Ako sa dá pri sedavej práci nesedieť?
2. 11. 2020 | Katarína Málková

Ako sa dá pri sedavej práci nesedieť?

Ak patríte medzi tých, ktorí majú sedavé zamestnanie, tzn. väčšiu časť svojho pracovného času strávite za stolom v sede, nasledujúce riadky budú pre vás určite užitočné.Dlhodobé sedenie prináša skôr či neskôr zdravotné problémy, ktorých prvým príznakom sú bolesti, a to v rôznych častiach tela - najčastejšie však bolieva chrbtica a kĺby na nohách. Pre ľudské telo nie je prirodzené a ani zdravé niekoľkohodinové sedenie v jednej polohe a bez pohybu. Nemáte čas na pohyb - práve vďaka typu vášho povolania? Existuje elegantné riešenie, ktoré žiadny spôsobom nenaruší váš pracovný proces a zároveň pomôže vášmu telu.

Malý zázrak

Určite poznáte rôzne ergonomické stoličky, ktoré by mali nášmu organizmu uľahčiť sedavý spôsob života. A čiastočne aj uľahčujú. Žiaľ, neriešia problém s tým, že chýba pohyb, ktorý je pre ľudský organizmus prirodzený a veľmi potrebný.

Na Slovensku máme jedného šikovného človeka, ktorý sa venuje mnohým užitočným činnostiam. Vlado Zlatoš, spolu so svojou manželkou Tinou, sú rodičia, športovci, tréneri, ale aj experti na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu. Spoločne sú autormi mnohých vlastných produktov. Dlhodobé sedenie a z toho plynúce zdravotné „neduhy“ bol aj „ich“ problém. Preto sa Vlado a jeho tím skvelých spolupracovníkov v rámci projektu NESEDA rozhodli konať a priniesť riešenie pre všetkých, ktorí majú sedavé povolanie. Spoločne vyvinuli stoličku s názvom NESEDA, u ktorej vás premôžu pochybnosti, či to vlastne stolička je, alebo nie je. V podstate je dosť ťažké hľadať jednoznačnú odpoveď. Áno, NESEDA sa používa na to, aby ste mohli vykonávať sedavú prácu v polohe, pri ktorej vlastne nemusíte sedieť. Poskytuje päť základných polôh a to turecký sed, kľak, drep, sedenie na lýtkach a potom oddychovú polohu, keď sedíte opretí o opierku.

neseda_1604324753.jpg

Výhody

Obrovským benefitom je, že počas práce môžete striedať polohy a nie ste strnulo v jednej. NESEDA je navrhnutá tak, aby ste na nej mohli striedať polohy sedenia. Pravidelnou zmenou geometrie tela telo zostane aktívne, podporí sa cirkulácia krvi v celom tele a svaly sa nezačnú skracovať. Je to neporovnateľný rozdiel oproti stoličkám, ktoré sú na trhu, a to aj preto, že NESEDA vlastne nie je stolička. Ide o patent, ktorý si nepochybne zaslúži ocenenie. Možno aj celosvetové.

Koľko to stojí?

Zaujíma vás určite cena tohto „malého zázraku“. Pohybuje sa zhruba od 700 do 800 eur. Poviete si, že je drahá? Uvedomte si, že to nie je klasický produkt a že predstavuje investíciu do vášho zdravia a kvalitnejšieho života. Je potrebné sa zamyslieť nad tým, koľko peňazí sme ochotní investovať do vecí, ktoré ani nepotrebujeme, resp. do takých, ktorých lacnejšie verzie nám urobia rovnakú službu ako tie drahé, značkové. NESEDA nás núti uvedomiť si, že nie je s čím porovnávať, je to unikát a to v mnohých zmysloch. Nepochybne stojí za investíciu.

Spracovala: Katarína Málková

Ilustračné foto: Neseda

Ďalšie články na podobné témy

Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Prečo by si mali ženy pospať v práci?
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Môže byť človek úplne voľný ako vták? Áno, ale nesmie sa báť svojich temných stránok