5 jednoduchých tipov ako zatočiť s jarnou únavou
23. 3. 2018 | Simona

5 jednoduchých tipov ako zatočiť s jarnou únavou

Jarné obdobie sa už neuveriteľne rýchlo blíži. A hoci to vonku niekedy tak nevyzerá, naše telá nám príchod tohto ročného obdobia dávajú jasne najavo. Môžete v týchto a nasledujúcich dňoch pociťovať zvýšenú únavu, nechutenstvo vôbec niečo robiť, čo môže byť sprevádzané vypadávaním vlasov a lámavými nechtami.

Čo je to jarná únava?

Odborníci sa domnievajú, že je to reakcia nášho tela na prichádzajúce zmeny. V zimnom období nemáme až toľko svetla, dni sa predlžujú, čo sa s príchodom jari mení a naše telá to môžu vnímať ako stresor, ktorý spôsobuje práve spomínanú jarnú únavu. Pocit letargie môže mať za následok aj nedostatok vitamínu D, ktorý prijímame najmä zo slnečného žiarenia, ktorého v zime nie je dostatok.

Ako teda prejsť týmto obdobím v čo najlepšej pohode a prichystať sa na nové výzvy, ktoré nás čakajú? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac!

1. Dôležitosť rutiny

Nespadajte do ničnerobenia a úzkosti. Vytvorte si ideálu rutinu, práve určenú vám. Začnite hneď ráno. Ako sme už spomenuli, každá zmena vyvoláva v našom tele stresovú rekciu. No tým, že si vytvoríte rutinu bude reakcia menej ,,bolestivá“.

2. Počúvajte svoje telo

Nepreháňajte to s prílišnou fyzickou aktivitou, keď sa na to necítite. Cvičte radšej 20 minút, no intenzívne. Oddych po cvičení je tiež veľmi dôležitý. Zahrňte do svojej rutiny aj pravidelné prestávky.

3. Stravujte sa zdravo

Zabudnite na chvíľu na sladké koláče a iné pochutiny. Doprajte svojmu telu vitamíny z kvalitných zdrojov ako sú orechy, ryby, semienka, fazuľu a špenát, ktoré prispievajú k správnej funkcii nervovej a obehovej sústavy.

 pexels-photo-533360_1521796873.jpg

4. Studená sprcha

Studená voda má niekoľko prospešných benefitov. Napríklad ženám, ktoré trpia celulitídou sa odporúča sprchovať vlažnou až studenou vodou. Teplá voda upokojuje, to áno, ale niekedy je po nej človek ako na vlnách a grogy. Aby ste sa prebrali z jarnej únavy vyskúšajte striedať prúd teplej a studenej vody. Vaše zmysly sa prebudia a po úzkosti nebude ani stopy!

5. Dýchajte zhlboka

Niektorí odborníci tvrdia, že za jarnú únavu môže aj nedostatok čerstvého vzduchu. Priznajme si, v zime nechodíme až tak často von ako cez leto. Vykurované kancelárie či iné priestory nám z dlhodobého hľadiska tiež nerobia dobre. Najmä, keď sa v nich nevetrá a je v nich ťažký, suchý vzduch. Vtedy sa zvyšuje hladina kyseliny uhličitej v krvi, čo môže dôjsť k únave. Preto by ste mali začať tráviť viac času na čerstvom vzduchu alebo aspoň častejšie vetrať a dýchať zhlboka.

Ilustračné foto: Pexels.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Jarné zdravie z byliniek
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť