7 tipov na investovanie peňazí do zlata
19. 2. 2023 | PR Servis

7 tipov na investovanie peňazí do zlata

Zlato je spojené s ľudskou históriou už od nepamäti a patrí k najstarším kovom, ktoré ľudia spracúvali. Bolo príčinou konfliktov, vojen medzi národmi, večným lákadlom a hýbateľom dejín. A jeho význam a cena pretrvávajú dodnes.

Ako kľúčová komodita bolo zlato používané už od roku 6000 pred naším letopočtom a nič sa na tom nemení ani v súčasnosti. Ako ho teda využiť vo svoj prospech a prečo sa stať majiteľom tohto vzácneho kovu?

Zlato ako investičný produkt

Dnes už zlato možno nie je až takým bežným platidlom, no svoju silu ukazuje predovšetkým v období kríz. Jedinečné vlastnosti fyzického zlata ako stabilnej miery hodnôt a zároveň uchovávateľa hodnoty z neho robia unikátne aktívum.

Treba však myslieť na to, že investícia do zlata je dlhodobá záležitosť a nezarobíte na ňom tisíce v priebehu pár dní či týždňov. Investičné zlato sa preto využíva na diverzifikáciu portfólia na úrovni zhruba 5 až 15 %.

Výhodou je, že jeho cenu neurčujú bankári ani vlády, ale predovšetkým jeho obmedzená zásoba na zemi. Ďalšou unikátnou vlastnosťou je jeho skladovateľnosť a fakt, že v priemysle sa využíva len vo veľmi obmedzenej miere.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že drahé kovy, vrátane zlata, sa používajú aj v automobilovom priemysle? Sú nevyhnutné pre správne fungovanie katalyzátorov, elektroinštalácie, airbagov atď.

zlataky-cz-ug3sjycquog-unsplash_1676820914.jpg
 

Ako investičné zlato uchováva hodnotu?

Funkcia uchovávania hodnoty zlata stojí práve na tom, že kúpna sila mien postupne klesá. V praxi to znamená, že na množstvo tovarov a služieb, ktoré by ste si so sumou 100 eur nakúpili v roku 2009, budete v roku 2025 potrebovať viac ako 100 eur.

Stabilnosť tejto komodity spočíva v tom, že ak by ste si týchto 100 eur uložili do zlata, tak v roku 2025 si za peniaze z jeho predaja  kúpite približne rovnaké množstvo tovarov a služieb ako v roku 2009. Z dlhodobého hľadiska tak kúpa investičného zlata môže do určitej miery chrániť pred infláciou a stratou kúpnej sily mien, vrátane eura.

Poznámka: Treba však podotknúť aj fakt, že investičné zlato nie je ideálnou voľbou, pokiaľ je vaším cieľom zarobiť si napríklad na dôchodok. Na tento účel je vhodné zvoliť iné investičné stratégie, ktoré dokážu z dlhodobého hľadiska priniesť oveľa väčší výnos.

Čo je to trojská unca 

Cena zlata sa obvykle udáva v jednotkách zvolenej meny na jednu trojskú uncu. Jedna trojská unca je 31,1034768 gramov, takže pre získanie ceny zlata za gram vám stačí vydeliť aktuálnu cenu za trojskú uncu číslom 31,1034768.

Trojská unca je tradičná jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov, platiny, zlata, striebra, drahokamov, perál. Pochádza ešte zo stredoveku (Troyes bolo francúzske mesto - dôležité obchodné centrum) a používa sa ako jednotka hmotnosti aj v lekárnictve a vede.

Druhy investičného zlata

Zlaté mince

Investičné zlato vo forme zlatých mincí je možné považovať aj za zákonné platidlo, keďže na nich nájdete aj nominálnu hodnotu. Veľkosť mince sa môže pohybovať od 1/10 unce do 1 unce.

Najviac obchodované investičné mince sú kanadské mince Maple Leaf a austrálske Kangaroo. Zlaté mince sú razené v kráľovských mincovniach, takže aj to znásobuje ich lukratívnosť.

Zlaté tehličky

Keď sa povie investícia do zlata, pravdepodobne sa vám vybavia práve zlaté tehličky. Ich rýdzosť býva 999,9/1000, takže ide o takmer čisté zlato. Môžu vážiť od 1 g až po 1 kg. Zatiaľ čo zliatky sú razené, tehly s váhou nad 250 g sú liate.

Čo ste možno nevedeli: Zlato bolo dôležitým prvkom aj pre rozvoj fotografovania. Používalo sa totiž vo fotografickej chémii. Bez zlata by ste si teda dnes možno ani neobstarali digitálny fotoaparát.

