5 zásad ako sa zbaviť nadbytočných kíl po tehotenstve
27. 2. 2018 | Gabriela

5 zásad ako sa zbaviť nadbytočných kíl po tehotenstve

Tehotenstvo a samotný pôrod dokážu zanechať na tele ženy rôzne stopy. Mnohé sa zahoja, iné zostávajú natrvalo (napr. strie) a s niektorými si dokážeme pomôcť my samy, a to cvičením.  

Popri starostlivosti o novorodenca, domácnosť a možno ďalšie deti, to nie je ľahké ale ani nemožné. Chce to hlavne vytrvalosť, odhodlanie a plán. I pre mňa to nebolo jednoduché. Počas tehotenstva som pribrala takmer 20 kíl. Postupne som však začala do svojej každodennej rutiny zavádzať krátke cvičenia, tak ako mi telo a moja dcéra dovoľovali.

Na jednej strane určite vďačím svojej genetike. Na druhej strane, moja sestra (jednovaječné dvojča) sa trápila s prebytočnými kilami po tehotenstve oveľa dlhšie.

Čo je najdôležitejšie v ceste za vysnívanou postavou?

#1: Láska k sebe samej. Už na začiatku som sa snažila prijať svoje telo také, aké je. A pritom nebolo ideálne. Okrem kíl som mala viac celulitídy a strií (prsia, boky, brucho), hoci som sa pravidelne natierala “zázračnými” krémami. Rozhodla som sa, začať viac cvičiť a zdravšie sa stravovať. Nebolo to kvôli tomu, že som svoje telo nenávidela ale práve preto, že som ho milovala. A chcela som zostať zdravá, napraviť si diastázu (pozn. rozostúpenie brušných svalov) a mať silu starať sa o bábätko.

#2: Vyberte si cvičenie, ktoré vám robí radosť a šetrí váš čas. Keďže som ako čerstvá mamička nemala príliš veľa času a tiež peňazí, zvolila som online cvičenie, v pohodlí domova (fitshaker.sk). Nejde mi teraz o ich propagáciu, pokojne si vyberte cvičenie, aké vám vyhovuje najviac. Ja som však s ich ponukou bola veľmi spokojná. Ponúkali možnosť vybrať si program priamo určený pre mamičky, ako napríklad Happy mom – kde cvičíte spolu s bábätkom alebo Mommy Fitness. Cvičila som kedykoľvek, a to všetko za cenu cca dvoch káv v reštaurácii.

#3: Cvičenie nie je prekážkou k dojčeniu. Za seba môžem povedať, že mu doteraz vôbec nebránilo. Moja dcéra je stále kŕmená materským mliekom, hoci má už takmer 2 roky. Takže sa nemusíte obávať, že by malo cvičenie vplyv na dojčenie. Ak teda netrénujete naozaj veľmi veľa. Myslím si, že vhodne zvolené cviky a prílišné nenamáhanie sa je v poriadku.

#4: Zdravo a pravidelne sa stravujte. To je najdôležitejšie. Okrem toho, že pomôžete svojmu telu zregenerovať sa po tehotenstve a pôrode, zlepšíte si i svoj metabolizmus a napokon schudnete. Tiež nie som bez prehreškov. Boli dni, keď som jedla čokoládu, koláče či moje obľúbené chrumky. Dôležité je si po dňoch “zhrešenia” obnoviť správne stravovanie a naďalej cvičiť. Nemá význam sa obviňovať. Lepšie je vstať a niečo s tým robiť! Často používam pri príprave jedla knihu od Mudr. Bukovského s názvom Hneď to bude anjelik, kde sú skvelé recepty pre deti, ale zatiaľ veľmi chutia celej rodine. Navyše u mňa zmizol pocit nafúknutia a rovnako už nemám problém s pálením záhy.

 regnancy-happiness-having-a-baby-tree_1519737567.jpg

#5: Váhu odložte, radšej sa merajte. Váha častokrát potom ako začnete cvičiť, môže klamať. Často sa stáva, že pri pravidelnom cvičení akosi nevidíte úbytky na váhe. Dôvodom je práve to, že si budujete svalovú hmotu. Preto odporúčam orientovať sa skôr na telesné miery a tie si pravidelne zapisovať.

A určite sa už netrpezlivo sami seba pýtate, ako vyzerá táto „mudrlantka“ a napokon koľko kilogramov sa jej podarilo schudnúť. A odpoveď je, že pred tehotenstvom som vážila 63 kg pri výške 172 cm a momentálne vážim 57 kg. Pričom mojim cieľom bolo 59 kg.

Dokonca som prekonala som samú seba. Popôrodné bruško už nemám, pomaly sa mi rysujú tehličky a okrem iného som vymenila veľkosť 38 na 36. Iste chudnutie môže byt pre každú ženu iné. Netreba sa hlavne vzdávať! Ženy dokážu všetko!

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Cvičíte pre radosť... alebo?
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Cyklické chudnutie
Za lepší pocit, za lepšie zdravie, za lepšiu verziu seba!
Dámy pozor, páni pohov, prichádza deň „D“