Ako na strašiaka s názvom strie?
3. 3. 2020 | Gabriela

Ako na strašiaka s názvom strie?

Veľa žien rieši nedokonalosti svojho tela. I ja som jednou z nich. Mám celkom dobrú postavu, preto na to zvyčajne v zime zabudnem. Veď pod vrstvou oblečenia sa toho mnoho skryje. S blížiacim sa letom je to však stále horšie a horšie. Denné svetlo počas leta taktiež nie je príliš lichotivé k našim nedokonalostiam, napr. vráskam, kŕčovým žilám, celulitíde i napokon k striám. Ak tiež patríte k podobným ženám ako som ja, ľahko sa nezmierite s nedokonalosťami na svojom tele, tak som si pre vás pripravila prehľad toho, čo som už vyskúšala a ako mi to nakoniec pomohlo.

V čase mojich začiatkov som nemala veľa peňazí, bola som len chudobná študentka zo skromných pomerov. Preto som väčšinou hľadala najlacnejšie spôsoby ich odstránenia. Možno sa pýtate, prečo som to vôbec riešila? Nanešťastie som počas intenzívneho pubertálneho rastu zakúsila na svojom tele rýchly nárast počtu týchto malých jazvičiek a práve na tých najmenej žiaducich častiach ako je zadok, driek a boky. Neskôr som zistila, že to mohlo byť aj horšie. Mohli sa objaviť i na prsiach, čo sa, chvalabohu, nestalo. 

Uterák a strie

No a teraz k tomu podstatnému, čo som teda robila? Niekde na internete som čítala, že je dobré jazvičky vybrúsiť, najlepšie po kúpeli a uterákom. Samozrejme, že som to vo svojej vtedajšej naivite a túžbe mať hladké telo, vyskúšala. Čo si myslíte, že sa stalo? Okrem dokonale vydranej kože s neskoršími podliatinami a chrastami, sa mi ich samozrejme nepodarilo zbaviť. Dobre vám radím. Neskúšajte to. Okrem toho, že je to bolestivé, konečný efekt ich vzhľadu to môže i zhoršiť.

Krémy na strie

Samozrejme ma tento pokus neodradil. Išla som na to opatrnejšie a z prvých brigád som si kúpila „zaručene účinné krémy“ na odstránenie strií, ktoré samozrejme opäť raz nefungovali. Neverte všetkému, čo sa vám úspešný marketing snaží nahovoriť. I keď možno po pravidelnom používaním bola moja pokožka jemnejšia a na dotyk strie neboli tak veľmi cítiť. Samozrejme žiaden krém strie neodstráni. Laicky povedané, strie sú jazvičky či roztrhnutá koža v dôsledku jej prílišného napínania. Preto na ich odstránenie jednoducho žiadne krémy nestačia. Najúčinnejšie je len prístrojové a chirurgické ošetrenie.

Čo však naozaj pomáha je čas. Postupom času spočiatku červené až fialové strie vyblednú, splynú s farbou pokožky, trošku sa stiahnu (viac, keď schudnete) a potom už nebudú také výrazné. Zo všetkých doposiaľ používaných olejov na strie, teraz momentálne používam ricínový olej. Je veľmi tuhý a mastný. Určite ho nanášajte po kúpeli a nie, keď sa chystáte niekam von. Zanecháva totiž mastné stopy. Zdá sa však, že preniká hlbšie do pokožky a zjemňuje ju. Strie sú tak potom opäť menej viditeľné.

Odporúčam tiež používať Bi-Oil či Elasti-Q. Počas tehotenstva som ich najmä v neskorším štádiách používala najčastejšie, a to v kombinácii s kokosovým olejom. Strie sa mi vytvorili, ale veľmi malé a v malom množstve. Začo som bola pri mojej genetickej predispozícii k ich vzniku veľmi vďačná. Oleje používajte hlavne po kúpeli, kedy je pokožka ešte vlhká a zabezpečia tak lepšiu hydratáciu pokožky.

Náš tip: Zamaskujte strie opticky pomocou samoopaľovacieho krému. Jeho aplikáciou zjednotíte tón pokožky a strie budú prakticky neviditeľné. 

 etch-marks-and-its-treatment-figure01_1506843847.jpg

Prevencia

Najúčinnejšia forma boja proti striám je prevencia. V súčasnosti sa snažím zabezpečiť dostatok pitného režimu a kolagén si doplňujem v umelej forme, vhodnej i pre tehotné či dojčiace ženy (zn. COLAFIT).

V budúcnosti sa chystám vyskúšať vyhladenie strií frakčným CO2 laserom. Vraj ide o veľmi účinný spôsob ich zjemnenia až zneviditeľnenia. Keď absolvujem určite dám vedieť. Samozrejme budem rada, ak sa i vy podelíte s nami o svoju skúsenosť, hlavne o prístrojové odstránenie strií.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Telo v plavkách. Čo priláka pohľad mužov?
Za lepší pocit, za lepšie zdravie, za lepšiu verziu seba!
Zažiarte na vlastnej svadbe so šatami za minimum!
Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Ako by mala vyzerať top asistentka?
Poznáte ju? Huda Kattan je kráľovná Instagramu v beauty svete!
Zdravá a štíhla na plese?
Ako sa stať kráľovnou plesu? Záleží nielen na šatách