Zliatky

Pod zliatky môžu patriť aj tehly a tehličky, no jedná sa spravidla o razené doštičky. Majú rôznu hmotnosť a musia obsahovať logo vydavateľa, hmotnosť, rýdzosť kovu, pečať kvality a unikátne výrobné číslo.

pexels-pixabay-47047_1676820916.jpg

Rady a tipy pri investícii do zlata

1.   Vhodný čas

Či je vhodný čas na investíciu vašich peňazí do zlata, závisí od vašich osobných financií, ale aj od trhu. Ak sa nachádzate v zlej finančnej situácii, je pochopiteľné, že nie je dobrý nápad prostriedky uložiť do zlata, pretože sa jedná o dlhodobú investíciu.

Napriek tomu, že ceny zlata z dlhodobého pohľadu rastú, v krátkych obdobiach je možné zaznamenať nárasty aj poklesy. Na kúpu je preto vhodnejšie vybrať obdobie, kedy sú ceny nižšie a vy tak zaplatíte nižšiu sumu.

Vo všeobecnosti platí, že cena zlata má tendenciu rásť, keď sa ekonomické podmienky zhoršujú. Nie je preto vhodné jeho kúpu odkladať na obdobie krízy. Počas nej je ideálne už mať zlato nakúpené.

Pred investíciou je teda dobrý nápad istý čas sledovať, ako sa darí globálnej ekonomike, a či náhodou v blízkej dobe nehrozia nejaké vážnejšie komplikácie.

2.   Držte sa pri zemi

Predovšetkým investori-začiatočníci by nemali investovať veľké sumy hneď na začiatku. Investujte spočiatku len toľko, koľko si môžete dovoliť, aby to neohrozilo vašu finančnú stabilitu. Svoju pozíciu pri investovaní môžete pokojne upevniť časom.

3.   Nekonajte zbrklo

Pri investovaní do zlata sa jedná o dlhodobú investíciu. Nenechajte sa preto ovplyvniť krátkodobými prepadmi na burze. Dlhodobé investovanie je o rozvážnosti a trpezlivosti.

4.   Nezabúdajte na menový kurz

Nezanedbateľnú úlohu pri investícii do zlata hrajú aj menové kurzy. Cena zlata je často charakterizovaná v amerických dolároch (USD). Ak teda používate eurá, je dôležité nezabúdať ani na menové riziká, ktoré môžu výrazne ovplyvniť výšku vášho výnosu.

 

5.   Zlato kupujte len od solídnych predajcov

Samozrejme, toto pravidlo sa týka nielen predaja, ale aj kúpy. Aj vďaka internetu sme zaplavení množstvom možností ohľadom toho, kde a ako investovať. Nie všetky sú však dôveryhodné. To isté platí aj pre zlato. Buďte obozretní a neskončite tak, že sa stanete majiteľmi bezcenných certifikátov na zlato.

Investičné zlato môžete kúpiť aj v špecializovaných predajniach či e-shopoch. V kvalitnom obchode nájdete široký sortiment zlatých či strieborných odliatkov a mincí od rôznych výrobcov, ktoré sa nachádzajú na „good delivery” listine.

TIP: Pokiaľ pôjdete priamo k zdroju a obrátite sa na rafinéra, môžete získať výhodnejšiu cenu.

6.   Diverzifikácia

Zlato je vhodné práve na diverzifikáciu portfólia. Ak však chcete investovať zodpovedne, neznamená to, že postačí ako jediné aktívum. Pri investovaní je dôležité rozložiť svoje financie do viacerých aktív, aby portfólio kolísaním jedného z nich neutrpelo.

Diverzifikácia je tiež jedným z dôvodov, prečo je obľúbené investovať (aj do zlata) s pomocou ETF fondov.  ETF fondy viazané na zlato poskytujú pomerne vysokú likviditu a vaše investície diverzifikujú. Nevýhodou však je, že tieto fondy si často pýtajú poplatky za vklady. Na druhej strane, pre malého investora to môže byť výhodnejšie než platiť za trezor a zabezpečenie.

7.   Uskladnenie

Ako sme už spomínali pri ETF fondoch, veľké množstvo zlata môže priniesť problém s uskladnením. Malé tehličky, mince alebo aj šperky sú však prenositeľné a ľahko skladovateľné. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o fyzické aktíva, v časoch neistoty môžu poskytnúť určité pohodlie.

Pri väčšom množstve zlata je možné investovať aj do nealokovaného zlata. Znamená to, že samotný kov sa nachádza v trezore nejakej banky alebo inej spoločnosti podnikajúcej v tejto oblasti, a vy dostanete iba potvrdenie o platbe za určité množstvo zlata.

Výhody nealokovaného zlata:

     z hľadiska investora lacnejší spôsob investície

     netreba platiť za dopravu zlata

     nemusíte riešiť bezpečné uschovanie zlata

Výhody alokovaného zlata:

     ste priamym vlastníkom zlata, za ktoré platíte

     hodnota vašej investície nezávisí na úspešnosti banky

     v prípade krízy máte istotu, že vaše zlato ostane vo vašich rukách

pexels-burak-the-weekender-186461_1676820915.jpg

Ďalšie možnosti investovania do zlata

ETF fondy

Okrem fyzického nákupu zlata sú možnosťou aj ETF fondy. ETF fond nakúpi vybrané podkladové aktívum a vydá na to svoje vlastné akcie (podiely). Tieto podiely potom môžu investori nakúpiť na akciovej burze za veľmi nízke poplatky.

Čo sú ETF fondy?

Ak vás investovanie do ETF fondov zaujalo, je dôležité rozumieť ako fungujú. Jedná sa o fondy obchodovateľné na burze, vďaka ktorým je možné nakupovať cenné papiere, dlhopisy či najrôznejšie komodity. V princípe zväčša len kopírujú určitý trhový index.

ETF fondy investujúce do zlata:

     SPDR Gold Shares

     iShares Gold Trust

     VanEck Vectors Gold Miners ETF

     VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF

     GraniteShares Gold Trust

     SPDR Gold MiniShares

     Credit Suisse X-Links Gold Shares Covered Call ETN

Akcie

Ďalšou možnosťou je investovanie do zlatých akcií. Akcie zlata sú jednoducho akcie spoločnosti, ktorá sa točí okolo tohto vzácneho kovu. Tento priemysel sa skladá predovšetkým z ťažobných spoločností, ktoré zlato ťažia a predávajú.

Ako sa určuje cena investičného zlata?

Cena zlata je determinovaná viacerými faktormi, ako sú rýdzosť zlata (v karátoch) a cena zlata na komoditných trhoch. Na investičné zlato majú rozhodujúci vplyv spotové obchody na londýnskom trhu so vzácnymi kovmi. Cena je tiež ovplyvnená aj americkou komoditnou burzou Comex, kde sa primárne obchodujú futures kontrakty.

TIP: Poznáte algoritmické obchodovanie?

Daň z pridanej hodnoty

Investičné zlato je pre investorov lákavou voľbou aj preto, že pri jeho nákupe neplatíte daň z pridanej hodnoty. Toto pravidlo sa vzťahuje na výrobky zo zlata, ktoré sú presne určené zákonom. Konkrétne ide o:

     zlaté prúty alebo tehly s rýdzosťou 995 tisícin a viac

     zlaté mince razené po roku 1800 s rýdzosťou 900 tisícin a viac

Cena zlata v posledných rokoch

Po roku 2016 cena zlata opäť rástla až do augusta 2020, kedy dosiahla svoje aktuálne historické maximum 2063 $. Odvtedy cena zlata mierne klesala až do konca roku 2021. Zlato malo silný záver roku 2022, keď jeho cena rástla ako odozva na klesajúcu hodnotu doláru. Rok 2023 začal pre zlato cenou 1 831 $ za uncu.

Zhrnutie, prečo investovať do zlata

     Viacero spôsobov investície – Investícia do zlata ponúka viacero možností podľa vašich potrieb a situácie.

     Zlato si zachováva svoju hodnotu – Zlato si svoju hodnotu drží dlhodobo na rozdiel od mien, na ktorých hodnotu vplýva množstvo faktorov, ktoré ju znižujú, alebo aj zvyšujú. Z dlhodobého hľadiska je zlato zaujímavá investícia, ktorá môže ochrániť váš majetok pred znehodnotením.

     Vysoká likvidita – Zlato má vysokú likviditu, takže predať investičné zlato nebude problém, a to kdekoľvek na svete.

     Do zlata môže investovať takmer každý – Na začiatok vám stačí aj niekoľko desiatok eur. Investičné zlaté mince sú dostupné aj pre „bežných ľudí" a je možné ich postupne dokupovať.

     Zlato je vhodné na diverzifikáciu portfólia – Rýchle a vysoké výnosy si vyžadujú aj vysokú mieru rizika, ale treba mať aj určité istoty. Takouto istotou môže byť práve zlato.

Natália Várošová, obsahový a SEO špecialista

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Príbeh mincí: od strieborných krúžkov po predchodcu dolára
Ako investovať úspory, aby nám zarábali?
Čo robí investičnú mincu Wiener Philharmoniker tak výnimočnou?
Viete, pre koho je určená mladomanželská pôžička a ako si ju vybaviť?
Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
Robí vám a vašim susedom problém ročné vyúčtovanie?
Viete komu sa dnes oplatí riešiť úrazové poistenie?