14 inšpirácií, ako na efektívne upratovanie domácnosti
27. 2. 2023 | PR Servis

14 inšpirácií, ako na efektívne upratovanie domácnosti

Uprataný a voňavý domov je miestom, kde sa asi všetci cítime najlepšie. Aj keď je pravdou, že si každý z nás pod pojmom „upratané” predstaví niečo iné, všetci máme radi, keď okolo nás nie je tona špinavého riadu a máme čisté oblečenie. Upratovanie je teda určitou životnou nevyhnutnosťou a pokiaľ si neplatíme upratovaciu službu, musíme sa tejto úlohy zhostiť sami. Efektivita je v tomto prípade kľúčovým slovom.

Tipov, ako efektívne upratať dom, nájdete množstvo. Niektoré z nich sa sústredia na postup činností – najprv utrieť prach, potom vysávať, vytierať, umyť kúpeľňu a pod. Iné vám poradia, ako dokonale vyčistiť jednotlivé miestnosti či predmety – napríklad ako vyčistiť rúru od mastných a pripálených škvŕn; ako vyleštiť kúpeľňu, aby sa leskla ako nová; ako vyčistiť rôzne typy podláh atď.

My sme sa však rozhodli to vziať z iného konca. Samotné upratovanie sa totiž do istej miery odvíja od prevencie neporiadku a od prístupu k nemu. Pozrite sa na naše tipy a posúďte sami.

1. Efektívne upratovanie začína už pri zariaďovaní domácnosti

Ak máte tú možnosť a môžete sa zamyslieť nad celkovým usporiadaním, či dokonca zariadením vašej domácnosti, snažte sa nájsť také riešenia, ktoré vám umožnia tráviť upratovaním čo najmenej času. Na niektoré z nich je však nutné myslieť už pri samotnej stavbe domu alebo rekonštrukcii. Príkladom takého riešenia je podlahové kúrenie, ktoré môže pomôcť so znížením množstva prachu v domácnosti alebo rýchlejším schnutím podlahy.

2. Menej je viac

Zásady minimalizmu sa už aj v našich končinách pomerne dobre usadili. Menej vecí znamená menej upratovania a viac času pre život. Menej oblečenia, menej riadu, menej nábytku – to všetko nám pomáha zvyšným (a naozaj potrebným) veciam vyčleniť svoje miesto tak, aby bolo upratovanie jednoduché a rýchle.

Pozor tiež dávajte na zhromažďovanie tzv. zberačov prachu. Veľa ľudí má zlozvyk preľňovať svoje domácnosti dekoráciami, ako sú keramické figúrky a pod. Preplnené police týchto dekorácií akurát zvyšujú náročnosť upratovania. Pokiaľ pre vás dané predmety nemajú naozaj významnú hodnotu (napr. ich vyrobil váš potomok alebo je to odkaz po vašich rodičoch), nebojte sa ich pretriediť.

everdrop-gmbh-sqomdoqb3ws-unsplash_1677490932.jpg

3. Zbavte sa nepotrebného

Zamyslite sa nad tým, či náhodou doma nemáte príliš preplnený šatník, či poličky v kuchyni. Veci, ktoré ste už dlhšie nepoužili je najlepšie vyradiť, predať, či darovať. Uvoľní sa miesto pre veci, ktoré naozaj používate a teda k životu potrebujete. Začať môžete vo svojom šatníku, určite tam objavíte kúsky, ktoré sa ste už rok nemali na sebe a výborne sa budú hodiť do niektorého second hand shopu.

4. Dôležitá je správna organizácia

Veci a nábytok, ktoré v domácnosti máte je potrebné logicky usporiadať tak, aby ste ich mali šikovne po ruke a zároveň tak, aby ich bolo možné uložiť z dohľadu. Pocit uprataného domova je často subjektívny a príliš veľa otvorených políc či kuchynských spotrebičov uložených na linke môže vyvolávať nepríjemný pocit neporiadku. Úložné riešenia sú výborným pomocníkom v boji s vizuálnym neporiadkom.

Kuchyňu a kuchynský riad usporiadajte tak, aby predmety, ako je napríklad gril, šľahač a podobne, zbytočne nezaberali miesto na linke. Na linke by sa nemalo nikdy nachádzať nič, čo je možné upratať do šuplíka, skrine alebo špajze.

V iných miestnostiach vyžite úložné boxy a zatvorené skrine, ktoré skryjú všetky nevzhľadné predmety.

kowon-vn-r3kyh1a3xfu-unsplash_1677490933.jpg

5. Urobte si na upratovanie čas

Pred tým, než začnete, si urobte plán toho, ako budete pri upratovaní postupovať a čo všetko chcete stihnúť. Počítajte, že vám upratovanie zaberie nejaký čas. Začnite s najvypuklejšími vecami, ako sú rozhádzané hračky po podlahe, hromada špinavého prádla, či plný dres v kuchyni. Keď zvládnete tento vizuálne najväčší neporiadok, ostatné drobnosti sa už budú upratovať ľahšie.

6. Podeľte sa o upratovanie s ostatnými členmi domácnosti

Ak máte to šťastie a nie ste na upratovanie sami, podeľte si práce tak, aby ste si navzájom nezavadzali. Pridelte si jednotlivé miestnosti, prípadne zlaďte činnosti, aby na seba nadväzovali. Postupujte odhora dole. Prípadný prach, ktorý sa pri upratovaní presunie do nižších sfér sa odstráni v poslednom kroku uprataním podláh.

