Aká je skutočná Pravda o mužoch?
13. 11. 2020 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Aká je skutočná Pravda o mužoch?

Ak chcete naozaj porozumieť mužom, naučiť sa s nimi správne komunikovať, spoznať mužský svet a vďaka tomu sa pre mužov stať atraktívnou a neodolateľnou, prečítajte si pútavý a inšpiratívny rozhovor s vzťahovým poradcom a koučom Stanislavom Ličkom, zakladateľom portálu novymuz.sk

Stano, na začiatok by som Ťa chcela poprosiť, ak by si sa nám mohol predstaviť - pre čitatelky, ktoré ťa nespoznajú -  kto si a čomu sa venuješ?

Som muž, manžel, otec 2 synov. Viac ako 7 rokov pracujem s mužmi, založil som internetový portál novymuz.sk, vediem kurzy, prednášky, online kurzy a napísal som už 2 knihy prevažne pre mužov. Venujem sa hlavne téme rozvoja partnerského vzťahu, zlepšenie komunikácie, zlepšenie intimity a sexuality. Sám som si počas života prechádzal náročnými obdobiami a krízami. Ako mladému mužovi mi chýbalo zdravé vedenie a nasledovaniahodné vzory. Preto sa delím o to, na čo som prišiel, a čo mi funguje. Funkčné veci, ktoré mi pomáhajú stať sa lepším manželom, otcom a človekom.

To znie veľmi zaujímavo. Dovolím si prezradiť, že čoskoro vyjde tvoja nová, tretia kniha: Pravda o mužoch. Ako vznikol nápad napísať takúto knihu?

Pred dvoma rokmi som vydal svoju prvú knihu “Ako ju pochopiť”. Je to praktická príručka pre mužov, ako porozumieť tomu, čo sa im v živote a vo vzťahoch deje. Ako lepšie porozumieť ženám a vzťahom. Kniha sa stala bestsellerom a momentálne sa stále predáva veľmi dobre. Aktuálne ju kupujú viac ženy pre svojich partnerov ako darček :) Posledné mesiace som dostával stále viac a viac správ od žien, kedy bude nejaké pokračovanie mojej prvej knihy pre ženy, aby mohli viac nahliadnuť do mužského sveta. Tak vznikla Pravda o mužoch

7-2018-01-14-16-21-04-licko-stanislav_1605254688.jpg

Akým témam sa kniha primárne venuje a prečo? 

Vnímanie sveta a reality sa medzi mužmi a ženami líši. Aj mozog nám funguje trocha inak. Počas fungovania v mojom 12 ročnom vzťahu a manželstve som zistil, že ak chceme byť vo vzťahu šťastní, potrebujeme sa obaja zaujímať o to, ako vníma svet a vzťah ten druhý. Kniha sa primárne venuje tomu, čo muži chcú a potrebujú v bežnom živote, vo vzťahu a v sexe. Je rozdelená do troch častí. V prvej časti nájdu Základné princípy mužsko-ženskej polarity, ktoré potrebuje vedieť každá žena, ktorá chce zažívať vo vzťahu viac lásky a intimity. V druhej časti sa venujem intimite a sexualite, ženy sa dozvedia po čom muži túžia v sexe a ako celkovo zlepšiť váš sexuálny život. Tretia časť knihy je prevažne zameraná na komunikáciu a to, ako s mužmi komunikovať. Kniha je plná praktických cvičení a príkladov. 

Kniha Pravda o mužoch je určená pre ženy - aký typ ženy je podľa Teba typickou čitateľkou Tvojej knihy,  a prečo by sme ju mali určite zaradiť do svojej knižnice?

Dávno hovorím, že o týchto veciach by sa malo učiť na základnej škole, ušetrili by sme si mnoho starostí a možno aj rozvodov. Kniha je určená pre každú ženu, ktorá chce vo vzťahu viac lásky, radosti, romantiky, pozornosti a spokojnosti. Ak chce, aby ju muž miloval a bol verný. Ak chce zlepšiť svoj sexuálny život, vzťah ku svojmu telu a zároveň porozumieť viac mužskému telu a mužskej sexualite. Viac ako 7 rokov skúmam to, čo je pre mužov dôležité a mal som tú príležitosť vypočuť si tisíce príbehov mužov na kurzoch a konzultáciách. Počul som veci, ktoré chlapi nepovedali svojmu najlepšiemu kamarátovi alebo ani svojim manželkám. Dal som tieto poznatky dohromady a urobil som z toho praktickú príručku modernej ženy v dnešnom svete.

Máš pocit, že v súčasnosti ženy mužom nerozumejú? Ako sa to dá zlepšiť?

Dnes je celkovo dôležitá téma zorientovať sa v tom, kto som a kam idem. Ak nerozumiem sebe, nemôžem rozumieť ani partnerovi. Veľmi záleží na tom, čo sa dialo v našej pôvodnej rodine. Toto prostredie nás formovalo či chceme alebo nie. Zdedili sme z rodu rôzne vzorce a presvedčenia, ktoré nám buď slúžia alebo nám škodia. To nás formovalo a prejavuje sa to v našich vzťahoch. Príbehy našich predkov sú v nás doslova zapísané. Naše mamy, staré mamy a prastaré mamy, museli mnohé veci vydržať a zvládnuť, pretože muži tu neboli. Bojovali vo vojnách, alebo odišli z domu do práce alebo do krčmy. Mnoho žien si nesie vo svojom podvedomí rôzne programy silných žien, na mužov sa nedá spoľahnúť, radšej si to urobím sama, nedôvera v mužov, pohŕdanie mužmi atď. Dnes je sebarozvoj doslova nutnosť, ak chceme, aby nám vzťahy fungovali. Taktiež kulturálne a spoločenské role sa zmenili. Potrebujeme si v tom nájsť svoje vlastné cesty.  

Vedia ženy s mužmi efektívne komunikovať? Aké najčastejšie chyby v komunikácii my ženy robíme? Ovplyvňuje to náš vzťah s mužmi? 

Jedna zo zásadných chýb je tá, že ženy si myslia, že muži majú rovnaké fungovanie mozgu ako ženy. Platí aj naopak. Muž sa skutočne najlepšie sústredí len na jednu vec. Jedna z častých chýb je, že komunikujú s mužom, keď nemajú jeho pozornosť. Napríklad muž niečo robí a vlastne ženu nemôže počuť. Ona tento spôsob fungovania nerešpektuje a povie mu, že zase ju nepočúval. Je to nerešpekt voči mužskému spôsobu fungovania. Potrebuje sa uistiť, že má jeho pozornosť a keď ju nemá, potrebuje si na ňu počkať, alebo s úctou o ňu požiadať. Druhá vec je dávanie kritiky namiesto spätnej väzby. Ak niekoho kritizujem, automaticky ho staviam do sebaobrany, a v tom momente vypne a už ma nepočúva.

pravda1080_1605254703.jpg

Ako teda s mužom komunikovať tak, aby ma skutočne počul?

Ako som spomínal vyššie, najprv sa uistiť, že mám jeho pozornosť. Ďalšia téma je uvedomenie si, z akej role alebo pozície mu niečo hovorím. Mnoho žien nevedome prepína do role “matky” a skutočne ich reč tela, intonácia hlasu, gestá a mimika pripomínajú matku. Dávajú mužom príkazy, okrikujú ich, kritizujú, správajú sa ako k malému chlapcovi, nie je tam žiadna úcta a rešpekt. A toto nie je vôbec sexy a nemôže tam prebiehať príťažlivosť. Potom sa čudujú, že muž ju nepočúva alebo radšej ide na ryby. V prvom rade si treba odpovedať na otázku: “Ako kto tu teraz som?” Som žena, partnerka, milenka? Alebo je to skôr matka, učiteľka, sestra, stará mama? 

