Aknózna pleť i pred 30-tkou?
8. 10. 2017 | Gabriela

Aknózna pleť i pred 30-tkou?

S nástupom puberty sa akné vyhne len máloktorá z nás. O to viac sme prekvapené, že sa objavuje i pred tridsiatkou. Môžu za tým byť rôzne príčiny. 

S akné bojujem i ja a to už od puberty. A to mám dne 28 rokov a jedno dieťa. Vyskúšala som všetky možné i nemožné spôsoby, od byliniek natrhaných na záhrade či lúke, krémy a prípravky na prírodnej báze či rôzne drahšie či menej drahšie značky ospevujúce svoj zázračný účinok v boji proti nim. Stále však nebola moja pleť bez „pupáčikov“. Priznám sa, že čiastočne som si za to mohla i sama. Pravidelne a s radosťou som si ich vytláčala a kozmetičku som videla tak raz za rok, možno dva. To mi určite nepomohlo. V puberte som navštívila dermatológa, ktorý ma zásoboval rôznymi mydlami a krémami či make-upom proti akné. Neskutočne mi všetky tieto výrobky vysušovali pleť. Akné bolo síce menej rozšírené ale pleť bola suchá, unavená a vôbec nevyzerala ako u 20-ročného dievčaťa. Tak som ich prestala používať, pretože som sa dozvedala, že vysušovanie pleti vedie k väčšej produkcii mazu. Odvtedy som dermatológa navštívila až takmer o 8 rokov.

Oriflame, Avon a DM

Používala som potom rôzne prípravky od Oriflame z radu Pure Skin (čistiacu vodu, tónovaciu vodu a krém), Avonu či z DM. Musím sa priznať, že výrobky Pure Skin od Oriflame pri pravidelnom používaní pomohli. Tvár bola krajšia ale menej hydratovaná. Mala som totiž už 26 rokov a pleť potrebovala výživu. Začali sa mi objavovať i vrásky.

Prírodná kozmetika

Siahla som preto po čisto prírodných produktoch, nešlo o žiadnu veľkú značku. Išlo o Manna výrobky. Oslovila ma ich propagácia na Facebooku. Veľa recenzií ešte na internete nemali, tak som to skúsila. Používala som ebenové mydlo (mydlo s aktívnym uhlím), COCO mydlo s čajovníkovým olejom a COCO mydlo s morskou soľou. Najčastejšie som však používala to s morskou soľou.

manna_1507447803.jpg

Keďže som si prečítala, že treba dať spočiatku tejto prírodnej kozmetike šancu. Trvá dlhšie než si na ňu pleť zvykne, a preto sa môže dočasne zhoršiť. Vydržala som ju požívať približne pol roka. Avšak moja pleť vyzerala stále horšie a horšie. Po použití mydiel bola veľmi suchá až vysušená. Vyrážok som mala toľko, že sa mi chcelo plakať. Objednala som si teda ešte arganový olej kvôli jeho zázračným účinkom. Po jeho aplikácii mi zostal na pleti mastný film. Mala som pocit, že sa nedostal do hlbších častí kože a pleť bola stále vysušená. Nevravím, že tieto výrobky nie sú vhodné pre všetkých. Opisujem len moju individuálnu skúsenosť s nimi. V svojom okolí poznám ľudí, ktorým práve tieto produkty sadli. Preto je na vás, či sa pre ňu rozhodnete alebo nie. Okrem toho sa mi páčila možnosť pri nákupe zbierať body a tak si ďalšie výrobky nakúpiť so zľavou. Často som k objednávke dostala i darčekové poukážky či darček v podobne nejakého mydla. Vyskúšajte preto a sami uvidíte.

S masívnym nástupom internetu, narástla i ľahká dostupnosť k informáciám. Je dôležité si však overovať i zdroje, odkiaľ autori článku čerpajú. Najspoľahlivejšie je to i v prípade liečby aknóznej pleti. Vyhľadajte si kvalitného odborníka. Dokázala som to napokon i ja. Nakoniec som pred pol rokom natrafila na skvelého dermatológa, ktorý mi ako jediný, najskôr odobral krv pre zistenie príčiny akné. Našťastie, všetko bolo v poriadku. Žiadne hormonálne problémy som nemala. Nastavil mi liečbu a teraz môžem povedať, že moja pleť je oveľa v lepšom stave než za posledných 6 rokov. Hoci nie je úplne dokonalá. Musí sa zotaviť z množstva experimentov z predchádzajúcich období. Verím tomu, že sa zlepší ešte viac. Momentálne okrem presne zarobenej čistiacej emulzie z lekárne (používam len na červené akné), belakne krému a hydratačnému krému od Avene – Cleananca Hydra, nepoužívam nič iné. A som spokojná. Kvôli hydratácii som si zakúpila ešte termálnu vodu v spreji, čo mi tiež veľmi pomáha. Na jeseň sa chystám na chemický peeling pre odstránenie drobných jazvičiek od akné.

Záver.

Ak bojujete proti akné, váš boj je individuálny. Nehľadajte preto radu na internete a vyhľadajte odborníka. Najlepšie je, ak vám z rozboru krvi lekár zistí, kde je problém a podľa toho indikuje liečbu.

Želám veľa zdaru!

Ilustračné foto: Pixabay.com, osobný archív

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Ako začať podnikať popri dieťati
12 rád ako byť neodolateľná
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Môžeme ochorieť používaním make-upu?
Frustrácia ako začiatok niečoho nového

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa starať o pleť pred a počas spánku?
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Konjacová špongia - krása z prírody
Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
Akné sa dá vyliečiť aj bez mastičiek a chémie. Na trhu je revolučný prístroj Face - Up.
Krásna i s akné! Hviezda Instagramu sa nebojí priznať boj s týmto ženským nepriateľom
Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete
Ako sa starať o pleť na jeseň?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.