Ako sa čo najefektívnejšie zbaliť na dovolenku
5. 8. 2018 | Gabriela

Ako sa čo najefektívnejšie zbaliť na dovolenku

Či už ste slobodný, cestujete s priateľom/kou alebo rodič, určité pravidlá pri balení sa na dovolenku platia pre všetkých. Najmä, ak chcete ušetriť miesto v kufri a využiť ho o niečo efektívnejšie. Na čo sa oplatí myslieť pri balení? Aké triky potrebujete vedieť, aby váš kufor “nepraskal” vo švíkoch?

1. Uistite sa, že máte dostatok času na balenie

Skúsený cestovateľ sa dokáže zbaliť aj za 30 minút či menej. Ak však cestujete sporadicky radšej si doprajte viac času a nenechávajte všetko na poslednú chvíľu. Je menej pravdepodobné, že sa potom ocitnete v časovom strese a zabudnete tak na čokoľvek potrebné.

2. Spíšte si zoznam

Hoci to môže znieť, ako zbytočnosť, opak je pravdou. Spísanie zoznamu všetkého, čo si chcete zbaliť na dovolenku je viac než užitočné. Aj keď sa vám do toho nechce, urobte to. Je možné, aj keď to nie je vaším zámerom, že si zbalíte kopu nepotrebností. Jednoducho budete stáť pri otvorenej skrini a hádzať, čo príde pod ruku. Tomu sa pri spísanom zozname vyhnete. s tým, čo ak sa to hodí.  Ak si vopred urobíte zoznam, zbalíte len to, čo budete naozaj potrebovať. A neprihodíte tak niečo len z nadšenia či nerozhodnosti.

3. Vyberte si správnu veľkosť batožiny

Je rozdiel, ak sa balíte na pár dní, týždeň, mesiac alebo dokonca dlhšie. Veľakrát výber veľkosti batožiny súvisí s tým, či sa chystáte na dovolenku osamote, s priateľmi alebo rodinou. Často je úplne zbytočne vláčiť zo sebou celú výbavu domácnosti. Najmä, ak je možné, niektoré produkty zakúpiť po príchode. Výhodou menších batožín je aj to, že často v cenách akciových leteniek je zahrnutá len príručná batožina. Za väčšiu si poriadne priplatíte. Naučiť sa baliť v malom má mnoho výhod. 

4. Skontrolujte počasie

Aj keď žiadna predpoveď počasia nie je stopercentná, pomôže aspoň k získaniu všeobecnej predstavy o tom, aké bude počasie počas vašej cesty a pobytu. Čo môže výrazne pomôcť v rozhodovaní o správnom oblečení a iných doplnkov (napr. dáždnik či pršiplášť a pod.).

5. Pri balení batožiny zvážte druh dovolenky a destináciu

Ak plánujete svoju cestu prostredníctvom cestovnej kancelárie, môže vám poskytnúť dostatočné množstvo informácií o odporúčanom oblečení. Cestovné brožúry a webové stránky sú tiež užitočné.

Oslovte aj svoju rodinu či blízkych, prípadne vyhľadajte skupiny na sociálnych sieťach a informujte sa o tom, čo si v danej krajine pribalili a považovali za užitočné.

 pexels-photo-1008155_1533464906.jpg

6. Investujte do cestovnej výstroje

Väčšina potrebných doplnkov a hygienických výrobkov je k dispozícii vo veľkých baleniach. Niektorí odporúčajú nákup toaletných potrieb v mieste určenia, aby ušetrili miesto. Čo môže byť drahé. Ak si potrpíte na vlastnú kozmetiku oplatí sa skôr zainvestovať do menších nádobiek, kde si toaletné potreby prelejete. V niektorých prípadoch sa dajú kúpiť aj menšie balenia.

7. Naučte sa efektívne skladať oblečenie

Aj spôsob skladania oblečenia môže pomôcť ušetriť miesto v kufri. Najefektívnejšie je robenie tzv. roliek. Navrstvíte si jednotlivé druhy oblečenia a spoločne ich zrolujete. Oplatí sa urobiť si tzv. prvú popríletovú rolku s outfitom, ktorý si oblečiete po prílete. Ušetrí vám to veľa času. Naviac sa takto poskladané oblečenie príliš nekrčí.

8. Vyhnite sa prílišnému nakupovaniu

Ak už ste v zahraničí a láka vás zobrať si so sebou nejaký suvenír, majte na pamäti , že menej viac. Lebo je možné, že vám potom nezostane dostatok miesta v kufri, ktorý ste si so sebou priniesli. Radšej si zvoľte niečo, čo uspokojí všetky vaše potreby a nenakupujte bezhlavo všetko, čo vám príde do cesty.

Ak ste prišli až na koniec tohto článku, tak vám gratulujem a verím tomu, že vám tieto rady pomôžu v efektívnom balení sa na dovolenku.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň
Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa
Vianoce v Španielsku
Vítanie jari v cestovateľskom štýle. Vydajte sa na Tenerife nielen za teplom.
Bonjour Lyon!
Panenský Týnec: magické miesto s tajuplnou energiou
Džungľu veľkomesta som na týždeň vymenila za Amazonský prales

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.