Rozumiem, toto, čo hovoríš, si ženy málokedy uvedomujú.  Ale niekedy je to aj naopak, napríklad - idem sa pre partnera aj roztrhať a on si to neváži? Prečo?

Súvisí to predovšetkým so sebahodnotou a sebaláskou. Pokiaľ si žena neváži samú seba, ani jej muž si ju nebude vážiť. Ľudia tam vonku iba reagujú a zrkadlia nám náš vnútorný svet. Ak klamete sami seba, aj ostatní vás budú klamať. Tento typ ženy potrebuje dať v prvom rade seba na prvé miesto. Potrebuje prestať robiť slúžku a starať sa o všetkých. Je to jej práca a viac to súvisí s ňou ako s jej mužom. Potrebuje sa učiť nastavovať hranice a starať sa o svoje blaho. Zákonite si pritiahla takéhoto muža, pretože je to pre ňu cenná lekcia. Stavil by som sa, že to súvisí s jej pôvodnou rodinou. 

Ako vnímaš súčasný mužský svet? Je to teraz iné, ako kedysi? V čom to majú muži ťažšie v dnešnej dobe ako ich otcovia a dedovia? 

Naši dedovia to mali pomerne jasne dané, čo je ich úloha vo svete a vo vzťahu. Naši otcovia už menej a my si v tom potrebujeme nájsť novú vlastnú cestu. Ženy sa v dnešnom svete dokážu o seba postarať. Muž potrebuje nájsť hlbší zmysel svojho života, ako je chodiť do práce a zarábať peniaze. Ak ho nenájde, nenaplní ho šťastím vzťah, deti, sex, ani iné pôžitky. Je to akýsi vyšší zmyseľ svojho života. Niečo, čo ho presahuje. V dnešnej dobe potrebujeme byť k sebe totálne úprimní a pravdiví. Spoznať samých seba, svoje dary a to, čo máme prinášať ostatným ľuďom. Je to otázka mužov a žien. Avšak občas tie priority máme inak preskladané. Vnímam, že pre mužov je to v určitom životnom období dôležitejšie zanechať za sebou vo svete nejakú stopu. Dnes máme ohromné príležitosti a možnosti uživiť sa tým, čo milujeme. Treba len nájsť odvahu naplniť si svoje sny. Stále však platí, že by muž mal mať schopnosť postarať sa o rodinu, ochrániť ženu a deti, keď k tomu príde, dokázať nastavovať hranice, vytýčiť si smer v živote a ísť si za ním.

Čo muži od nás najviac potrebujú? Prečo muži potrebujú viac úcty ako lásky a ako im ju prejavovať?

Predovšetkým pustiť všetky detské modely správania sa vo vzťahu. Konkrétne sú to zdúvanie sa, manipulácia, okrikovanie, kritizovanie, ohováranie, krik, vydieranie a pod. Úctu mu môžete prejaviť tak, že o ňom pekne hovoríte pred ním, deťmi a pred ostatnými. Urobte si test. Predstavte si teraz, že nahráme na diktafón to, ako hovoríte o svojom mužovi pred ním alebo pred ostatnými ľuďmi a potom to pustíme do rádia. Boli by ste na to hrdá? Odpovedzte si sama. Úctu mu prejavíte aj tak, že oceníte a poďakujete za to, čo pre vás urobil, a to čo, sa mu podarilo. Prestanete sa zameriavať na to zlé, ale oceňujete to dobré. Môžete často oceňovať jeho nasadenie, ako chodí do práce a to, ako sa stará o rodinu. Podporujete ho alebo mu dokonca fandíte v tom, aby mal svoje koníčky a trávil čas so svojimi kamarátmi. Je tu ešte jeden úžasný spôsob ako muža skutočne uctiť tak, aby vás aj on uctieval ako bohyňu. Viac o tom píšem v knihe Pravda o mužoch, ale tu na to nemáme priestor.

parovy-terapeut-2610_1605254699.jpg

Viem, že muži majú radi svoju slobodu. Ale čo záväzky? Boja sa muži záväzku? A prečo?

