Ako kombinovať farby a aké farby sa hodia na steny v miestnostiach?
21. 6. 2023 | PR Servis

Ako kombinovať farby a aké farby sa hodia na steny v miestnostiach?

Farby na nás vplývajú z každej strany. Kým niektoré dokážu zlepšiť náladu alebo dobiť energiu, iné nás môžu rozrušiť alebo vyvolať smútok. Zvolené farby vedia o človeku veľa povedať. Sú dôležité nielen pri výbere oblečenia, ale tiež v interiérovom dizajne, kde majú nezastupiteľné miesto.

Nie je jednoduché vybrať vhodnú interiérovú farbu na stenu a jej kombináciu s inými farbami, pretože v rôznych priestoroch inak vyzerajú a inak pôsobia. Farby môžu úplne zmeniť charakter miestnosti a náš pocit z nej. Preto by sme si mali vyberať farby, s ktorými sa cítime dobre a ktoré podporujú ten správny stav mysle.

Teplé a studené farby

Jedným zo základných rozdelení farieb je delenie na teplé a studené farby. Pri výbere ideálnej farby do miestnosti by sme sa mali zamyslieť, či sa cítime lepšie v prítomnosti teplých alebo studených farieb.

Medzi teplé farby patria žltá, oranžová, červená, ružová a ich rôzne odtiene. Vo všeobecnosti sa hodia pre miestnosti viac orientované na aktivitu a komunikáciu – obývačky, haly, vstupné priestory, jedálne, herne a detské izby. Sú vhodné aj pre miestnosti v tienistých a chladnejších častiach domu. Vnímame ich potom ako slnečnejšie a teplejšie.

Modrá, zelená, fialová zase patria k chladnejším odtieňom. Sú vhodné predovšetkým pre spálne či domáce pracovne. Miestnosti vnímame ako chladnejšie, a preto sú vhodné aj do izieb, ktoré sú príliš prehriate slnkom.

pexels-vlada-karpovich-4050318_1687348341.jpg

Svetlé a tmavé farby

Každá farba má svoje svetlejšie a tmavšie odtiene. To ovplyvňuje aj spôsob, akým vnímame priestor a jednotlivé prvky v ňom. Vo všeobecnosti platí, že svetlé priestory pôsobia väčšie, vzdušnejšie, prívetivejšie, priestor vyzerá viac otvorený. Svetlé prvky na tmavom pozadí akoby vystupovali dopredu, smerom k nám.

Tmavé farby naopak priestor opticky zmenšujú, ale tiež pôsobia útulnejšie. Tmavé prvky na svetlejšom pozadí opticky ustupujú do úzadia. Keď poznáme tieto základné zákonitosti, vieme priestory vizuálne zväčšovať alebo zmenšovať, rozširovať alebo zužovať, a tiež približovať či vzďaľovať podľa potreby a osobných preferencií.

Čo znamenajú jednotlivé farby?

Okrem teplých a studených farieb, svetlých a tmavých farieb sa môžeme na farby pozerať aj iným spôsobom. Pri výbere ideálnej farby do interiéru nám môže pomôcť aj význam farieb alebo ich psychológia.

​​Biela farba

Ak sa nám farebné steny nepáčia, biela je stávkou na istotu. Táto farba vyjadruje čistotu a eleganciu. Miestnosti s bielymi stenami môžu pôsobiť sterilne, no pomocou niekoľkých doplnkov sa podobnej atmosféry jednoducho môžeme zbaviť.

Tip: Práve čistotu a eleganciu väčšina z nás očakáva v kúpeľni. Okrem vhodnej farby môže celkový dojem dotvárať aj podlaha či iné doplnky. Viete, ako si zariadiť príjemnú kúpeľňu?

Žltá farba

Miestnosti, ktoré sú vymaľované žltou farbou pôsobia hravo, príjemne a útulne. Túto farbu môže použiť aj pre obývačky, v ktorých nie je dostatok svetla a ktoré chceme presvetliť.

Červené farba

Je agresívna, vášnivá, energická. Miestnosť vymaľovaná červenou farbou nemusí byť najvhodnejšia pre relax, no v dennej časti bytu, napríklad v obývačke, môže vhodne poslúžiť ako energetický impulz.

