5 tipov, ako jednoducho premeniť váš balkón na oázu pokoja
1. 6. 2021 | PR Servis

5 tipov, ako jednoducho premeniť váš balkón na oázu pokoja

Nie každý má ten luxus mať vlastnú záhradu s množstvom zelene a stromov, s trochou miesta na odpočinok a oddych od vonkajšieho sveta. Túžite aj vy po takejto oáze pokoja no bývate vo svojom byte? Nezúfajte. Aj tie najmenšie balkóny môžete upraviť tak, aby boli aj vo veľkomeste útulné.

S trochou fantázie, tvorivosti a nadšenia si môžete zariadiť balkón tak, aby sa stal ďalšou obľúbenou súčasťou vášho domova.

V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko tipov, ako si premeniť balkón na miesto, kde získate relax a pohodlie aj na malom priestore.

1. Vyberte si svoj štýl

Každému z nás sa páči niečo iné a na to, aby ste sa aj vy na vašom balkóne cítili príjemne, je potrebné vybrať si štýl, ktorý sa vám páči. Momentálne sú populárne tieto štýly:

Boho štýl

Pohodlia a pôžitkárstvo, to je charakteristické pre tento štýl. Ako dekorácie sú vhodné hojdacie lavičky a pre dokonalé pohodlie stačí pridať zopár nápaditých vankúšov.

Škandinávsky štýl

Pre tento štýl sú typické prírodné farby dreva, ale aj biele a sivé farebné kombinácie. Balkón môžete krásne doplniť dekoráciami zo skla, keramiky či dreva. Jeho charakteristikou je najmä funkčnosť.

Minimalistický štýl

"Menej je viac" je mottom minimalistického štýlu. Miesto si ušetríte tak, že vaše veci a zariadenie bude spĺňať viaceré funkcie, ako napríklad skrinka so šuflíkmi bude zároveň aj konferenčný stolík. Ak máte malý priestor, využite napríklad skladací stôl a stoličky.

2. Vyberte si správny nábytok

Ak si chcete skutočne vychutnať váš vonkajší priestor, budete potrebovať pohodlné miesto na sedenie, vyberte si preto nábytok podľa sa rozmerov balkóna. Najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o najlepšom vonkajšom nábytku pre váš balkón bude počasie. Myslite na to, že niektoré materiály, ako drevo a prútie sú náchylné na vlhkosť a môžu začať plesnieť.

Tip: Aby ste váš nábytok chránili pred nepriaznivým počasím, zaobstarajte si plachty na zakrytie. O niečo vhodnejšou, avšak finančne náročnejšou alternatívou je zasklenie balkónov, ktoré však so sebou prináša mnoho výhod (udržiavanie tepla, chráni pred zlým počasím, tlmí hluk z ulice, a pod.)

artur-aleksanian-6-ncxhu1hkk-unsplash_1622522623.jpg

3. Využite všetok priestor

Urobte inventúru toho, koľko máte miesta, nezabudnite, že váš priestor trojrozmerný. To znamená, že treba využiť všetok priestor. Od podlahy, steny až po strop. Okrem plochy na podlahe, kde si môžete dať rastliny a nábytok, na steny môžete zavesiť police a umelecké diela. Police vám poskytnú miesto na knihy, hračky pre deti alebo iné praktické veci, na ktoré nie je na podlahe miesto.

4. Použite farbu

Využite balkón a jeho steny na rozprúdenie atmosféry pridaním obrazov, alebo ich vymaľujte farbami, ktoré odrážajú vašu osobnosť. Zvýraznite jeho vzhľad.

5. Vytvorte si miesto na posedenie

Ani tu sa fantázií medze nekladú. Urobte si z balkóna malý jedálenský kútik a zaobstarajte si krásne doplnky na terasu. Pridajte črepníkové kvety na balkón, príjemnú hudbu, osvetlenie, sviečky a užite si vaše raňajky, obed či večeru pod šírym nebom. Tu môžete stráviť príjemné chvíle nielen s rodinkou, ale aj priateľmi.

Tip: Ak plánujete zasklenie balkónu, či býmenu okien, zvážte použitie manipulačnej techniky, ktorá za pomoci vákuových prísaviek dokáže bezpečne zdvíhať a prenášať ťažké okná a sklennené rámy.

Ktoré rastliny a zelenina fungujú na malom balkóne?

Popínavé rastliny vytvoria úžasný vizuálny efekt, vyzerajú skvele a vytvárajú efekt, ktorý môže zmeniť dynamiku vášho balkóna. Čo sa týka zeleniny, niektoré odrody rastú rýchlo aj v kvetináčoch, takže pestovanie na balkónoch je možné. Vyskúšať môžete šaláty, paradajky, fazuľu, reďkovky, jahody, ale aj rôzne bylinky ako bazalka, tymián, koriander, pažítka či rozmarín.

Dúfame, že naše tipy vás mohli inšpirovať k prerobeniu balkóna na miesto, kde budete tráviť vaše voľné chvíle.

Autor: Dominika Blchová

Foto: Unpslash.com / Samantha GadesArtur Aleksanian

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

5 tipov ako zvládnuť vianočnú výzdobu za pár minút
Dokonalý odpočinok na záhrade vďaka pergole
Rám postele do manželskej spálne
Prečo sa oplatí používať ekologické čistiace prostriedky a aké sú ich výhody?
Viete ako si spríjemniť bývanie s pomocou týchto jednoduchých dekorácií?
Boho štýl – poznáte ho?
Balkónové sedenie z ratanu
Vplyv farieb na človeka: V akých tónoch by sa mal niesť váš nábytok