Aké funkcie a vlastnosti ponúkajú moderné hodinky?
27. 4. 2023 | PR Servis

Aké funkcie a vlastnosti ponúkajú moderné hodinky?

Čím modernejšie a drahšie hodinky, tým pokročilejšie funkcie a špičkové vlastnosti - to je to, čo väčšina z nás očakáva. Nie je to však celkom tak. Všadeprítomný technologický pokrok a vysoká konkurencia spôsobili, že v ponuke nájdete dnes náramkové hodinky s tými najlepšími vlastnosťami za rozumnejšie a dostupnejšie ceny.

Hodinky s chronografom

Pýtate sa, čo je to chronograf? Zjednodušene povedané, ide o dodatočné analógové stopky na mechanických hodinkách. V praxi tak obsahujú hodinky s chronografom ďalšie mini ciferníky, resp. chronografické budíky, vsadené do veľkého ciferníka, ktoré umožňujú presné meranie času. Bežne sa stretávame s tromi doplnkovými ciferníkmi - 24 hodinový, 60 minútový a sekundový. Tlačidlá na spustenie a zastavenie merania sa nachádzajú na bočnej strane vedľa korunky. Ide o extra funkciu, ktorá zároveň zvyšuje estetickú stránku hodiniek. Presvedčia vás o tom napr. moderné Casio G-shock hodinky 

Vodeodolnosť hodiniek

Aj keď si možno poviete, že vodeodolnosť nie je vlastnosťou, ktorú od hodiniek očakávate a potrebujete, opak je pravdou. Oceníte ju aj pri každodenných aktivitách, pretože môže predĺžiť životnosť náramkových hodiniek - dokážu lepšie zvládnuť vlhkosť vzduchu a styk s vodou. To, do akej miery sú hodinky odolné voči vode zistíte podľa označenia WR (z angl. water resistant), ktoré sa udáva v merných jednotkách tlaku (ATM alebo BAR). Kým napríklad hodinky s označením 3 ATM zvládnu iba bežný kontakt s vodou, napr. pri umývaní rúk alebo jemný dážď, modely s označením 10 ATM môžete používať aj pri plávaní či iných vodných rekreačných športoch.

Luneta ako nositeľ ďalších funkcií

Luneta, teda prstenec okolo ciferníka, môže v sebe skrývať ďalšie funkcie. Najčastejšie ide o tachymeter, kompas alebo GTM. Tachymeter, na prvý pohľad viditeľné čísla na lunete hodiniek, sa používa na výpočet rýchlosti (km/h) - potrebujete k tomu poznať iba dve veličiny, tj. prejdenú vzdialenosť a čas. Túto funkciu ocenia hlavne milovníci motoristiky. Funkciu kompasu si zase zamilujú turisti, jachtári a vášniví dobrodruhovia. GTM rámček umožňuje sledovať čas v rôznych časových pásmach, preto sú takéto hodinky vhodné napr. pre cestovateľov. Objavte niektoré z týchto funkcií aj v kolekcií náramkových hodiniek značky Seiko.

shutterstock-1233522265_1682597298.jpg
 Zdroj foto: Kiryl Lis / Shutterstock.com

Moderné skeleton hodinky

Pod týmto označením môžeme nájsť dizajnové náramkové hodinky s viditeľnou vnútornou mechanikou, napr. ozubené kolieska a pod. Ciferník s číslami či transparentné sklíčko tu budete hľadať len ťažko. Nejde teda o dodatočnú funkciu, ale o vlastnosť hodiniek, vďaka čomu nositeľ získa jedinečný kúsok, ktorý okamžite upúta pozornosť. Takéto hodinky sú považované za nadčasový kúsok a stretnúť sa s nimi môžete v ponuke všetkých špičkových výrobcov luxusných a hlavne kvalitných hodiniek s dlhoročnou tradíciou.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Predaj Garmin v kamennej predajni v Prešove
Svieže jarné tipy
Viete ako si zariadiť domácnosť s pomocou jednoduchých feng suei zásad?
Uľahčite partnerovi výber zásnubného prsteňa
Ste pozvaná na svadbu? Poradíme vám, čo všetko si zabezpečiť a na čo nezabudnúť
Dokonalé selfie? Takto sa to podarí
Zaujímavosti zo sveta amuletov pre zdravie – vyberte si ten svoj
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň