5 pravidiel úspešnej podnikateľky
28. 2. 2018 | Simona

5 pravidiel úspešnej podnikateľky

Už ste určite počuli mená ako Steve Jobs, Richard Branson alebo Warren Buffet. Áno, iste, samí muži. Poďme im ukázať, že aj my ženy na to máme! Ide len o princíp, správnu techniku a dostatočne silnú motiváciu. Ako na to? Ako sa stať uznávanou podnikateľkou?  Začítajte sa do nasledujúcich riadkov a možno aj vy nájdete inšpiráciu, ktorá vás popoženie k vytúženému  úspechu. 

1. Zvedavosť na prvom mieste

Ako deti sme všetci prirodzene zvedaví. Nebojíme sa niečo vyskúšať aj napriek tomu, že to prinesie neželaný neúspech. A ak si dobre spomínam, akosi sme nad tým neúspechom ani nerozmýšľali. Pokiaľ vás niečo zaujíma, choďte si za tým. Skúmajte všetky skryté zákutia vo vašom odbore, učte sa od najlepších a neprestávajte sa pýtať. Aj za cenu toho, že budete ,,vyzerať hlúpo“. Kto sa nepýta, nevie. Keby Thomas Edison nebol zvedavý, čo sa stane potom, nemali by sme žiarovku.

2. Priznajte si, že neviete všetko

Aha, fajn. A zase som zlyhala. Žiarlivosť, nemohúcnosť, výčitky. Poznáte tento pocit? Hej, stáva sa. No uvedomte si, že je prirodzené nevedieť všetko a dokonalo. Hlavne vy, drahé perfekcionalistky! Medzi ľuďmi je zaužívané, že tí najúspešnejší podnikatelia sú arogantní týpkovia, ktorí vedia všetko a všade boli. Ak si však vypočujete nejaký rozhovor alebo sa náhodou s niektorým z nich stretnete všimnete si, že opak je pravdou. Sú si vedomí toho, že čím viac sa učia, tým menej vedia a verte mi, dokonalosť sa nedá dohnať.

3. Nebojte sa neúspechu

Mnohé z vás sa bránia podnikaniu z jedného prostého a na prvý pohľad logického dôvodu. Boja sa neúspechu. Je bezpečnejšie nič nerobiť a hovieť si v pocite, že veď dobre, mám istotu. Pokiaľ vás však popoháňa cieľavedomosť, sny a ambície mali by ste vedieť, že bez toho, aby ste niečo nevyskúšali a pár krát sa pohli nič nebude. Nesplníte si žiaden sen, pokiaľ budete sedieť doma na pohovke a myslieť na slnkom zaliatu pláž. Práve tento obraz by vás mal popohnať a motivovať začať niečo robiť. A keď sa náhodou niečo nevydarí? Nič to! Budete mať síce odreté kolená, ale nevzdávajte sa. Kritika a pád vás popoženú k lepším riešeniam, produktom a motivácii!

 pexels-photo-313691_1519834767.jpg

4. Naučte sa hovoriť NIE

My ženy máme takú špeciálnu schopnosť. Snáď len my vieme vyjadriť nesúhlas a nespokojnosť so slovíčkom áno. Poznáme 50 odtieňov áno. Zahundrané, ironické, odseknuté, strmé, nahnevané. A potom sme vyčerpané a nahnevané na celý svet. A to som napísala ešte mierne. Každá správna podnikateľka by mala poznať svoje hranice a to teraz hovoríme o pracovnom živote. Tým, že na všetko prikývnete a súhlasíte na seba vytvárate tlak a beriete si čas, ktorý by ste mohli stráviť inak. Zvážte, čo je skutočne dôležité, čo menej a čo vôbec. Niekedy je potreba odmietnuť a nabrať silu na tú ďalšiu príležitosť, ktorá sa určite objaví.

5. Najskôr počúvajte, potom rozprávajte

Tým, že budete viac počúvať môžete mnohé získať. Vypočujte si svojich zákazníkov. Čo potrebujú, čo chcú, ako sa cítia. Tým, že budete stále hovoriť a hovoriť a riadiť sa len svojimi potrebami a názormi veľa nezískate. Vcíťte sa do potrieb ostatných ľudí a konajte podľa toho. Snažte sa im vyhovieť, pomôcť čo najviac to ide. Preto majte uši stále nastražené. Empatia a porozumenie sú dôležité aj v podnikaní. 

Ilustračné foto: Pexels.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Naučte sa konečne angličtinu
Novoročné predsavzatia? Žiadny problém! Takto sa vám podarí splniť to, čo si zaumienite
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Veci, ktoré vám môžu podkopať sebavedomie: Tipy, ako si zachrániť vlastné JA!
Krásnej žene záleží len na peniazoch
Poďme sa zoznámiť: Gabriela
Je našou hlavnou motiváciou radosť?