Je to kulturálna téma. V našej spoločnosti neexistuje pre mužov vedomý prechod do dospelosti, kedy je uznaný v rodine a spoločnosti ako dospelý. Prírodné národy o tom vedeli, a preto mladých mužov prevádzali do dospelosti starší skúsení muži pomocou iniciácie. Muž ju potrebuje zažiť z vonka. Potrebuje si prejsť skúškou, tlakom a bolesťou, kedy sa stretne s nepohodlím a vystúpi zo svojej zóny komfortu. Preto určitým spôsobom fungovala povinná vojenská služba, ale nebolo to celistvé. Muži dnes neprejdú mentálne do dospelosti a často ostávajú zaseknutí v detskom veku. Ak nemali nasledovaniahodné vzory v pôvodnej rodine a ani neskôr v živote, bude pre nich náročné stať sa dospelými mužmi, ktorí sú schopný záväzku. Ak sa nedokáže zaviazať alebo sa bojí záväzku, ide o detský model správania sa, pri ktorom sa muž vyhýba zodpovednosti. Detský model správania sa je založený iba na radosti a potešení. 

My ženy často rozmýšľame o tom, po čom muži skutočne túžia? Po čom tajne túžia v sexualite, ale takmer nikdy to nepovedia nahlas? 

Mnoho mužov bytostne túži pustiť tradičnú vedúcu rolu alebo rolu vzorného manžela. Túžia, aby nad nimi občas žena prevzala kontrolu a doslova nad nimi v sexe dominovala. Mnoho mužov túži po výmene tradičných rolí, a to môže byť aj v takej jednoduchej veci, ako je iniciácia sexu. Ďalej určite výmena rolí pri zvádzaní, flirtovaní a predohre. Je to veľmi obohacujúce pre vzťah, keď sa s dynamikou dominancie a submisivity viete hrať. Na to potrebujeme otvoriť tému vzťah k svojmu nahému telu. Sebavedomie je sexy. Muži sa radi pozerajú a majú radi svetlo. Pre väčšinu mužov nie je dôležité, či tam je nejaké to kilo navyše. Skôr oceníme, keď žena miluje samú seba a svoje telo. Dokáže si sex s nami užiť. Pohľad na ženu, ktorá si užíva svoju slasť, je pre mnohých mužov doslova posvätný. 

Ako možem muža podporiť, keď mám dojem že je stratený alebo slabý? 

Keď je muž stratený potrebuje od ženy dôveru, že to zvládne. Rastieme keď zdolávame výzvy. V prvom rade potrebuje ,aby ho nezachraňovala ako malého chlapca a zároveň, aby mu nehádzala polená pod nohy. V ťažkých chvíľach skôr muži potrebujú parťákov a kamarátov, ktorí ich podržia. Mala by ho podporovať v tom, aby trávil čas s kamarátmi. Taktiež, nie je na tom nič zlé požiadať aj o profesionálnu pomoc. Terapeut, kouč, mentor. Ja sám mám svojich mentorov a sprievodcov a robí mi to veľmi dobre. 

Veľmi pekne ďakujem za pútavý rozhovor. Kniha Pravda o mužoch ma velmi zaujala, ako ju možem získať? Kde sa dozviem viac?

Chcete si prečítať kapitolu zdarma z knihy Pravad o mužoch? Ak áno, choďte na tento odkaz a stiahnite si ju úplne zdarma.  

 

Foto: Archív Stanislava Lička

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Petr Kopčil: Problém ľudí je to, že nie sú pripravení na úspech.
Hriešne aristokratky
Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Ktoré knižky práve letia?
Knižné tipy pre vaše ratolesti
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra