8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
8. 3. 2020 | Gabriela

8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia

Na začiatok, než začnete s chudnutím, položte si otázku, čo stojí za vašou motiváciou zbaviť sa zbytočných kíl. Nemalo by ísť len o túžbu po krásnej postave, ale najmä o vaše zdravie. Vyvarujte sa aj náhlemu popudu k zmene bez silnejšieho vnútorného odhodlania. Dôležité je vytvoriť si konkrétne, krátkodobé ciele, ktoré povedú k dlhodobému úbytku hmotnosti.

Pozrite sa na pár tipov, ako dosiahnuť vysnívanú postavu:

1. Zlepšite raňajky

Všetky jedlá sú dôležité, ale raňajky sú to, čo vám pomôže správne naštartovať deň.  Musia vás dostatočne naplniť, udržať v stave spokojnosti a odvrátiť chute na niečo nezdravé. Snažte sa jesť na raňajky čokoľvek medzi 400 a 500 kalóriami. Vhodné sú napríklad vajcia, fazuľa, nesladený grécky jogurt, orechy alebo orechové maslo a vláknina v podobe zeleniny, ovocia či cereálií.

Začnite svoj deň kombináciou živín určených na stabilizáciu krvného cukru, ktoré vám pomôžu neskôr v priebehu dňa zahnať chuť na niečo sladké.

2. Vyhnite sa prílišnej konzumácie soli

Príliš veľa soli ovplyvňuje chudnutie a môže viesť k nadváhe. Odporúčaná denná dávka sodíka je cca jedna čajová lyžička (2,3 gramu). Na správne fungovanie organizmu nám pritom stačí prijať dokonca menej, približne pol gramu sodíka. Ak naozaj túžite schudnúť, skúste si odsledovať, ako často si doprajete tzv. malé prehrešky v podobe slaných tyčiniek alebo zemiakových lupienkov.

3. Začnite svoj deň šálkou kávy

Najlepšie espressom bez mlieka a cukru. Kofeín je prirodzené diuretikum a káva je bohatá na rôzne antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením. Rovnako môžete na raňajky zvoliť aj zelený čaj. Mnohými je považovaný za ešte lepšiu alternatívu ku káve.

4. Vynechajte sladké nápoje

Dávajte pozor na to, koľko sladených nápojov vypijete počas dňa. Aj nevinný pohár džúsu v sebe skrýva až 6 lyžičiek cukru. Aj taký sladený čaj či káva dokážu nežiaduco prekaziť snahu schudnúť.

Vyvarujte sa tiež pitiu alkoholických nápojov. Mimochodom, alkohol môže zhoršiť metabolizmus tukov. Potom je pre vás ťažšie kalórie spáliť.  

5. Jedzte korenené jedlá!

V skutočnosti vám môžu pomôcť v spaľovaní kalórií. Je to preto, že kapsaicín, zlúčenina nájdená v jalapeno a kajenskej paprike, môže (mierne) zvýšiť uvoľňovanie stresových hormónov, ako je adrenalín. Čo môže urýchliť vašu schopnosť spáliť kalórie. Podobné účinky majú aj iné koreniny, ako sú: zázvor, kurkuma, čierne korenie alebo oregano.

pexels-photo-1332189_1538291713.jpg

6. Doprajte si dostatok spánku

Hoci to znie smiešne, nedostatok spánku môže spôsobiť priberanie. Existuje mnoho výskumov, ktoré dokazujú, že spať menej než 7 hodín môže spomaliť váš metabolizmus. Navyše, ak ste dlhšie bdelí, predlžuje sa aj čas, kedy prirodzenie “zobkáte” niečo dobré. Takže spánok určite nepodceňujte a zbytočne neponocujte.

7. Zapisujte si svoj jedálniček

Možno budete prekvapení, koľko zbytočných kalórií ste prijali počas dňa. Budete si tak vedieť lepšie vytvoriť nový jedálniček. Zaznačovať si prijaté jedlo môžete len tak na papier alebo využite niektorú z mnohých aplikácií súčasnosti, napr. kalorické tabuľky.  

8. Urobte si výlet alebo prechádzku

Aj keď cvičíte pravidelne, taká večerná aktivita môže byť pre vás obzvlášť výhodná. Metabolizmus mnohých ľudí sa ku koncu dňa spomaľuje. Preto tridsať minút aeróbnej aktivity pred večerou zrýchli metabolizmus a pomôže ho udržať aj nasledujúce 2-3 hodiny.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
3 zlaté pravidlá pre dokonalú postavu
Detox organizmu za pár hodín. Dá sa to?
Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!
Je celozrnné pečivo naozaj lepšie?
Viete si predstaviť hmyz ako bežnú potravinu v domácnosti? Možno to bude realita
Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
5 zásad ako sa zbaviť nadbytočných kíl po tehotenstve