6 tipov, ako na rekonštrukciu okolia domu
24. 3. 2023 | PR Servis

6 tipov, ako na rekonštrukciu okolia domu

Okolie rodinného domu sa často rieši ako finálny krok pred kolaudáciou novostavby. Je dobre, keď máte plán. Ešte lepšie, keď je úprava okolia domu zahrnutá v rozpočte. Realizácia oplotenia a úprava záhrady je potom plynulejšia. Iba sem tam vyskočia otázky, ktoré je potrebné riešiť za pochodu.

onstruction-concept-engineering-tools_1679663144.jpg

Kompletná rekonštrukcia okolia domu je žiaduca aj vtedy, ak niekde žijete už dlhší čas, opotrebenie je viditeľné, alebo ak vás súčasný stav začína nudiť. Pri renovácii nezastavaného pozemku by ste mali skĺbiť praktickosť, využiteľnosť, kreativitu a estetiku.

Prinášame 6 tipov, ako upraviť okolie rodinného domu. Niektoré z nich dokonca zvládnete aj sami.

1.  Chce to dobrý plán

Realizovať úpravu okolia domu môžete dvomi spôsobmi. Buď si všetko vopred rozplánujete, alebo si nezastavaný pozemok rozdelíte na niekoľko častí, začnete tými najnevyhnutejšími a zvyšok... Ten sa dajako dorobí potom.

Tu sa však môžete pekne popáliť. Ak našetrenú sumu miniete napr. na oplotenie alebo výstavbu prístrešku na auto, na ostatné činnosti peniaze nezostanú.

Urobte si jasno v tom, ako chcete svoju záhradu využívať. Takto dokážete vyťažiť z priestoru maximum. Pomôžte si týmto kontrolným zoznamom:

     Plánujete vedľa domu prístrešok na auto?

     Prajete si miesto na relax?

     Vystačíte si s terasou alebo túžite po altánku?

     Radi by ste vonku pripravovali jedlo? Plánujete výstavbu letnej kuchyne?

     V projekte sa počíta aj so záhradným domčekom na náradie alebo domčekom pre deti?

     Dávate prednosť okrasnej či úžitkovej záhrade?

     Kam všade pôjde plot? Betónový, drevený či živý?

     Úpravu si vyžadujú aj chodníky? Rozmýšľali ste nad zámockou dlažbou?

Pri plánovaní rekonštrukcie okolia domu sa môžete inšpirovať hotovými projektami na internete, v katalógoch a časopisoch. Určite natrafíte na rôzne nápady, ktoré vám pomôžu upraviť záhradu svojpomocne. Pro rady si môžete pokojne zájsť k odborníkom a do záhradníckych centier.

empty-pavilion-garden_1679663138.jpg

2.  Miesto pre auto

Bez auta to nejde. Medzi prvými otázkami, ktoré budete určite riešiť, je stanovište pre auto.

Najjednoduchším a najlacnejším variantom sú zatrávňovače. Zatrávňovacia dlažba je vynikajúci spôsob, ako spevniť určitú plochu pozemku bez toho, aby celkový dizajn záhrady narúšal betón či štrk. Plní svoju funkciu a pritom ju takmer nie je vidieť.

Alternatívou je potom zámková dlažba, ktorá ponúka možnosť na kreativitu. Zámková dlažba je dostupná v rôznych farbách a tvaroch. Výhodou je, že ju viete položiť sami.

Ak chcete svoje auto ochrániť pred nepriaznivým počasím, určite má vo vašom projekte svoje miesto garáž alebo prístrešok na auto. Ide o nákladnejšiu investíciu. Takéto stavby však môžete využiť aj na odstavenie bicyklov, motocykla, kočíka a pod.

Do garáže vojdú aj police a regály na rôzne záhradné náradie, náhradné diely a iné veci, pre ktoré v dome už neostalo miesto.

Už pri plánovaní prístreška či garáže by ste mali mať jasno v tom, ako by mali vyzerať. Prístrešok môže byť otvorený alebo krytý z troch strán. Možno na garáži budete chcieť diaľkovo ovládané dvere.

Keď budete vyberať krytinu na zastrešenie, voľte takú, aby bola nielen udržateľná a dostatočne pevná, ale aby ladila napríklad so strechou domu či zastrešením iných stavieb na záhrade.

3.  Relax na záhrade

Záhrada je ideálne miesto na ničím a nikým nerušený odpočinok. Záhradníčenie, rôzne aktivity s deťmi, grilovanie a relax na sedačke či v kresle so šálkou chladeného nápoja. To, ako plánujete na záhrade tráviť voľný čas, vám napovie, čo sa vám určite zíde.

Malé deti sa určite potešia vlastnému záhradnému domčeku so šmykľavkou, pieskovisku alebo trampolíne.

Vždy ste fantazírovali o vlastnom bazéne? Uspokojíte sa s nadzemným, alebo je vaša záhrada dostatočne veľká na zapustený bazén? Teraz máte jedinečnú možnosť splniť si svoj sen.

Nie je nič nezvyčajné vidieť na záhrade altánok. Najmä romantické duše sa môžu realizovať v tom, ako bude vyzerať. Ide často o dizajnérske kúsky, ktoré sa stávajú okrasou celej záhrady. Altánky majú aj svoju praktickú hodnotu. Nehrozí, že budete musieť ukončiť grilovanie, keď vás prekvapí nečakaný dážď či búrka.

Terasa spojená s domom je ideálna, ak plánujete vonku servírovať jedlá a nápoje. Výhodou je, že to máte iba na skok z domácej kuchyne. Aj keď je zväčša z jednej alebo z dvoch strán chránená múrmi domu, určite pouvažujte nad vhodným tienením na terasu. Takto si môžete užívať čas na záhrade aj v horúcich dňoch a nebudete vystavení často nebezpečným slnečným lúčom. 

colorful-flower-garden_1679663240.jpg

4.  Okrasná vs. úžitková záhrada

Záhrada by nebola záhradou, keby na nej nerástol strom, ozdobné kríky či rastliny. Okrasná záhrada potešuje oko, úžitková zas dáva možnosť pochváliť sa vlastnou úrodou.

Pre niekoho krásna záhrada znamená dokonale pokosený trávnik, kvetinové záhony okolo domu a chodníkov, zátišie so stromami, pod ktoré je možné umiestniť lavičku. Pre iného záhrada znamená úhľadné hriadky plné zeleniny, ovocné stromy či skleník. V súčasnosti je dokonca bežné pestovať zeleninu hneď vedľa kvetov.

Veľmi moderné sú vyvýšené záhony, ktoré sú na pestovanie zeleniny či kvetov oveľa pohodlnejšie. Takto môžu vo svojej záľube pokračovať aj starší ľudia či tí, ktorí majú problémy s kĺbmi. Vyvýšené záhony sú tiež výborný spôsob, aby si svoju vlastnú záhradku založili vaše deti.

Vyvýšené záhony majú niekoľko výhod. Sú prístupné z každej strany. Chránia rastliny pred prízemným mrazom aj škodcami. Ich rast máte celkom pod kontrolou. Vyvýšené záhony skrášlia záhradu, môžete ich poukladať do rôznych tvarov.

5.  Bezpečne po chodníkoch

Ak už máte rekonštrukciu okolia domu naplánovanú a do detailov rozvrhnuté, čo kde bude, zakreslite do plánu chodníky.

Chodníky umožňujú jednoduchý prístup k domu a k bráne, prinášajú však aj dokonalý pôžitok z prechádzky po vašej novej okrasnej záhrade. Ak máte pri dome nerovný terén, chodníky môžete kombinovať so schodíkmi, a vytvoriť tak na záhrade niečo jedinečné.

Spevnené plochy s protišmykovou úpravou by mali byť samozrejmosťou pri vstupe do domu, do garáže alebo do altánku.

Pri výbere materiálu na chodník majte na pamäti životnosť materiálu, jeho jednoduché pokladanie a samozrejme jeho estetickú hodnotu. Chodníky by mali prirodzene ladiť s domom a s inými stavbami na záhrade, ako aj s oplotením.

vegetables_1679663147.jpg

6.  Oplotenie okolo domu

Plot určuje nielen hranice pozemku, ale aj váš štýl. Či sa už rozhodnete pre tepaný kovový plot, vidiecky drevený alebo moderný gabiónový, mal by ladiť s architektúrou domu a záhrady.

U mnohých novostavieb môžete vidieť ploty z ťahokovu. Je vyrobený z perforovaných plechových dosiek. Univerzálnym riešením sú hliníkové ploty a brány.

Väčší pocit bezpečia vám dajú betónové ploty. Zaručia vám súkromie a ochránia vás pred neželanými pohľadmi susedov a okoloidúcich. Ploty z betónových tvárnic môžu mať hladký, štiepaný alebo otĺkaný povrch. Vybrať si môžete z rôznych farieb. Betónový plot navyše môže vyriešiť váš problém s hlukom a prachom z rušnej cesty.

Plánujte v prítomnosti, myslite na budúcnosť

To, v akom stave je okolie vášho domu, závisí v značnej miere od vás. Zahrajte sa na architektov, vložte do návrhu svoje srdce a splňte si dávne sny. Nezabudnite na malé architektonické prvky, ktoré dodajú vašej záhrade štýl. Môžu to byť rôzne kvetináče a črepníky, lampáše a iné vonkajšie osvetlenie alebo originálny murovaný gril.

Pri plánovaní vychádzajte z prítomnosti: Aké sú vaše súčasné preferencie a rozpočet? Myslíte však aj na budúcnosť: Budete mať čas a silu na pravidelnú údržbu?

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Foto: FREEPIK.COM 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Záhrada ako z magazínu
Ako urobit’ z vášho dvora útočisko pre vtáčiky
Ako pripraviť deťom záhradný priestor či dvor, ktorý budú milovať?
Ako vybrať vankúše na spanie a dekoračné kúsky do obývačky?
Prvé zariaďovanie domácnosti. Na čo nesmiem zabudnúť?
Oblečenie na záhradu či do dielne: Ako by mal vyzerať pracovný outfit?
Ktorý typ plávajúcej podlahy je pre vás ten najvýhodnejší?