12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak
11. 6. 2019 | Gabriela

12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak

Psychológovia si opäť posvietili na to, ako byť šťastnejším v živote. Čo je dôležité preto  urobiť a ako správne konať? Konkrétne psychologička Sonja Lyubomirsky poukazuje na 12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak, aby zvýšili svoju úroveň šťastia. A nejde o nič zložité, akoby sa mohlo zdať.

Bez ohľadu na to, v akej životnej etape sa nachádzate, je možné tieto zvyky uplatniť vždy a za každých okolností . 


Či už ste o nich počuli alebo nie, nezaškodí ich opätovné pripomenutie. Dôležité je pri týchto odporúčaniach ich dodržiavanie a skutočné vykonanie. Bez toho to bude opäť len inšpirácia, ktorá sa nedočká realizácie a môže viesť k sklamaniu.

12 vecí, ktoré vás urobia šťastnejšími

1. Vyjadrujte vďačnosť. Byť vďačný za všetko dobré, čo už vo svojom živote máte, vám prinesie hlbší zmysel šťastia. A to bez toho, aby ste museli ísť von a niečo si kúpiť. Často sa stáva, že sa za niečím naháňate a keď to konečne dosiahnete, naplno si radosť nevychutnáte. Alebo dokonca horšie. Necítite žiadne pozitívne pocity. Je to akýsi nešťastný neurotický mechanizmus. Preto sa nezabudnite pochváliť aj za maličkosti či “samozrejmosti”, ktoré máte vo svojom živote. Veď len to, že ste ráno vstali z postele je malý zázrak.  

2. Buďte optimistický. Bez ohľadu na to, či je situácia skvelá alebo horšia, vždy je možné nájsť na nej niečo pozitívne. Nie situácia ale to, ako o nej premýšľate určuje určuje to, ako sa cítite. Znášajte zlyhanie ako príležitosť k rastu, možnosť naučiť sa nové životné lekcie. Ľudia, ktorí sú optimistickí považujú svet za miesto plné nekonečných príležitostí, a to aj v ťažkých časoch.

3. Vyhnite sa nadmernému “dumaniu” a sociálnemu porovnávaniu. Porovnávanie sa s niekým iným môže byť demotivujúce. Na druhej strane, ak ste “lepší” ako osoba, s ktorou sa porovnávate, prináša vám to nezdravý pocit nadradenosti. Vaše ego sa nafúkne. Ak ste "horší" ako osoba, s ktorou sa porovnávate, zvyčajne znevážite tvrdú prácu, ktorú ste vykonali a odmietate všetok pokrok, ktorý ste dosiahli. Preto najlepšie, čo môžete urobiť, je porovnávať sa s predchádzajúcou verziou samého seba. Tak najlepšie uvidíte svoj pokrok.

4. Buďte láskaví. Ak máte čas a chuť, staňte sa dobrovoľníkmi. Radosť z vykonanej práce vám pomôže uvoľniť viac serotonínu do mozgu. (Serotonín je hormón, ktorý pozitívne ovplyvňuje našu náladu). Nezištné pomáhanie druhým je skvelý spôsob, ako dosiahnuť šťastie a cítiť spokojnosť, zmysel života. Navyše, len sledovaním vašej láskavej činnosti pomáhate druhým ľuďom cítiť sa lepšie. 

5. Podporujte spoločenské vzťahy. Najšťastnejší ľudia na planéte sú tí, ktorí majú hlboké, zmysluplné vzťahy. Vedeli ste, že štúdie ukazujú, že úmrtnosť ľudí sa zdvojnásobuje, keď sú osamelí? Snažte sa udržiavať aktívne vzťahy. Dôležité je mať možnosť s niekým zdieľať svoje skúsenosti a získať tak pocit, že váš život je súčasťou niečoho zmysluplnejšieho.

6. Vytvorte si stratégiu zvládania. To, ako reagujete na "kritické" momenty je to, čo tvaruje váš charakter. Je veľmi ťažké “nestratiť” rozum v zložitých situáciách a konať s “chladnou hlavou”. Preto je praktické vytvoriť si stratégie zvládania dopredu, o ktoré sa môžete oprieť.

 happiness-824419-960-720_1534668309.jpg

7. Naučte sa odpúšťať. Živenie pocitov nenávisti je ohrozujúce pre vaše šťastie. Myseľ nepozná rozdiel medzi minulosťou a súčasnosťou. Keď niekoho nenávidíte a neustále o ňom premýšľate, tak vás negatívne emócie zožierajú a ochudobňujú o množstvo energie. A to nestojí za to.

8. Dôležitý nie je cieľ ale cesta. Ak máte pocit, že stojíte na mieste, pripomeňte si všetky kroky, ktoré ste už podnikli a ako ste sa za svojím cieľom posunuli.

9. Vychutnávajte si život. Hlboké šťastie nemôže existovať bez toho, aby ste spomalili a vychutnali si radosť. Vo svete množstva podnetov a všadeprítomného pohybu je ľahké zabudnúť na to, ako si vychutnať prítomní okamih. Aj jednoduché veci môžu byť obohacujúce, ak si ich vychutnáte naplno.

10. Choďte za  svojím cieľom. Buďte z celého srdca odhodlaný ísť si za svojím cieľom. Zázračné veci sa dejú práve vtedy, keď sa zaviažete, že budete robiť všetko preto, aby ste sa niekam dostali. Keď ste plne odhodlaní niečo urobiť, nemáte inú možnosť, ako túto vec urobiť.

11. Rozvíjajte svoj duchovný život.  Rozvíjaním spirituality v nás (či už ide o náboženstvo alebo nie) uznávate, že vaše bytie je väčšie než ste vy sám. A musí existovať niečo, čo nás presahuje. Umožňuje nám pripojiť sa ku zdroju všetkého stvorenia a prijať spojenie so všetkým, čo existuje.

12. Starajte sa o svoje telo. Ak totiž nie je v dobrom stave, bude vaša duševná energia, vaša emocionálna energia (pocity) a vaša duchovná energia (váš cieľ) budú negatívne ovplyvnené. Vedeli ste, že štúdie uskutočnené na klinicky depresívnych pacientoch ukázali, že konzistentné cvičenie zvyšuje úroveň šťastia rovnako ako antidepresíva? Starostlivosť o vlastné telo netreba zamestnávať aj s ohľadom na prežívané šťastie.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Kamila Slašťanová: Nikdy som sa nebála robiť veci, ktorým som verila.
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Veci, ktoré vám môžu podkopať sebavedomie: Tipy, ako si zachrániť vlastné JA!
V dobrom aj v zlom
Nádherný nový rok 2019
Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Keď máte jasný cieľ, musíte na ňom pracovať