8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť
12. 8. 2018 | Gabriela

8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť

Počas leta nám zvyčajne viac záleží na tom, ako vyzeráme a niekedy sa možno snažíme o “reklamovanú” dokonalosť. Nie všetkým ženám je dopriate priblížiť sa k tomuto ideálu. Ak ale túžite urobiť aj niečo pre svoje zdravie, čo sa odzrkadlí aj na vašej postave, vyhnite sa týmto nepravdivým mýtom týkajúcich sa diét.

Pozor na ovocie. Nemôžete ho zjesť, koľko chcete

Niet pochýb o tom, že ovocie je zdravé. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, ako sú rôzne vitamíny, vlákninu a pomáha zlepšiť imunitu či posilniť vitalitu. Na druhej strane je aj kalorické. Najmä, ak sa konzumuje v nevhodnom čase a vo veľkom množstve. Všetkého veľa škodí a s jeho konzumáciou to netreba preháňať. Výživoví poradcovia odporúčajú jeho konzumáciu zvyčajne na raňajky, prípadne doobeda. Denná porcia ovocia, ktorú by ste nemali presiahnuť je 150 gramov.

Medzi kalorickejšie dobroty patrí napríklad banán, broskyňa či jahody. Ani také večerné pojedanie jablka či pomaranča nie je najlepší nápad. Nezabúdajte na to pri ich najbližšej konzumácii.

Žiadne jedlo po šiestej

Ide asi o najrozšírenejší omyl. Týmto pravidlom si môžete dohnať ešte viac problémov a možno aj nežiadúci jojo efekt. Veľa ľudí v túžbe schudnúť prestávajú jesť už o piatej, čím uvádzajú telo do veľkého stresu, až deficitu energie. To, či máte jesť alebo nejesť najneskôr o šiestej určuje najmä čas, kedy sa chystáte spať. Tí z vás, ktorí idú spať o deviatej večer, prípadne skôr, môžu s pokojným svedomím večerať naposledy o šiestej.

Ak sa ukladáte na spánok zvyčajne v neskorých večerných hodinách, prispôsobte tomu aj svoj jedálniček. Nič nepokazíte ľahkou večerou 3-4 hodiny pred spánkom. Organizmus zasýti, dodá mu potrebné živiny a energiu. Tak nedochádza k ukladaniu zásob v dôsledku hladovania.

Na večeru nemôžete jesť hocičo, aj keď to nemá veľa kalórií

Najlepšie, čo si môžete pripraviť na večeru je kombinácia bielkovín a vlákniny. Takže napríklad taký šalát s kuracím mäsom, omeletu so zeleninou alebo rybu so zeleninou. Horšie spravíte, ak si pripravíte zemiaky, ryžu alebo len chlieb s maslom. Hoci nejde o veľké kalorické bomby, tieto produkty obsahujú veľa sacharidov, ktoré má telo problém pred spánkom spáliť. A tak ich zmení na tuk.

 eggs-1467284-960-720_1534056676.jpg

Vyhnite sa light výrobkom

Light výrobky sľubujú znížený obsah tukov. Často sú potom kvôli tomu zahusťované látkami škrobového pôvodu. Takže to, čo ušetríte na tukoch, prijmete v sacharidoch. Okrem toho slovo “light” neznamená nesladený. Len sa na osladenie nepoužíva rafinovaný cukor ale niektoré umelé či prírodné farbivá. Niektoré dokonca môžu vášmu zdraviu ešte viac uškodiť (napr. aspartám - bežne nájdete aj light jogurtoch).

Dôležité je pri výbere potravín nemyslieť len na to, že sú light, ale hlavne na energetickú hodnotu, glykemický a výživový index.

Neznamená to však, že všetky light výrobky sú zlé. Len od nich netreba očakávať zázraky.

Spaľujú sa cvičením nalačno tuky zo zásob?

Cvičením nalačno nielenže spaľujete tuky z energetických zásob, ale ochudobňujete telo aj o časť svalovej hmoty. Čo nie je najlepšie. Okrem iného pri takomto cvičení hrozí, že si znížite pokojový metabolizmus. To znamená, že v pokoji vaše telo spotrebuje menej energie. Preto pred cvičením doprajte telu bielkoviny. Ideálnymi sú napríklad kvalitný syr, vajíčka, šunka alebo aj zakysané výrobky či ovocie. Hlavne, aby to bolo niečo, čo výrazne neovplyvní hladinu cukru v krvi.

Ani müsli nie sú najlepšou voľbou - sú kalorické a obsahujú malý podiel bielkovín. Lepšie spravíte, ak si pred cvičením dáte celozrnný chlieb so syrom a zeleninou.

S jedením vajec opatrne

Dlho sa hovorilo, že prijímanie živočíšnych potravín zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. V skutočnosti, zjedený cholesterol veľmi málo ovplyvňuje množstvo cholesterolu v krvi. Telo si ho totiž tvorí samo. Organizmus má určité prednastavenie jeho množstva. Ak ho telu nedodáte sami, vyprodukuje si ho zvlášť. Rozdiel je v tom, ako si dokáže telo s týmto cholesterolom poradiť a spracuje ho. Do určitej miery na to vplýva genetika, pohyb alebo stres. Strava hrá veľmi malú úlohu.

Preto môžete vajíčka s pokojným svedomím prijímať. Obsahujú veľa bielkovín, sú skvelým zdrojom energie a pomáhajú pri budovaní svalstva.

 asparagus-1307604-960-720_1534056708.jpg

Vynechávaním jedla schudnem

Ak cítite výčitky z množstva jedla, ktoré ste skonzumovali (nezdravé dobroty a pod.), určite kvôli tomu nevynechajte žiadnu ďalšiu porciu jedla. Z dlhodobého hľadiska tak spôsobíte spomalenie metabolizmu či rôzne tráviace ťažkosti. Platí, že to, čo na jednej porcii obmedzíte, vynahradíte si to na tej nasledujúcej. Tiež telo vystavíte stresu, a tak si začne ukladať energiu do zásoby.

Preto si jednotlivé porcie jedál primerane rozdeľte. Ideálne je, ak si ich počet nastavíte podľa toho, čo vám vyhovuje. Nemusí to byť nevyhnutne 5 porcií, ale nie zase menej ako 3.

Na chudnutie je najlepší šalát

Je pravda, že šaláty by mali mať miesto v jedálničku každého človeka snažiaceho sa byť zdravý a fit. Organizmu tak zabezpečíte dostatok vlákniny, vitamínov, minerálov a najmä kyselinu listovú. Šalát si musíte vedieť aj vhodne pripraviť. Vynechajte kalorický smotanový dressing a nepreháňajte to s olejovou zálievkou. Rovnako krutóny nie sú žiadnou výhrou.

Okrem toho, nie všetky druhy zeleniny sú nizkokalorické. Napríklad taký cesnak, hrášok či kukurica majú pomerne vysoký kalorický index. Nemali by ste ich z toho dôvodu prijímať každý deň. Vysnívaná cesta za zdravým a fit telom nemusí byť neúspešná, najmä ak sa vyhnete týmto často opakovaným chybám a zavádzajúcim mýtom.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Na slovenský trh vstupuje prémiová značka vody GLACÉAU smartwater
3 jesenné polievky, ktoré zahrejú telo a pohladia dušu
5 chrípkových zabijakov
Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!