Moje deti sa blížia do toho najťažšieho obdobia, ktorým je puberta. Už teraz viem, že niektoré veci som výrazne zanedbala a iné zas podcenila. Našťastie žiadna veľká dráma… teda zatiaľ. Viem že skutočná výzva už klope na dvere a predo mnou stojí otázka. Ako ochrániť deti pred nástrahami online sveta?
Mojou úplne prvou lekciou bol slovník ktorý sa u nás doma používal (teda hlavne zo strany môjho partnera). Argument “veď ešte nevie ani rozprávať” je v konečnom zúčtovaní slabým argumentom. Dieťa v dvoch rokoch funguje ako špongia na čokoľvek čo počuje, pričom nerozlišuje etickú stránku veci. A tak jedno z prvých slov môjho malého bolo slovíčko “ku…”.
Po poriadnej očiste žalúdka môjho partnera bolo našťastie toto slovo čoskoro zabudnuté. Pred deťmi prestal hrešiť, nastal však iný problém. Od zhruba piateho roku života uspával deti on a ako inak, rozprávkami. Teda rozprávkami to začalo, ale po vyčerpaní tradičných ježibáb, drakov či princov si začal rozprávky vymýšľať sám. A nie hocijaké rozprávky (vlastné príbehy), ale strašidelné.
Môj 5 ročný syn tak bol každý deň zásobovaný fantáziami o upíroch, vlkodlakoch, neskôr k tomu pribudol aj Pennywise, vraždiaca bábika Chucky či Anabelle. Celé to skončilo pozvánkou od riaditeľky škôlky a dôrazným upozornením aby sme s tým prestali, lebo naše drahé dieťa to reprodukuje všetkým naokolo. A zas za to môže partner… ani si neviete predstaviť ten cirkus čo som doma spravila.
Syn dosiahol desiaty rok života a väčšina jeho spolužiakov už disponovala mobilom či tabletom. Ako správna matka som nadobudla presvedčenie že prišiel čas. Veď telefonovať vie a z bezpečnostného hľadiska taký telefón nie je naškodu. Partner súhlasil a tak sme išli spolu kupovať. Na moje prekvapenie sme mali na výber typu zariadenia radikálne odlišné predstavy. Zatiaľ čo ja som chcela dotykový mobil strednej kategórie, partner sa obzeral po zariadeniach s viac menej jednou jedinou funkciou a tou bolo telefonovanie.
V ten deň sme mobil nekúpili a večer som obdržala som prednášku o rizikách internetu. Po vypočutí si racionálnych argumentov som nakoniec súhlasila. Ako dlhodobý IT-ečkár o bezpečnosti a nástrahách online sveta vedel oveľa viac než ja. Predstavil mi dokonca niekoľko štúdii zameraných na vzťah k rešpektovaniu žien v korelácií s vekom kedy prvýkrát sledovali filmy pre dospelých. Takisto mi ukázal ako jednoducho obísť akýkoľvek rodičovský zámok na mobile. Inak povedané, ak dieťa chce robiť s mobilom zakázané veci, dá sa mu v tom len ťažko zabrániť.
Mravná výchova je jedna vec, sú tu ale aj väčšie riziká. Jednou z týchto je šikana či vydieranie. Detská naivita býva veľmi často zneužívaná. Organizované skupiny hlavne z oblasti Ázie nadviažu s dieťaťom cyber-kamarátstvo, zblížia sa a prostredníctvom lichôtok vymámia intímne fotografie. Čo nasleduje potom? Ak by som povedala vydieranie, bolo by to slabé slovo. Áno, vydieranie je začiatok ale na vyvíjajúcu sa detskú dušu má možné sociálne znemožnenie katastrofálny dopad. Vyhrážky “pošlem to celej škole” sa nepočúvajú ľahko.
Už si sa niekedy zúčastnila akejkoľvek politickej diskusie na sociálnej sieti? Ak áno, tak určite vieš, že stačí iný názor a oheň a síra sa začne valiť na tvoju hlavu. Len si spomeň ako ti po takomto útoku stúpne pulz. Deti to však vnímajú oveľa intenzívnejšie a keď niekto opakovane rúbe tam kde to bolí sa stáva to najhoršie. Poučenie tu nestačí. Aktívna ochrana, vzájomná dôvera a vzdelávanie sú pri nástrahách cyber šikany esenciálne.
Ročne sú prostredníctvom internetu ukradnuté miliardy eur. Z tejto čiastky sa podarí vypátrať a naspäť vrátiť len zlomok percenta, keďže väčšina prostriedkov končí v krajinách akými sú Severná Kórea, India či iné raje pre podvodníkov. Často stačí veľmi málo a rodina príde o veľké peniaze. Zverejnenie seed-frázy z krypto peňaženky (áno aj toto sa deje), použitie kreditky na nevhodnom mieste je hazard s možnými trvalými následkami.
Vždy som vnímala partnera ako toho nezodpovedného, ako niekoho komu sú nástrahy vyrastania ukradnuté. Teraz už viem, že sme obaja na tej istej lodi, akurát máme trošku iný pohľad na vec. Najbezpečnejšie je ak deti majú prístup k výdobytkom modernej doby až v momente keď poznajú nástrahy a vedia sa im brániť.
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus
9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti
Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách
Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
Tréning budúceho prváčika – čo ešte stihnete do konca prázdnin?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
10 kritérií, podľa ktorých vybrať golfový kočík
Hrajte sa s deťmi hry, ktoré podnietia ich zručnosti
Najnovšie trendy vo výchove detí, ktoré by ste mali poznať