Ako postupovať pri odvolávaní správcu vášho bytového domu?
26. 10. 2023 | PR Servis

Ako postupovať pri odvolávaní správcu vášho bytového domu?

Ak je vašim domovom bytový dom, určite nebudete namietať, keď povieme, že na kvalitu bývania nevplýva len zariadenie vášho bytu, či to, akých máte susedov, ale aj to, na akej úrovni je vykonávaná správa bytového domu, v ktorom bývate. Čo však robiť, ak táto úroveň je tak nízka, že negatívne vplýva na to, ako sa vám a vašim susedom v bytovom dome býva?

Odvolanie správcu je možné na schôdzi

Bez ohľadu na to, ktorý aspekt komplexnej správy budov je dôvodom nespokojnosti vás a vašich susedov, riešenie je (teoreticky) jednoduché: treba vymeniť správcu. Prakticky to však až také jednoduché nie je. Aký je teda stručný postup?

V prvom rade je potrebné požiadať vašu aktuálnu správcovskú spoločnosť o zvolanie schôdze. Áno, je to celkom paradox, že správcu, ktorého chcete odvolať, žiadate o zvolanie schôdze, na ktorej ho chcete odvolať. Ak to však do 15 dni neurobí, môžete schôdzu zvolať spolu s ostatnými majiteľmi, ak vyzbierate aspoň 25% podpisov.

Kedy ale schôdzu zvolať? Najlepšie v strede týždňa vo večerných hodinách. Pre zaistenie dostatočnej účasti je dobré sa vyhnúť prázdninám a dňom, po ktorých nasleduje štátny sviatok (obzvlášť, ak pôjde o predĺžený víkend). Miesto konania máte určite zaužívané, takže na tom netreba nič meniť.

Súčasťou pozvánky na schôdzu musí byť aj program schôdze. Aby ste si veci nekomplikovali, zaraďte do programu len 1 hlavný bod a to bude odvolávanie správcovskej spoločnosti. K voľbe novej sa ešte dostaneme.

Dbajte na dostatočnú účasť a na správny postup

O spôsoboch informovania o konaní schôdze hovoriť nebudeme, urobte tak, ako je u vás zvykom. Dobré je však predbežne zisťovať účasť. Na odvolanie správcovskej spoločnosti totiž bude potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých majiteľov bytov a nebytových priestorov. Takže minimálne táto nadpolovičná väčšina musí aj reálne prísť na schôdzu zahlasovať. Ak budete mať od niektorých ľudí informáciu, že neprídu, požiadajte ich aspoň o to, aby splnomocnili niekoho na toto hlasovanie.

Na schôdzi je potom potrebné dať si pozor na to, aby všetko prebehlo správne. Na mysli máme voľbu overovateľov a zapisovateľov, prezenčnú listinu a zápisnicu s hlasovaním ako konkrétnym bodom a počtom hlasov za. Extra pozornosťou predídete chybám, ktoré by mohli zneplatniť schôdzu. A taktiež si spravte kópiu zápisnice, ak by sa originál „stratil“.

Keď nenastane žiadny problém, vašej aktuálnej správcovskej spoločnosti začne plynúť výpovedná doba okamihom podpísania zápisnice overovateľmi. Spolu s ostatnými majiteľmi tak budete môcť v kľude preskúmať ponuky spoločností, ktoré vykonávajú správu bytov Bratislava. Ak by ste chceli na jednej schôdzi odvolať aktuálnu správcovskú spoločnosť a hneď aj vybrať novú, mohlo by sa to zvrtnúť na hektickú výmenu názorov a nepodarilo by sa vám nič.

Zdroj obrázka: Autor: years / Stock.adobe.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

Plánujete prerábať interiér? Nechajte si vytvoriť návrh interiéru
Poznáte najväčšiu výhodu vinylovej podlahy?
Máte prázdnu miestnosť v dome? My vieme ako ju môžete využiť
Nakupujte obalové zásoby jednoduchšie s All In Packaging
Majte v kuchyni len to najnutnejšie a vytvorte si v tom systém
Viete, ako by ste si mohli predĺžiť životnosť práčky?
Viete ako si zariadiť domácnosť s pomocou jednoduchých feng suei zásad?
Poznáte tieto spôsoby, pomocou ktorých si môžete vypestovať vlastné potraviny vo svojom byte?