Aj vás zasiahne nádcha niekoľkokrát do roka? Venujte pozornosť svojmu nosu
12. 3. 2022 | PR Servis

Aj vás zasiahne nádcha niekoľkokrát do roka? Venujte pozornosť svojmu nosu

Funkcia nosa je nenahraditeľná. Mnohí si jeho dôležitosť neuvedomujeme, no bez neho by sme nedokázali fungovať.

Dôležitejší než si myslíte

I keď sa mnoho ľudí o svoje telo dôkladne stará, na hygienu nosa sa vo všeobecnosti zabúda. Nos pritom čelí rôznym výzvam. Na nosovú sliznicu kladie veľké nároky prostredie, v ktorom žijeme, kde môže ísť nielen o znečistené ovzdušie. Nos vedia potrápiť aj zmeny ročných období. Jar rovnako ako jeseň charakterizujú vírusy, leto a zimu zasa vysoké alebo nízke teploty. Okrem toho kúrenie v zime a s ním spojený suchý vzduch tiež nosu škodí.

Nečistoty z ovzdušia, ako aj vírusy či iné patogény, sa zachytávajú na chĺpkoch nosovej sliznice i v hlienoch zadnej časti nosovej dutiny. Náš nos teda denno-denne prichádza do styku s látkami, ktoré sa neradia medzi jeho kamarátov.

Trošku anatómie

Nos je vstupnou bránou do našich dýchacích ciest. Medzi jeho funkcie patria dýchanie, ohrievanie vdychovaného vzduchu, čistenie a zvlhčovanie vzduchu či nezanedbateľná čuchová funkcia. Okrem dýchania nám nos pomáha aj pri reči, a to cez svoju rezonančnú funkciu, vďaka ktorej sme schopní vysloviť hlásky n a m.

Pokiaľ by sme počítali koľkokrát denne sa nadýchneme, skončili by sme pri tisícoch. Presnejšie povedané, človek denne vdýchne a vydýchne približne 8-tisíc litrov vzduchu. Vzduch prúdi nosom rýchlosťou 2,4 km/hod. a ľudské kýchnutie má silu orkánu, kedy sa vzduch nosom preženie  rýchlosťou až 170 km/hod.

mar-rhino-0-1_1647101016.jpg

Nechcená návšteva

Okrem toho, že nos je v priebehu celého roka skúšaný rôznymi vplyvmi z vonkajšieho prostredia, nádcha neobíde snáď nikoho. Nádcha je jedným z najčastejších ochorení dýchacích ciest, kedy ide o zápal sliznice nosovej dutiny, ktorý vedie k jej následnému opuchu, tvorbe hlienu a obmedzeniu priechodnosti nosa.

Nádcha nás dokáže potrápiť v chladnejšom období, neobchádza nás však ani v lete, kedy je za jej vznikom najmä prechladnutie spôsobené pobytom v klimatizovaných priestoroch. I keď toto akútne vírusové ochorenie nie je vážne a nemusíte s ním hneď utekať k lekárovi, podceňovať by sa nemalo. Bez liečenia sa totižto môže skomplikovať.

Pozor na to, čo používate

Tak ako aj pri iných ochoreniach, aj pri liečbe nádchy máme viacero možností. Automaticky siahame po nosových sprejoch a dúfame v uvoľnenie a komfortné dýchanie. Avšak výber nosového spreja je veľmi dôležitý. Málokto vie, že jeho nesprávny výber môže spôsobiť vysušovanie nosovej sliznice a tým pádom ju namiesto pomoci oslabuje. Najčastejšie siahame po takých, ktoré obsahujú dekongestíva, čo sú látky, ktoré zmierňujú opuch nosnej sliznice. Pomoc však nájdeme aj v prírode, a to konkrétne morskej vode, ktorá je pre telo najprirodzenejším izotonickým roztokom a svojím zložením urýchľuje priebeh liečby nádchy.

TIP Netrápte seba ani svoj nos

Trápi vás opuchnutá sliznica nosa a zle sa vám dýcha? Doprajte si pocit ako pri mori a znovu voľne dýchajte. Stavte na silu prírody s mar rhino 0,1% nosovým sprejom, ktorý je určený pre dospelých, dospievajúcich a deti od 6 rokov. Morská voda, ktorá sa v ňom nachádza, má blahodarné účinky a je vášmu telu tým najprirodzenejším izotonickým roztokom. Sprej obsahuje liečivo xylometazolín, ktorý v mieste účinku spôsobuje stiahnutie ciev, čím znižuje opuch sliznice nosa, zlepšuje uvoľňovanie hlienov a uľahčuje voľnejšie dýchanie. Účinok po aplikácii nosového spreja sa dostaví už po 5 až 10 minútach. Prídavok morskej vody okrem iného zvyšuje účinok xylometazolínu a urýchľuje tak priebeh liečby nádchy. Sprej je určený na použitie do nosa. Viac informácií na získate na www.marnosovysprej.sk. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
Čo je získaná, adaptívna imunita?
Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkom?
Dokáže homeopatia zmierniť priebeh ovčích kiahní?
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Čo pomáha pri reume?
S mykózou si poradíte aj sama