky. Každý názor, myšlienku podrobte skúmaniu, zaoberajte sa ňou, či môže alebo nemôže byť pravdivá. 

4. Overujú si fakty a štatistiky

Niektorí jednotlivci až  "intelektuálne šikanujú" tým, že sa považujú za odborníkov. Majú potrebu intelektuálnej nadradenosti. Využívajú to, že sa opierajú o údajné fakty, štatistiky a ďalšie informácie, o ktorých veľa neviete. Často sa to stáva napríklad v obchodných a finančných situáciách, v odborných diskusiách, rokovaniach, ako aj v iných prípadoch.

5. Používajú príliš veľa postupov, zákonov 

Môže ísť o tzv. zbytočné byrokratické zaťaženie - nezmyselné papierovanie, postupy, zákony a stanovy, výbory a iné. Hoci ide o prekážky, ktoré spôsobujú nejednému človeku veľa vrások,  ich účel je jasný  - udržujú postavenie a moc. A to tak, že komplikujú hľadanie pravdy a zisťovanie faktov. Skrývajú sa tak nedostatky a vyhýbajú sa kontrole. 

 portrait-119851-960-720_1550994635.jpg

6. Zvyšujú hlas a prejavujú negatívne emócie

Niektorí jednotlivci vyjadrujú svoj názor počas diskusií formou agresívnej manipulácie. Predpokladom môže byť to, že ak prejavia svoj hlas dostatočne nahlas alebo prejavia negatívne emócie, prepadnete ich nátlaku a dáte im to, čo chcú. Agresívny hlas je doprevádzaný aj neverbalitou - dominantým postavením tela, prípadne jedinci používajú rôzne výrazné gestá. 

7. Negatívne prekvapenia

Niektorí ľudia využívajú negatívne prekvapenia, aby vás dostali získaním psychologickej výhody. Čo môže mať rôzne stupne, od malých prekvapení pri vyjednávaní alebo výrazné veľké neočakávané informácie. Zvyčajne tieto neočakávané a často negatívne informácie prichádzajú bez varovania, takže nemáte dostatok času na prípravu a boj proti nim. Manipulátor je vo výhode, na základe čoho vy potom môžete ustúpiť vo veciach, ktoré by ste inak neurobili. Ak by ste mali dostatok času na ich zváženie.

8. Dávajú vám veľmi malý alebo žiadny čas na rozhodnutie

Ide o bežnú taktiku v predaji či vyjednávaní, kedy zvyčajne manipulátor tlačí na vaše rozhodnutie pred tým, ako ste naň pripravený. Používa určité napätie, stres a dúfa, že podľahnete jeho požiadavkám.  

9. Sarkazmus, kritické poznámky na vaše slabosti 

Niektorí manipulátori často využívajú sarkazmus, kritizovanie vašej osoby alebo akýsi “skrytý” humor, aby vás prinútili myslieť si, že ste o niečo horší.  Môžu to byť rôzne komentáre týkajúce sa vášho vzhľadu, starého modelu auta či telefónu.

10. Preháňajú svoje problémy a prezentujú sa ako obete

Často osoba s manipulatívnymi sklonmi preháňa svoje problémy alebo ich prezentuje ako veľmi závažné a ťažké. Chce pôsobiť ako slabý, bezmocný človek či dokonca mučeník, aby vyvolal súcit a láskavosť. Účelne využíva dobrú vôlu ľudí, vinu a svedomie, pocit povinnosti, ochranný či výchovný inštinkt. Získava tým neopodstatnené výhody a ústupky.

Spôsobov manipulácie je veľké množstvo a často prináša rôzne výhody manipulujúcemu. Preto je niekedy ťažké ich eliminovať.

Ilôustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Ako začať podnikať popri dieťati
12 rád ako byť neodolateľná
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Môžeme ochorieť používaním make-upu?
Frustrácia ako začiatok niečoho nového

Ďalšie články na podobné témy

Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Single ženy dnešnej doby
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Veci, ktoré vám môžu podkopať sebavedomie: Tipy, ako si zachrániť vlastné JA!

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.