3 zlaté pravidlá pre dokonalú postavu
23. 9. 2018 | Paťka

3 zlaté pravidlá pre dokonalú postavu

To, že sa leto skončilo neznamená, že môžete svoju postavu ,,zazimovať” a obaliť ju tukom na nadchádzajúce chladné mesiace. Keď budete dodržiavať tieto 3 zlaté pravidlá, nebudete si musieť dávať žiadne novoročné predsavzatia typu - do leta schudnem.

Základnými fígľami štíhlych žien sú kalorický deficit, vyvážená strava a pohyb. Ak dodržiavate len vyváženú stravu a pohyb, možno ste si všimli, že nechudnete. Chyba bude v úplne podstatnom detaile a to je kalorický deficit.

Kalorický deficit

Kalorický deficit môže nastať iba pri väčšom výdaji energie. Základom je viac pohybu a nie zníženia porcií jedál. Jedlá môžete mať úplne v poriadku, no keď sa nehýbete, alebo si myslíte, že vám stačí pohyb v práci, mýlite sa. Ak máte nejaký pohyb v práci, stále to nestačí. Pre kalorický deficit musíte zaradiť do vašich pohybových aktivít rôzny šport.

Nemusíte hneď začať chodiť do fitka ak vás to nebaví. Stačí ak zaradíte do svojho dňa aktivitu navyše. Pre začiatok bude stačiť ak vystúpite o 1 alebo 2 zastávky skôr a do práce sa prejdete. Ak túto prechádzku budete opakovať častejšie, zistíte na sebe aspoň malé rozdiely. Ak nie na váhe, tak určite vaše nohy zmenia trochu tvar.

Ak však nemáte čas na pohyb, čo je, bohužiaľ, len výhovorka, môžete skúsiť iné stravovanie. Do vašich jedál pridať viac zeleniny, sladkosti nahradiť orieškami alebo ovocím.

Základom stále ostáva, PRIJAŤ MENEJ ENERGIE A VIAC JEJ SPÁLIŤ.

Vyvážená strava

Ako sme už načrtli pri kalorickom deficite, vyvážená strava takisto patrí medzi dôležité prvky dokonalej postavy. Z čoho sa však vyvážená strava skladá? Nemyslite hneď na drastické diéty, očistu čriev a iné ,,módne výstrelky”. Vyvážená strava je základom nie len pre dokonalú postavu, ale aj pre zdravie.

Vyvážená strava by mala v sebe zahŕňať dostatočné množstvo vlákniny, bielkovín, vitamínov ale aj tukov! Áno, správne čítate. Tuky potrebujete ku správnej funkcii organizmu a ich úplné vyradenie zo stravy je nezmysel. Je len potrebné prísť na to, v akom pomere by ste mali jesť všetky potrebné živiny. Na internete kolujú rôzne tabuľky a takisto sa môžete opýtať skúseného trénera, čo by vám konkrétne odporučil. Pre každého platí niečo iné.

Ak budete dodržiavať zopár rád, určite tým nič nepokazíte. Skúste si napríklad spraviť aspoň jeden deň v týždni bez mäsa, obmedzte konzumáciu mäsa a mäsových výrobkov, do stravy pridajte viac ovocia a zeleniny.

photo-1528216142275-f64d7a59d8d5_1537689145.jpg

NIČ Z VAŠEJ STRAVY NEVYRAĎUJTE ÚPLNE.

Ak nemáte žiadnu potravinovú intoleranciu, týmto spôsobom si ju môžete privodiť.

Pohyb, pohyb, pohyb

Pohyb je základom nie len každej diéty, ale všeobecne nášho bytia. Ak sa nepohybujete, budete stále viac unavená, všetko vás bude bolieť, nebudete sa cítiť dobre a dokonca niektoré štúdie potvrdzujú, že ak nie ste aktívna, máte väčšie riziko vzniku depresie.

Nemusíte sa naťahovať vo fitness centre ani sa ihneď ísť okamžite zapísať na nejaký šport. Ak ste sa dlhé roky vôbec nehýbali, začnite najmä pomaly. Prechádzajte sa, skúste nordic walking, jogu, pilates alebo skúste tancovať. Tanec je veľmi efektívnym pohybom na celé telo. Nevraviac o tom, že pri pohybe sa vám v tele uvoľňujú endorfíny a budete sa cítiť šťastnejšie. Nájdite si dobrého partnera na šport a o to viac sa budete tešiť na aktivity.

Cesta za dokonalou postavou je síce dlhá, no stojí to za to. Netreba sa vzdať hneď na začiatku. Ak nevidíte výsledky, nepoľavte a kráčajte touto cestou ďalej, až kým sa nedostanete ku vášmu vysnívanému cieľu.

photo-1518310383802-640c2de311b2_1537689144.jpg

Ilustračné foto: Unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!
5 zásad ako sa zbaviť nadbytočných kíl po tehotenstve
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Super rýchle letné raňajky, ktoré zasýtia telo i dušu
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!