Ako na zdravé opaľovanie a čo pomáha na úpal
3. 5. 2022 | PR Servis

Ako na zdravé opaľovanie a čo pomáha na úpal

Leto sa blíži a s ním aj výdatná dávka vitamínu D, ktorý naše telo prirodzene získa vďaka pobytu na slnku. Ten prispieva k posilneniu imunitného systému, zlepšuje náladu či spánok a prináša mnoho ďalších benefitov. Ako sa však hovorí, všetkého veľa škodí. Nadmerné vystavovanie sa slnečným UV lúčom so sebou prináša aj riziká.

Zistite, ako na zdravé opaľovanie a ako predísť hrozbám, ktoré sú s ním spojené.

Prečo naša pokožka na slnku stmavne

Na vystavenie sa slnečnému UV žiareniu reaguje naše telo zvýšením hladiny melanínu. Ide o prirodzenú reakciu, ktorá chráni hlbšie vrstvy pokožky pred jej poškodením. Následná oxidácia pigmentu melanínu má za následok stmavnutie kože, resp. opálenie.

Slnečná ochrana pre zdravé opaľovanie

Neodmysliteľnou súčasťou zdravého opaľovania by malo byť používanie slnečnej ochrany, hlavne opaľovacích krémov s ochranným UV  faktorom zodpovedajúcim typu pokožky. Nezabudnite chrániť aj tie najcitlivejšie miesta, tj. dekolt, uši či vrchnú časť rúk, ktoré sú náchylné na tvorbu pigmentových škvŕn.

Upozornenie: Bez opaľovacieho oleja by ste sa na silnom slnku nemali pohybovať viac ako 20 minút. Aj pri bežnej prechádzke po vonku si naneste aspoň krém na opaľovanie na tvár.

obr-2-1272560083_1651568955.jpg

Akú úroveň SPF faktora zvoliť

Jedinci so svetlou pokožkou by mali siahnuť po kréme s ochranou SPF 30 alebo SPF 50. Ich pokožka obsahuje menej pigmentu (melanínu) a sú preto náchylnejší na spálenie či iné poškodenie kože. Tmavšie typy sú pred UV žiarením lepšie chránené, preto postačuje aj nižší faktor, napr. SPF 15.

Tip: Detské krémy na opaľovanie by mali obsahovať minerálne látky (filtre), ktorú sú vhodné aj pre citlivú pokožku dieťaťa, s vysokým stupňom vodeodolnosti a slnečnej ochrany.

Príprava na intenzívne opaľovanie

S opaľovaním začnite postupne, v malých dávkach. Lepšie tak pripravíte pokožku na intenzívne slnenie a zabezpečíte, že vám jej zlatistý odtieň vydrží dlhšie. Odporúčame tiež aplikovať prípravky s obsahom beta karoténu alebo zvýšiť príjem potravín, ktoré ho obsahujú, napr. mrkva, brokolica, mango či broskyne.

Tip: Môžete spojiť chudnutie do plaviek s 15 - 20 min. pobytom na slnku pri vykonávaní outdoorových aktivít (beh, korčule). Vezmite vybavenie na cvičenie von a pochytajte pár lúčov v predstihu. Alebo oprášte lavičku na cvičenie a postavte ju do slnkom zaliatej záhrady. Explózia hormónov šťastia zaručená.

Prípravky po opaľovaní

Nevyhnutnosťou zdravého opaľovania je aj starostlivosť o pokožku po ňom. Dermatológovia odporúčajú používanie mliek alebo krémov po opaľovaní, ktoré pokožku upokoja, hydratujú a pomôžu jej k správnej regenerácii. Na trhu je dnes dostupné veľké množstvo kvalitných prípravkov od značiek ako Bioderma, Vichy, Daylong či La Roche-Posay.

 obr-3-1075168757_1651568955.jpg

Ak ste to so slnením prehnali, siahnite po chladivom spreji Panthenol, ktorý urýchli obnovu kožných buniek vašej spálenej pokožky.

Riziká opaľovania na slnku

Medzi najčastejšie riziká spojené s nadmerným pobytom na slnku patrí dehydratácia, úpal, vyrážka zo slnka, resp. alergia na slnko či dokonca rakovina kože (melanóm).

Úpal a jeho príznaky

Úpal (prehriatie organizmu), sa prejavuje miernymi až stredne závažnými symptómami. Tie sa spravidla objavia okamžite alebo po uplynutí krátkeho času, napr. po práci alebo cvičení na slnku. Najčastejšie sa vyskytuje úpal u detí a starších ľudí, ktorí sú náchylnejší a prehriatie môže pre nich predstavovať skutočné nebezpečenstvo.

Príznaky úpalu: zvýšená teplota, malátnosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, pocit na zvracanie, závraty, extrémny pocit smädu, svalové kŕče.

Tip: Slnečné žiarenie je najsilnejšie medzi 11:00 - 15:00 hodinou. V tomto čase by ste sa mu mali vyhýbať, vyhľadávať miesta v tieni a používať všetky dostupné ochranné prostriedky (krémy, pokrývky hlavy, slnečníky, atď.).

Čo pomáha na úpal

Prevencia je základ, to vám určite pripomínať nemusíme. Ak však potrebujete rýchlu prvú pomoc pri prehriatí, postup je nasledovný:

1.    Je potrebné čo najrýchlejšie ochladenie - prikladajte si na čelo, šiju a zápästie studené obklady.

2.    Dôležité je doplnenie tekutín - voda nesmie byť príliš ľadová, môžete siahnuť aj po iontových alebo jemne sladených nápojoch.

3.    Oddychujte v chladnej miestnosti s podloženými nohami.

4.    Špeciálne lieky na úpal neexistujú - na zmiernenie príznakov však môžete použiť napr. lieky na bolesť hlavy či panthenol na spálenú pokožku.

Tip: Na doplnenie tekutín pri úpale u detí môžete zvoliť aj rehydratačný roztok vo forme rozpustného prášku, ktorý obsahuje potrebnú iónovú zložku a cukry.

Zdroj foto 1: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Zdroj foto 2: Tatevosian Yana / Shutterstock.com

Zdroj foto 3: Rido / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Trendy a tipy pre kombinovanie oblečenia z Bolfu
Akú letnú obuv potrebuje žena vo svojom šatníku?
Opunciový olej - púštny diamant
Ako si vybrať Správnu farbu na vlasy: tipy pre perfektný výsledok
Skombinujte doplnky s vašimi spoločenskými šatami
Odhlučnenie bytu zvýši kvalitu vášho bývania
Hľadáte originálne darčeky pre blízkych? Pomôcť vám môže aj reklamná agentúra
Ochranné pracovné odevy majú zamestnanca chrániť, ale nielen to

Ďalšie články na podobné témy

Prvá pomoc pri spálenej pokožke
Zabráňte vzniku vrások
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Zázrak menom kokosový olej
Tipy: Ako sa správne opaľovať od začiatku!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Malinová chuť leta s čajom Teekanne Raspberry