Zima. Menej slnečného svetla, veľa snehu, príp. dažďa. Čas vyhradený pre prácu zostáva však rovnaký. Nie je preto výnimkou, že počas zimného obdobia slnko ani neuvidíte. Vstávate za tmy do práce a rovnako za tmy z nej aj odchádzate. Možno sa čoraz viac cítite ospalejší, unavenejší, bez nálady a neviete prečo. Telu pravdepodobne chýbajú vitamíny, a jedným z nich môže byť i vitamín D.
Ako telu zabezpečiť ich prísun, ktorý je nevyhnutný pre zdravé fungovanie? Vitamín D, je prirodzene získavaný práve zo slnečného žiarenia. S jeho nedostatkom súvisí často oslabená imunita alebo melancholická nálada.
Ako vidieť, slnko je veľmi prospešné pre naše zdravie. Objavte spolu s nami to, čo všetko dokáže. Plus vám ponúkneme tipy a triky na to, ako sa mu vystavovať s rozumom - vyhnúť sa spáleniu pokožky či rakovine kože.
Ruku na srdce. Koľkí z nás používajú v zime opaľovacie krémy. Stavím sa, že by som ich zrátala na jednej ruke. Hoci nadmerné slnenie pokožke škodí, jej krátkodobé vystavenie slnečným lúčom, bez použitia opaľovacích krémov, je zdraviu prospešné.
V tele dochádza totiž k reakcii, ktorá zvyšuje produkciu vitamínu D. Na rozdiel od iných základných vitamínov, ktoré sa nachádzajú v potravinách, sa vitamín D syntetizuje v koži a umožňuje telu budovať kosti, skrotiť zápal v tela či posilniť imunitu.
Vitamín D sa tiež považuje za kľúčový pri prevencii rakoviny pankreasu, pľúc, prsníka, vaječníkov, kože, prostaty a hrubého čreva. V zime, keď je svetla málo, sa môžu zásoby vitamínu D veľmi znížiť. Dokonca úplne vyčerpať. Preto je vhodné si vitamín doplniť, najlepšie prírodnou cestou – napr. časté prechádzky.
Slnko „chemicky mení“ našu náladu. Je vedecky dokázané, že vitamín D má antidepresívny účinok. I krátke vystavenie slnečným lúčom dokáže pozdvihnúť náladu.
Zmenu môžete urobiť i hneď. Ráno alebo čo najskôr, ako sa vám dá, vyjdite na slnko aspoň na niekoľko minút a bez slnečných okuliarov. Využiť môžete i obednú prestávku. Denné svetlo prechádzajúce cez vaše oči signalizuje epifýze v mozgu, že noc skončila a je čas vypnúť produkciu melatonínu, hormónu ospalosti. Pomocou slnka je možné udržať rytmus spánku a bdenia na zdravej úrovni. Čo môže pomôcť i s problémami s nespavosťou.
Výskumníci z Univerzity v Edinburgu nedávno objavili, že po dvoch krátkych expozíciach (vystaveniach) slnečným lúčom, došlo k zníženiu krvného tlaku. Ukázalo sa totiž, že slnečné žiarenie spúšťa uvoľňovanie oxidu dusnatého, zlúčeniny, ktorá otvára krvné cievy a umožní lepší prietok krvi. Takže ešte jeden dôvod, aby ste vyrazili von počas zimy.
Dĺžka pobytu na slnku závisí od viacerých faktorov, akými sú napr. vek, BMI index, pleť, miesto, ročné obdobie alebo čas dňa. Čím južnejšie bývate, tým menej času budete musieť tráviť na slnku, aby sa podporila tvorba vitamínu D. Rovnako počas leta vám bude stačiť naozaj iba chvíľka na slnku pre dosiahnutie pozitívneho efektu (a určite budete potrebovať opaľovací krém), zatiaľ čo v zime to bude trvať dlhšie.
Je pomerne časté spáliť sa počas zimného športovania, preto buďte obozretní. Slnko na horách vie poriadne páliť, preto si nezabudnite so sebou na lyžovačku vždy pribaliť opaľovací krém, rovnako tak chráňte svoje pery či oči.
Ilustračné foto: Pexels.com
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Športujeme v tuhej zime
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?