Ako je to s vreckovým pre deti?
18. 9. 2017 | Paťka

Ako je to s vreckovým pre deti?

V dnešnej dobe, kedy všetko niečo stojí je úplne normálne učiť deti ku správnemu postoju k peniazom. Niektorí rodičia stále zastávajú názor, že by deti nemali mať žiadne peniaze. Poďme si to teda všetko postupne vysvetliť.

V prvom rade, každý máme iný názor na výchovu detí. Rozprávame sa s našimi kamarátmi o tom, ako ich vychovávať, ako svoje deti vychovávajú iní, prípadne porovnávame rôzne metódy výchovy. Každopádne, v súčasnosti je dôležité pri výchove detí učiť ich aj niečo o peniazoch.

Mali by sme v nich vzbudiť pozitívny záujem nie len o to, že za peniaze si všeličo môžu kúpiť, ale i záujem o to, že kvôli peniazom musia niečo urobiť. Akonáhle v nich začnete pestovať myšlienku, že kedykoľvek môžu za vami prísť a len tak si vypýtať peniaze na akúkoľvek hlúposť, ostane im to doživotne. Samozrejme, nemôžeme momentálne brať do úvahy peniaze, ktoré sú vynaložené na stravu, školu či lekára. O to všetko sa má starať rodič. Mám momentálne na mysli tie peniaze, za ktoré si chcú deti kúpiť niečo pre seba. Nech to je nejaká počítačová hra, bábika, oblečenie alebo čokoľvek čo chcú.

Vreckové, alebo po anglicky pocket money, je presne definované ako istá suma peňazí, ktorú dávajú rodičia svojim deťom na regulérnej báze.

Je jedno, či dostávajú deti raz za týždeň alebo mesiac ,,vyúčtovanie”, kedy dostanú sumu, ktorá im prináleží, alebo vreckové dostanú automaticky po vykonaní určitej činnosti. Nemusia to byť veľké sumy peňazí. Stačí na začiatok pár centov. Napríklad 0,20 Eur za vynesenie smetí alebo 0,50 Eur za umytie riadu. Áno, pomoc v domácnosti by mala byť detskou povinnosťou, ale nebojte sa. Po chvílke ich to prejde a opäť nebudú vynášať smeti. Alebo za dobré známky na vysvedčení im prisľúbte finančnú odmenu.

Potom je ešte ďalšia metóda dávania vreckového a to tá, že dieťa dostáva peniaze v podstate len tak, ale rodič môže kontrolovať čo všetko si za to kúpi. Samozrejme, nie vždy dokážete odkontrolovať úplne všetko, ale môžete sa o to pokúsiť. Nezabúdajte však pri tom na to, že dieťa nesmie mať pocit kontroly. Ak bude chcieť dieťa zmenu výšky vreckového, čo časom určite príde, môžete to urobiť tak, že každý rok budete navyšovať vreckové napríklad o 2%. Stanovte si určitú hranicu, ktorú pri vreckovom nechcete prekročiť. Áno, slovenské platy sú naozaj mizerné ale dá sa dať niečo navyše i dieťaťu.

 business-money-pink-coins_1505713914.jpg

Pre porovnanie, vo Veľkej Británii dávajú rodičia svojim deťom vreckové druhou metódou. Majú dokonca na to aj rôzne tabuľky, koľko peňazí majú dávať deťom v určitom veku. Napríklad 5 – 10 ročnému dieťaťu je vhodné dávať 5 libier. Ak má dieťa 15 a viac rokov, dostáva od rodičov približne 10 libier. Na Slovensku je povolené legálne brigádovať odo dňa ukončenia povinnej školskej dochádzky. To väčšinou vychádza dieťaťu na 16. rok života. Je na rodičovi, či bude stále dávať svojmu dieťaťu vreckové alebo vreckové jednoducho stopne a prinúti tak dieťa ísť na brigádu.

Keďže dieťa už bude zvyknuté na to, že pre peniaze bude musieť vykonať nejakú aktivitu ako napríklad nájsť si brigádu a riadne do nej chodiť, bude to preňho omnoho jednoduchšie zaradiť sa do toho ,,pracovného sveta dospelákov”, po ktorom každý dospievajúci túži.

Záver: je len a len na vás, či budete svoje dieťa priúčať o peniazoch takýmto spôsobom. Avšak nezabúdajte na to, že po pár rokoch sa ku peniazom tak či tak dostane a možno nebude mať dostatok informácií o tom, ako s nimi narábať. Bude to síce náročné vysvetliť dieťaťu alebo pubertiakovi ako správne manipulovať s peniazmi, ale neskôr to ocenia.

Ilustračné foto: Pexels.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Prestaňme sa vyhovárať a začnime žiť
Úspešné chudnutie: Začať od pondelka sa nie vždy vypláca

Ďalšie články na podobné témy

Spoznaj ďalšie Nádherné ženy, ako si ty!
Single ženy dnešnej doby
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Prečo by si mali ženy pospať v práci?
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Ako ne/zarábať na internete
Neklikajte, zarábajte

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.