Pre pracovne alebo kancelárie nie je červená farba najvhodnejšia, keďže človeka môže odpútavať a spôsobovať nepokoj. Ako doplnková farba, najmä na textúre ako sú tehly, pôsobí červená farba elegantne a má industriálny nádych.

Fialová farba

Je zmesou agresívnej červenej a chladnejšej modrej. Táto farba môže pôsobiť znepokojivo, tajomne. Nájdeme v nej mužský aj ženský prvok. V kombinácii s čiernou farbou má luxusnejší ráz.

Modrá farba

Na jednej strane je modrá farba chladná, no zároveň je upokojujúca. Túto farbu si často volia banky alebo produkty, ktoré chcú pôsobiť stabilne, dôveryhodne. Bledšie varianty pôsobia čisto a jemne, no príliš tmavá modrá môže pôsobiť stiesňujúco.

Zelená farba

Podobne ako hnedá alebo žltá, aj zelená farba je spätá s prírodou. Oproti hnedej je menej upokojujúca, no stále s pozitívnym účinkom na ľudskú psychiku.

Hnedá farba

Hnedá symbolizuje návrat k prírode, evokuje drevo a pôdu. Má upokojujúci vplyv, preto je vhodná aj do spální a oddychových miestností.

Čierna farba

S čiernou farbou sa spájajú negatívne emócie, no v kombinácii s inými farbami tiež vyjadruje luxus, eleganciu a jednoduchosť. Najmä s bielou, zlatou a striebornou ako doplnkovými farbami môže byť čierna dobrou voľbou.

Ako najtmavšia farba spektra sa kombinuje s inými farbami pre ich zvýraznenie. Pri použití čiernej farby by sme si mali dávať pozor, aby kombinácie nepôsobili agresívne.

spacejoy-yi2ykyarehk-unsplash_1687348369.jpg

Ako kombinovať farby?

V prípade, že začíname od nuly a zariaďujeme celý interiér, rozhodovanie môže byť o čosi jednoduchšie. Paleta farieb v miestnosti by mala byť zostavená nielen podľa dizajnových preferencií, ale aj podľa toho, na čo je priestor využívaný.

Niekomu sa môže zdať, že vymaľovanie stien s pomocou maliarskej pištole je tá ťažká časť, no v skutočnosti sa niektorí z nás najviac zapotia pri výbere a kombinovaní farieb.

Rozdelenie priestoru

Farby do jednotlivých miestností by sme si nemali ale vyberať len podľa preferencií. Každá farba vyžaruje svoju vibráciu, pri nesprávnej voľbe môže navodiť nepríjemné pocity.

Ako prvé si treba uvedomiť, ktoré miestnosti patria do dennej zóny a ktoré do nočnej. Obývačka, jedáleň, kuchyňa, pracovňa a rôzne spoločenské priestory patria do dennej zóny. Do nočnej zóny zaraďujeme spálne, detské izby či kúpeľne.

Denná zóna

Do dennej zóny patria miestnosti, kde cez deň trávime najviac času, preto by sme tu mali voliť svetlé a žiarivé farby, aby v nás prebudili potrebnú energiu a zahnali ospalosť.

Farby, ktoré tu môžeme použiť sú žltá, oranžová, červená, ružová alebo zelená. Po zvolení jednej zo spomenutých výrazných farieb ju môžeme stlmiť zemitou farbou.

Aby sme sa v danej miestnosti cítili pokojne, a zároveň energeticky, je dôležitá správna kombinácia farieb. Spomínaný efekt môžeme dosiahnuť, keď zvolíme aspoň jeden výrazný tón a ostatné neutrálne.

Nočná zóna

Nočnú zónu môžeme považovať za opak dennej. Zdržujeme sa tu hlavne vo večerných hodinách a cez noc, preto by na nás tento priestor mal pôsobiť pokojne a uvoľňujúco. Z farieb sa najčastejšie v nočnej zóne objavuje modrá, sivá, fialová, čierna, biela alebo hnedá.

Typickou miestnosťou nočnej zóny je spálňa. Do spálne môže byť vhodná napríklad modrá, ktorá pôsobí upokojujúco, bordová, sivá, hnedá alebo fialová.

Pokiaľ si už zvolíme tmavý tón za dominantný, mali by sme ho zjemniť bledým tónom alebo aspoň jednou výraznejšou farbou. Toto pravidlo platí aj opačne, podobne ako v dennej zóne, ak máme napríklad svetlú spálňu, môžeme do nej priniesť tmavší nábytok alebo doplnky.