7. Zapojte deti

Už veľmi malé deti radi pomáhajú v domácnosti. Podporte túto iniciatívu pridelením činností, ktoré hravo zvládnu. Upustite od predstavy dokonalosti a prípadne prižmúrte oko nad kvalitou prác, ktoré odvedú. Učia sa a časom sa ich zručnosti určite zlepšia.

8. Upratujte pravidelne

Je asi jednoduchšie poriadok udržiavať pravidelnými malými zásahmi, než čeliť veľkým kopám špinavého oblečenia či riadu. Stanovte si, ako často budete jednotlivé činnosti vykonávať tak, aby sa vám nič nehromadilo. Napríklad, starostlivosti o podlahy je dobré venovať čas aspoň raz za týždeň. Záleží samozrejme aj od typu podlahy - dlažba, či betónová podlaha vyžaduje menej starostlivosti, než napríklad koberce.

9. Využite dostupné inovácie

Podobne ako tomu bolo s automatickou práčkou, ktorá svojho času spôsobila revolúciu v starostlivosti o oblečenie, aj dnes nájdete nové technológie, ktoré upratovanie v domácnosti uľahčujú. Či už to sú inovatívne kvalitné vrecká do vysávača, alebo dokonca vysávač robotický - ich pomoc môže celý proces upratovania výrazne zefektívniť a zjednodušiť.

andrey-matveev-dobnb8ctq-s-unsplash_1677490929.jpg

10. Efektívne pranie

Ako sme už spomínali, automatická pračka je jedným z najdôležitejších vynálezov minulého storočia. Oprať bielizeň v práčke zvládne dnes už skoro každý. No aj napriek tomu je dobré držať sa základných pravidiel a dať si pozor na správne nastavenia teploty či otáčok a bielizeň pred praním správne vytriediť podľa látky a farby. Nemenej dôležité je pračku správne naplniť, aby sa využila jej maximálna kapacita.

11. Žehliť, či nežehliť?

Vo všeobecnosti patrí žehlenie bielizne medzi menej obľúbené domáce práce. Ak teda nepatríte medzi tých šťastlivcov, ktorí žehlenie zbožňujú, budete mať na pamäti, že nie všetko oblečenie je potrebné po opraní žehliť. V skutočnosti sú to hlavne špecifické materiály ako napríklad čistý ľan, ktoré sú vysoko krčivé - tam je žehlenie asi nutnosťou. Ak správne vytriedite oblečenie, ktoré je naozaj potrebné ožehliť, zefektívnite tým celý proces žehlenie.

12. Voňavý domov

Upratať vizuálny neporiadok je jedna vec. Čo taktiež pomôže vylepšiť celkový dojem je vôňa. Okrem rôznych chemických prostriedkov, ktoré je možné nájsť v drogériách, sa možno prikloniť aj k šetrnejším spôsobom, ako sú vonné tyčinky, kadidlá či difúzer vzduchu a esenciálne oleje. Prírodné zdroje príjemných vôní, ako sú esenciálne oleje, sú šetrnejšie k vášmu zdraviu a možno si vybrať takú vôňu, ktorá s vami ladí.

volha-flaxeco-jcpl0oxbhb0-unsplash_1677490930.jpg

13. Vyhrňte si rukávy a pustite sa do toho!

Ak už ste prečítali všetky návody na upratovanie a neporiadok stále nezmizol sám od seba, je potrebné sa konečne pustiť do práce. Začnite s tou časťou bytu, ktorá sa vám zdá ako najviac neporiadna - keď zvládnete dať do poriadku všetky riady a uvidíte tú čistú kuchynskú linku, dodá vám to energiu do ďalšieho upratovania.

14. Nepreháňajte to

Hovorí sa, že čistota je pol života a určite na tom bude kus pravdy. Udržiavať priestor, v ktorom žijeme, čistý, bez prachu a plesní má určite dobrý vplyv na naše zdravie a život. Je však už všeobecne známe, že ani prílišná sterilita zdraviu neprospieva, a tak nie je nutné preháňať to s antibakteriálnymi prípravkami a čistiacimi prostriedkami.

Vo výsledku je ľahké naučiť sa správne prať, vysávať, vytierať alebo umyť riad. Umenie niekedy môže byť naopak prehliadnuť trochu prachu na televízii, aby sme si užili kvalitný čas strávený s rodinou. Nezabudnite, že sa taktiež vraví, že čistý dom je známkou premárneného života. Nežijeme, aby sme upratovali, ale upratujeme, aby sme mohli žiť v čistom.

Ivana Župan, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Ako na čistenie domácich textílií? Rozlišujte materiály a vyskúšajte “zázrak” s názvom suchý ľad!
Nebaví vás upratovanie kúpeľne? S týmto sprievodcom vám stačí zopár minút
Nenávidené domáce práce: ktoré to sú a ako ich lepšie zvládnuť
Udržiavanie krásy drevených dverí dlhodobo
Praktické tipy, ako vyčistiť škvrny z oblečenia
Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Ako vybrať stôl do jedálne?
Aký nábytok nesmie chýbať v žiadnej študentskej izbe?