Aké funkcie a vlastnosti ponúkajú moderné hodinky?
27. 4. 2023 | PR Servis

Aké funkcie a vlastnosti ponúkajú moderné hodinky?

Čím modernejšie a drahšie hodinky, tým pokročilejšie funkcie a špičkové vlastnosti - to je to, čo väčšina z nás očakáva. Nie je to však celkom tak. Všadeprítomný technologický pokrok a vysoká konkurencia spôsobili, že v ponuke nájdete dnes náramkové hodinky s tými najlepšími vlastnosťami za rozumnejšie a dostupnejšie ceny.

Hodinky s chronografom

Pýtate sa, čo je to chronograf? Zjednodušene povedané, ide o dodatočné analógové stopky na mechanických hodinkách. V praxi tak obsahujú hodinky s chronografom ďalšie mini ciferníky, resp. chronografické budíky, vsadené do veľkého ciferníka, ktoré umožňujú presné meranie času. Bežne sa stretávame s tromi doplnkovými ciferníkmi - 24 hodinový, 60 minútový a sekundový. Tlačidlá na spustenie a zastavenie merania sa nachádzajú na bočnej strane vedľa korunky. Ide o extra funkciu, ktorá zároveň zvyšuje estetickú stránku hodiniek. Presvedčia vás o tom napr. moderné Casio G-shock hodinky 

Vodeodolnosť hodiniek

Aj keď si možno poviete, že vodeodolnosť nie je vlastnosťou, ktorú od hodiniek očakávate a potrebujete, opak je pravdou. Oceníte ju aj pri každodenných aktivitách, pretože môže predĺžiť životnosť náramkových hodiniek - dokážu lepšie zvládnuť vlhkosť vzduchu a styk s vodou. To, do akej miery sú hodinky odolné voči vode zistíte podľa označenia WR (z angl. water resistant), ktoré sa udáva v merných jednotkách tlaku (ATM alebo BAR). Kým napríklad hodinky s označením 3 ATM zvládnu iba bežný kontakt s vodou, napr. pri umývaní rúk alebo jemný dážď, modely s označením 10 ATM môžete používať aj pri plávaní či iných vodných rekreačných športoch.

Luneta ako nositeľ ďalších funkcií

Luneta, teda prstenec okolo ciferníka, môže v sebe skrývať ďalšie funkcie. Najčastejšie ide o tachymeter, kompas alebo GTM. Tachymeter, na prvý pohľad viditeľné čísla na lunete hodiniek, sa používa na výpočet rýchlosti (km/h) - potrebujete k tomu poznať iba dve veličiny, tj. prejdenú vzdialenosť a čas. Túto funkciu ocenia hlavne milovníci motoristiky. Funkciu kompasu si zase zamilujú turisti, jachtári a vášniví dobrodruhovia. GTM rámček umožňuje sledovať čas v rôznych časových pásmach, preto sú takéto hodinky vhodné napr. pre cestovateľov. Objavte niektoré z týchto funkcií aj v kolekcií náramkových hodiniek značky Seiko.

shutterstock-1233522265_1682597298.jpg
 Zdroj foto: Kiryl Lis / Shutterstock.com

Moderné skeleton hodinky

Pod týmto označením môžeme nájsť dizajnové náramkové hodinky s viditeľnou vnútornou mechanikou, napr. ozubené kolieska a pod. Ciferník s číslami či transparentné sklíčko tu budete hľadať len ťažko. Nejde teda o dodatočnú funkciu, ale o vlastnosť hodiniek, vďaka čomu nositeľ získa jedinečný kúsok, ktorý okamžite upúta pozornosť. Takéto hodinky sú považované za nadčasový kúsok a stretnúť sa s nimi môžete v ponuke všetkých špičkových výrobcov luxusných a hlavne kvalitných hodiniek s dlhoročnou tradíciou.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Predaj Garmin v kamennej predajni v Prešove
Svieže jarné tipy
Viete ako si zariadiť domácnosť s pomocou jednoduchých feng suei zásad?
Uľahčite partnerovi výber zásnubného prsteňa
Ste pozvaná na svadbu? Poradíme vám, čo všetko si zabezpečiť a na čo nezabudnúť
Dokonalé selfie? Takto sa to podarí
Zaujímavosti zo sveta amuletov pre zdravie – vyberte si ten svoj
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň