10 tipov, ako vybrať perfektnú šatníkovú skriňu do spálne
21. 8. 2023 | PR Servis

10 tipov, ako vybrať perfektnú šatníkovú skriňu do spálne

Počuli ste už príslovie: Uprataná spálňa, uprataná myseľ? Spálňa je vaše útočisko, vaša súkromná oáza pokoja, kam sa uchýlite večer čo večer, aby ste nabrali silu do nového dňa. Ak sa však všade povaľujú kúsky oblečenia, pod oknami stoja škatule so sezónnym oblečením, na pokojný a ničím nerušený spánok môžete zabudnúť. Podvedome budete vnímať, že niečo nie je v poriadku.

Neusporiadaná spálňa môže zvýšiť úroveň stresu a ovplyvniť kvalitu vášho odpočinku. A pritom je to také jednoduché! Stačí si zaobstarať vhodnú skriňu. Mohli by ste vbehnúť do prvej predajne s nábytkom a nejakú si kúpiť. Akú však máte istotu, že vám bude vyhovovať? Tu je 10 praktických tipov, ako si vybrať perfektnú skriňu do vašej spálne.

1.  Pre neho a pre ňu

Kým vôbec začnete uvažovať nad štýlom skrine, je potrebné si urobiť jasno v tom, koľko “obyvateľov” bude skriňa mať. Ak bývate sami, máte vo vrecku drobné víťazstvo.

 

Ak hľadáte skriňu pre vás a pre partnera, všetko, čo potrebujete, by malo byť dvakrát. Tu však treba zohľadniť rozdiely medzi dámskym a pánskym šatníkom. Je vysoko pravdepodobné, že oblečenie nežnejšej polovičky zaberie v skrini väčšiu časť.

 

Inšpirujte sa: Ani páni ale nemusia zaostávať. Viete, ako na štýlový šatník pre muža?

 

Najväčšiu výzvu majú tí, ktorí musia nejakú časť v skrini vyhradiť pre dieťa či deti.

 

S organizáciou skrine dokáže majiteľov potrápiť aj zmena ročného obdobia. Sezónne oblečenie, najmä to zimné, si vyžaduje extra priestor. Niektorí na jeho uskladnenie využívajú úložný priestor v posteli alebo šatník na chodbe. V rodinnom dome je riešení hneď niekoľko. V menších bytoch často nemáte na výber a zimné bundy, kabáty a svetre musia zostať v šatníkovej skrini.

2.  Pozdĺž steny alebo do kúta

Zvážte, kam presne vo vašej spálni pôjde šatníková skriňa a buďte si tým celkom istí. Skriňa je veľký a ťažký kus nábytku a je ťažké ju iba tak premiestniť. Dokonca nemožné, ak ide o vstavaný model.

 

Veľká priestranná spálňa znesie, keď pre skriňu vyhradíte celú jednu stenu. Ak si zvolíte správny typ a štýl, nemusí vôbec ovplyvniť dispozičné riešenie miestnosti.

 

V malých spálňach sa počíta každý centimeter. Možno v ponuke predajcov nábytku nenájdete skriňu, ktorá vám bude dokonale vyhovovať. Skúste zvážiť, či sa nedá využiť kút izby na rohovú skriňu alebo atypický výklenok, ktorý doteraz nemal špeciálnu úlohu.

 

Pred kúpou skrine dôkladne zmerajte veľkosť podlahovej plochy, ktorú máte k dispozícii, aj výšku až k stropu. Ponechajte dostatok priestoru medzi skriňou a zvyškom vybavenia pre jednoduchú mobilitu a obsluhu.

full-shot-woman-checking-wardrobe_1692619441.jpg

3.  Spoznajte rôzne typy šatníkových skríň

Keď sa pohrúžite do sortimentu šatníkových skríň, možno budete prekvapení, koľko rôznych typov existuje.

 

Pripravili sme pre vás krátky prehľad:

 

     šatník – samostatná miestnosť určená špeciálne na oblečenie, doplnky a obuv.

     vstavané skrine – skrine vyrobené na mieru zohľadňujúce špecifické rozmery a vnútorné usporiadanie.

     skrine s krídlovými dverami – najbežnejší typ skríň. Dostupné sú 1-, 2-, 3- a 4-dverové prevedenia. Ak sa dobre poobzeráte, natrafíte aj na skriňu s väčším počtom dverí.

     skrine s posuvnými dverami – ideálne do malej spálne, kde je zaťažko otvoriť dvere do priestoru.

     rohové skrine – plne využívajú inak prázdne kúty v miestnosti.

     presklené skrine – ide o dizajnovú vec do extra moderného interiéru.

     textilné šatníkové skrine – ľahké prenosné skrine vhodné do bytu, ale aj na internát či ubytovňu.

     modulárne skrine – tvorí ju niekoľko plastových dielov, ktoré po zmontovaní vytvoria skriňu. Jej vzhľad a usporiadanie môžete kedykoľvek zmeniť.

     stojanové vešiaky – pojazdné vešiaky s kolieskami obľúbené najmä v detských izbách a izbách tínedžerov.

4.  Vstavaná alebo voľne stojaca

Vstavaná skriňa je najobľúbenejšia, pretože dokáže splniť všetky vaše sny a požiadavky. Zužitkuje každý centimeter, zvyčajne sa ťahá až ku stropu. Vstavané skrine sú na objednávku, vyrábajú sa na mieru, preto sa doba dodania počíta na týždne.

 

Takýto typ skrine je však veľký záväzok. Ak sa raz rozhodnete presťahovať, nemôžete si ju vziať so sebou.

 

Voľne stojace skrine sú najuniverzálnejšie, pokiaľ ide o dizajn a cenu. Zvyčajne sú u predajcu na sklade, svoju novú skriňu môžete mať doma už o pár dní. V prípade potreby sa dajú premiestniť z miestnosti do miestnosti alebo z domu do domu.

 

Takýto typ skríň však neumožňuje úpravu vnútorného rozloženia. Nemusí vám vyhovovať počet vešiakových tyčí a políc.

5.  Na policu, na ramienko, do zásuvky

Pri výbere skrine nie je dôležitý iba skelet, teda rám skrine. Rovnako by vás malo zaujímať vnútorné rozloženie úložného priestoru. Treba si položiť otázku, aký úložný priestor hlavne potrebujete.

 

Košele, blúzky, sukne, šaty, saká a kabáty patria na vešiakovú tyč. Svetre, nohavice, tričká sa cítia najlepšie na policiach. Ešte by to chcelo zásuvky na spodnú bielizeň, plavky, opasky a ďalšie drobnosti.

ls-wardrobe-with-mirror-sliding-doors_1692619357.jpg

6.  Masív je trvácny, plast je ľahký

Kúpa skrine určite nie je lacná záležitosť. Preto potrebujete pevnú konštrukciu, ktorá obstojí v skúške času a zároveň udrží vaše oblečenie v bezpečí. 

 

Najpreferovanejším materiálom pre šatník je masívne drevo. Šatníková skriňa z masívneho dreva ponúka jedinečný a nefalšovaný dizajn. Drevo je nadčasové a ľahko zapadne takmer do každého interiérového štýlu.

 

Niektoré ďalšie materiály, ktoré môžete uprednostniť pre svoj šatník, sú laminát, kov a plast. Laminátové skrine sú cenovo dostupnejšie, prichádzajú v rôznych dizajnoch, nie sú však také odolné ako masívne drevo.

 

Kovové skrine sľubujú dlhú životnosť, nemusia však vyhovovať každému. Hodia sa skôr do moderných vzdušných priestorov. Plastové skrine sú ľahké, dodávajú sa v mnohých farebných prevedeniach, preto sú ideálne najmä do detských izieb.

 

Ak sa neviete rozhodnúť, materiál skrine vyberajte tak, aby ladil s ostatným nábytkom v spálni.

7.  Aby vaša spálňa zostala štýlová

Skriňa veľkou mierou prispieva k celkovému štýlu spálne. Často je dominantou miestnosti, ktorá určuje atmosféru a dokáže navodiť určitú náladu. Na výber máte niekoľko štýlov: od tradičného, vidieckeho cez zdobené barokové kúsky, skrine vo sviežom škandinávskom či provensálskom štýle až po ultramoderné presklené skrine a modely s extra vysokým leskom.

 

Skriňa môže byť tým rozhodujúcim prvkom, od ktorého sa odrazíte pri výbere ostatného vybavenia. Ak vyberáte skriňu do spálne s už existujúcou témou, zlaďte dizajn skrine s ostatným nábytkom. Zamerajte sa na povrchovú úpravu, farbu, ale aj na drobné detaily, ako sú napríklad úchytky na dverách.