Tip: Zvyčajne môžeme nábytok krásne ladiť s farbami. No niekedy potrebuje nábytok vhodnú úpravu, aby sme docielili kvalitný výsledok. Pri brúsení, tmelení, leštení by sme mali používať vhodné ochranné prostriedky, respirátory atď.

pexels-jan-van-der-wolf-16159222_1687348343.jpg

Orientácia izby na svetovú stranu

Môže výber a kombináciu farieb ovplyvňovať aj orientácia izby? Odpoveďou je jednoduché áno. Orientáciu izby na určitú svetovú stranu si spájame hlavne so slnečným žiarením, a tým pádom aj dostatočným svetlom.

Sever

Izby orientované na sever majú prevahu chladného svetla, preto by sme mali tento dojem neutralizovať svetlejším teplým odtieňom. Vhodnou farbou je napríklad žltá či oranžová. Tieto farby vyvážia chlad a bledý odtieň zaručí svetlú miestnosť aj počas zamračených dní.

Juh

V izbách orientovaných na juh svieti celý deň slnko a teplé tóny sú ešte viac intenzívnejšie a hlavne počas horúcich letných dní si v tejto izbe ani neoddýchneme. Toto pôsobenie môžeme obmedziť odtieňmi, ako je šedá, béžová alebo všeobecne chladnejšími odtieňmi.

Východ

Izba orientovaná na východ má dostatočné svetlo najmä ráno, a preto nič nepokazíme, ak do nej dáme modrú alebo zelenú. Tieto farby slnko ešte viac zvýrazní.

Západ

Izba na západ má najviac svetla vo večerných hodinách a popoludní. V týchto izbách môže byť doobeda nedostatok svetla. Tento problém môžeme vyriešiť tak, že stenu, na ktorú dopadá svetlo namaľujeme chladným odtieňom a ostatné steny svetlým.

Kombinácia troch farieb

Kedysi boli trendom biele steny, no v súčasnosti sa ľudia čoraz viac prikláňajú k farbám. Už nezáleží len na farbe stien, ale aj nábytku či iných doplnkov. Interiér by sme mali vnímať ako celok.

 

Pri výbere je ideálne držať sa frázy, ktorú určite všetci poznáme. Menej je viac. A do interiéru voliť maximálne tri farby. Viac farieb by už mohlo pôsobiť chaoticky a rušiť celkovú atmosféru interiéru.

 

Tip: Menej je viac. Toto neplatí len v interiéri, ale môžeme to aplikovať aj v exteriéri, aby sme vytvorili sofistikovaný vzhľad. Viete, ako zladiť farbu betónovej dlažby s okolím?

Poznáte pravidlo 60-30-10?

Ak hľadáme rýchlu pomôcku v kombinovaní farieb, pomôže nám dizajnérske pravidlo 60-30-10. Hlavná farba v miestnosti by mal byť zastúpená na 60 % plochy, 30 % by sme mali venovať sekundárnej farbe a zostávajúcich 10 % akcentnej, zvýrazňujúcej farbe.

Steny však nemusia byť trojfarebné, aby sme sa mohli riadiť týmto pravidlom interiérového dizajnu. Stačí, ak využijeme hlavnú farbu na vymaľovanie stien a zvyšné farby použijeme v zariadení a doplnkoch.

pexels-pixabay-265004_1687348344.jpg

Na záver

Vybrať správnu kombináciu farieb do interiéru je určite zložitá úloha pre každého z nás. Keď sa budeme držať jednoduchých pravidiel a nepreháňať to, mali by sme byť s výsledkom spokojní. Pokiaľ si ale neveríme, určite sa môžeme poradiť aj s odborníkom, ktorý nám poradí, ako farby vhodne skombinovať.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

Ako si originálne zariadiť balkón, alebo terasu
Ktorý typ plávajúcej podlahy je pre vás ten najvýhodnejší?
Návrat do minulosti a udržateľnosť. Zariaďte si obývačku podľa tohtoročných trendov
Najčastejšie spôsoby využitia kameňa v moderných interiéroch
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Váhate medzi parketami a laminátovou podlahou? Čím sa odlišujú?
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?