Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?
15. 4. 2022 | PR Servis

Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?

Aftózna stomatitída je ochorenie, ktoré je mnohým známe. Jednak dokáže potrápiť dospelých, ale nepríjemný priebeh sa často vyskytuje najmä u detí. Toto bolestivé ochorenie sa najčastejšie objavuje vo vnútri pier, lícach alebo jazyku, kde sa vyskytujú malé vredy. Afty, ľudovo nazývané žaba, dokážu telo potrápiť opakovane a niekedy až trvalo.

Najčastejšie zasahuje deti

Afty v ústach dokážu narobiť veľké problémy, a to najmä u detí.  V počiatočných štádiách aftóznej stomatitídy si ju veľmi ľahko zmýlite s angínou, keďže sa objavujú vysoké horúčky, nechuť do jedla a únava. Ochorenie zasiahne približne až 50 % detí do 3 rokov. Vyskytuje sa však aj vo veku od 10 – 19 rokov, kedy sa približne tretine detí a dospievajúcich opätovne vráti.  

Pre afty je typický vznik pľuzgierikov na vnútornej strane úst, pod jazykom, na jeho hranách či špičke i na sliznici mäkkého podnebia. Počas prvých 2-3 dní od nástupu ochorenia môžete u svojho dieťaťa spozorovať príznaky ako vysoké horúčky, nechutenstvo či únavu. Po 3 dňoch sa však pridávajú aj začervenané ďasná či povlak na jazyku.

Slizničná imunita hrá veľkú rolu

Toto pomerne časté slizničné ochorenie je následok oslabeného imunitného systému, predovšetkým tzv. slizničnej imunity. Veľkú úlohu zohráva aj to, že deti v takomto nízkom veku nemajú ešte vypestované hygienické návyky a tak sa so znečistenými predmetmi a hračkami zo zeme do úst dostávajú aj vírusy, ktoré môžu afty spôsobiť. Pri malých deťoch ešte nefunguje ani dôkladné umývanie rúk, čo danému problému pridáva na výskyte.

Sliznice pokrývajú všetky dutiny tela a spolu s kožou tvoria mechanickú bariéru chrániacu pred rôznorodými časticami z vonkajšieho prostredia. Úlohou slizničného imunitného systému je zabrániť prieniku patogénnych organizmov do vnútorného prostredia. Pokiaľ nemá dieťa dostatočne vybudovanú slizničnú imunitu, zápaly sa môžu stať začarovaným kruhom.  

Faktory ovplyvňujúce vznik áft:

·         oslabený imunitný systém

·         slabá slizničná imunita

·         alergie na potraviny

·         stres

·         vírusy a baktérie

·         poranenie v ústach

·         zlá výživa

·         niektoré lieky

Mali by sa stratiť samé od seba

Bolestivé afty u detí vedia narobiť o to väčšie problémy, kedy počas priebehu sťažujú príjem potravy a tekutín, niekedy dokonca až znemožňujú. Bez príjmu však ľudské telo nedokáže fungovať, preto sa pokúste dieťatku ponúkať tekutiny za pomoci slamky alebo po lyžičkách. Pokiaľ by nedostávalo potrebný príjem, hrozí dehytratácia a s ňou spojené komplikácie. Problémy dokáže narobiť aj strava – tá musí byť prispôsobená tomuto ochoreniu. Musí byť nedráždivá, čo znamená málo osolená a okorenená. Ideálne je, keď je ľahko prehĺtateľná.

Afty sa zväčša samé od seba stratia, trvá im to však nejaký čas. Pri ich liečbe pomáhajú rôzne gély, masti či lokálne dezinfekcie a pomôcť môžu aj čaje. Je dôležité, aby ste do ústnej dutiny nedávali nič, čo môže pľuzgier opätovne podráždiť a predĺžiť tak jeho hojenie.

Hygiena je alfou omegou

Najzásadnejším opatrením  je pri tomto ochorení hygiena.  Týka sa to jednak dôkladného umývania rúk, ale vo zvýšenej miere treba dbať aj na čistotu hračiek a predmetov, s ktorými sa dieťa hrá, na čistotu povrchov, kde je, spí, alebo kde sa hrá. Dôležitým je tiež zabezpečiť, aby dieťa neprichádzalo do kontaktu s nikým, kto má opar alebo afty. Ak stretnutiu predísť nedokážete, zabezpečte aspoň, aby sa dotyčná osoba dieťaťa nedotkla a predovšetkým aby ho nepobozkala. Pomôcť môže aj to, ak sa zameriate na posilnenie imunity. Dbať na zdravú, pestrú, plnohodnotnú stravu, dostatočný príjem tekutín, kvalitný spánok a oddych, zdravý a veku primeraný pohyb. 

TIP Aby mala slizničná imunita silu medveďa  

Aj vy poznáte problém bolestivých áft u vášho dieťatka? Toto ochorenie je silno prepojené na hygienu a imunitu, ktorou dieťatko disponuje. Vírusy a patogény vedia detský organizmus potrápiť, a to hlavne z dôvodu, že ich imunitný systém ešte nefunguje na 100 %. Väčšina vírusov sa do tela dostáva práve cez sliznicu úst a nie vždy dôkladné umytie rúk môže narobiť neželané problémy. Imunitu detí treba preto posilňovať  tam, kde je to najpotrebnejšie, a to v sliznici úst. Výživový doplnok Preventan® Junior je špeciálne vyvinutý na posilňovanie tzv. slizničného imunitného systému detí. Je v ňom obsiahnutá unikátna látka ProteQuine®, čo je čisto prírodná patentované látka, ktorá je bohatá na biologicky aktívne zložky, ktoré sú pre ľudský organizmus prirodzené. Výživový doplnok je obohatený aj o imunoglobulín, ktorého úlohou je zneškodniť nebezpečný patogén skôr, ako prenikne do tela.  Viac na www.neuraxpharm.sk

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Vitamíny každý deň, ale fruktózu s mierou
Čo vy a včelie produkty? Poznáte tieto účinky medu a propolisu?
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Vitálne huby