 

Dizajn vašej novej šatníkovej skrine a dizajn spálne by sa mali navzájom dopĺňať, iba tak dokážete vytvoriť vizuálnu harmóniu.

 

8.  Krídlové alebo posuvné dvere

Šatníkové skrine s krídlovými dverami sú klasického štýlu, kde sú dvere pripevnené na pántoch na boku a otvárajú sa smerom von. Najväčšou výhodou je, že máte prístup a prehľad do celého šatníka. Ďalšou výhodou je, že na vnútornú stranu dverí môžete namontovať zrkadlo či rôzne praktické háčiky. Krídlové dvere sú vhodnejšie aj pre šatníkové skrine v tvare L alebo rohové.

 

Skrine s posuvnými dverami eliminujú potrebu otvárania dverí smerom von. Posuvné dvere pomáhajú tiež šetriť miesto a dodávajú vášmu šatníku navonok hladký a elegantný vzhľad. Je to výborné riešenie najmä v malých a stiesnených priestoroch. Dvere zostávajú v koľajničkách a posúvajú sa zo strany na stranu.

 

Skrine s posuvnými dverami sú praktickým a moderným riešením malých priestorov. Ak ich skombinujete s puzdrami pre posuvné interiérové dvere, dokážete ušetriť značný priestor pri zariaďovaní domácnosti.

9.  Odraz v zrkadle

Zrkadlo na dverách skrine: áno alebo nie? Tu sa názory líšia. Kým jedny odmietajú v spálni akékoľvek materiály, v ktorých by po zobudení mohli vidieť svoj odraz, iní doslova hľadajú skriňu so zrkadlom.

 

Zrkadlo okrem svojej praktickej stránky – pomôže vám s raňajšou prípravou do práce – má v spálni ďalšie výhody. Dokáže miestnosť opticky zväčšiť a znásobiť v nej prirodzené svetlo. Spálňa vyzerá luxusnejšie a priestrannejšie.

10.              Posledné slovo má cena

Cena šatníka je ďalším podstatným faktorom, ktorý treba zvážiť. Šatníkové skrine sa dodávajú v rôznych cenových reláciách, takže je dôležité vybrať si ten, ktorý vyhovuje vášmu rozpočtu. Nerobte však kompromisy v kvalite, aby ste ušetrili peniaze. Z dlhodobého hľadiska vás to môže stáť viac. Hľadajte šatník, ktorý ponúka funkcie, ktoré potrebujete v rámci vášho rozpočtu.

wardrobe-renovation-winter_1692619444.jpg

Na záver

Výber šatníkovej skrine sa môže zdať ako náročná úloha, no so správnym prístupom to môže byť zábava. Ide predsa o nový (novotou voňajúci) kúsok do vašej domácnosti.

 

Ak ste sa dostali až k desiatemu bodu nášho sprievodcu, pravdepodobne ste získali obraz skrine, ktorá bude do vašej spálne pasovať najviac. Teraz máte niekoľko možností. Môžete sa vybrať na obhliadku skríň do predajne nábytku, vyhľadať si ideálnu skriňu na internete, alebo osloviť odborníka, ktorý vám vyrobí skriňu na mieru.

 

Ak je tu možnosť, že vám skriňu dovezú a zmontujú, využite ju. Ide o veľký a ťažký kus nábytku, jeho montáž si vyžaduje istú zručnosť. S montážou skrine vám môžu pomôcť aj priatelia. S čím vám však nepomôžu, je poriadok v skrini. Preto si od prvého dňa zvyknite udržiavať skriňu organizovanú, vyhnete sa tak zbytočnému stresu z toho, že niečo neviete nájsť.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko
Získajte dokonalý úsmev a dobrodružstvo: Príručka pre zubný turizmus

Ďalšie články na podobné témy

Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Ako vybrať stôl do jedálne?
Čím sa vyznačujú moderné kuchyne?
Hliníkové profily - čo sa oplatí o nich vedieť?
Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Aké druhy žalúzií sú v súčasnosti populárne?
Rozmýšľate, ako vylepšiť svoju terasu pre budúcu sezónu?
Ako mať čo najviac zvukovo izolovaný byt?