Ako sa (ne)pripraviť na pohovor
12. 1. 2018 | Paťka

Ako sa (ne)pripraviť na pohovor

Nový rok je pre niektoré z nás aj šancou na získanie novej práce. Iste ste už čítali viacero článkov na tému ako sa pripraviť na pohovor. V tomto článku však nájdete pár rád ako sa (ne)pripraviť na pohovor.

Nezabúdajte na prvý dojem

Prvý dojem je na pracovnom pohovore veľmi dôležitý. Veľmi veľa pracovníkov vedúcich pohovor ovláda celú psychológiu človeka a za pár sekúnd Vás môžu mať celú prečítanú. Určite ste už od viacerých počuli, že je dôležitý aj pozdrav a podanie ruky. Príliš hlasný pozdrav môže znamenať, že sa cítite byť nadradená ale príliš tichý pozdrav môže znamenať to, že máte malé sebavedomie. Dnes zamestnávatelia chcú sebavedomých ľudí, ktorý budú svoje úlohy a ciele plniť minimálne na 100%. Príliš silný stisk ruky nie je dobrý ale takisto ani príliš slabý stisk pri podaní ruky. Je potrebné držať ruku pevnejšie a sebavedomo. Veď práve vy chcete získať pracovnú pozíciu. Ukážte hneď na začiatku, že potrebujú práve Vás. O osobnej hygiene snáď nemusím hovoriť, no zamestnanci personálnych agentúr by vedeli rozprávať dlhé príbehy na túto tému.

Oblečenie

Oblečenie na pracovný pohovor je takisto dôležitou zložkou prvého dojmu. Nech sa jedná o akúkoľvek pozíciu, vždy zvoľte formálne oblečenie. Berte však ohľad aj na to, že sa v oblečení musíte cítiť dobre. Pre ženy sú ideálne šaty s dĺžkou po kolenách, elegantné nohavice a blúzky. Na výbere farby nezáleží ale nezabúdajte na to, že farby musia vzájomne ladiť. Nikto nechce zamestnanca, ktorý sa nevie ani správne obliecť. Každý máme iný štýl obliekania, avšak na túto príležitosť je potrebné siahnuť aj po takých kúskoch, ktoré bežne nenosíme.

 woman-3060784-960-720_1515745763.jpg

Príprava na pracovný pohovor

Vždy. Vždy. Vždy! Si pozrite čím sa firma zaoberá, čo zahŕňa obsadzovaná pracovná pozícia, aká je štruktúra zamestnancov vo firme. Tento krok veľmi veľa ľudí odignoruje a myľne si myslí, že práve to mu povedia na pohovore. Áno, je to pravda. Na pohovore Vám to síce povedia, ale veľa kandidátov to už môže vedieť. Ohúrte Vášho budúceho zamestnávateľa tým, že už vopred viete čím sa firma zaoberá.
Dopredu si môžete premyslieť, čo poviete o sebe. Na každom pracovnom pohovore sa Vás ihneď opýtajú, kto ste. Pripravte si zopár pekných viet, ktorými ohúrite. Na gramatiku môžete v tomto prípade zabudnúť, avšak dbajte na správny slovosled. Nemusíte hovoriť presne tak, ako to kážu pravidlá slovenského jazyka. Hovorte systematicky a priamo o sebe. Vyzdvihnite svoje pozitívne vlastnosti ale takisto povedzte i tie negatívne.

Ako sa teda (ne)pripraviť na pracovný pohovor?

Z osobnej skúsenosti Vám viem povedať, že niekedy nepripraviť sa znamená úspech. Je pravdou, že pred každým pracovným pohovorom som si vždy niečo málo prečítala o spoločnosti a samozrejme dokonale zladila svoj vzhľad. Väčšinou som zvolila čierne nohavice, čiernu blúzku a zaujímavé sako, prípadne doplnky. Nikdy som sa pred žiadnym pohovorom nevystavovala stresu. Je to práca a viem, že ju dostanem, pretože ja som presne tá, ktorú hľadajú. Je potrebné vystupovať sebavedomo, ale uvoľnene. Personalisti okamžite vycítia, že človek je v strese. Väčšinou ľudia v strese začnú koktať alebo rozhadzujú rukami. Tieto javy si my v skutočnosti možno ani neuvedomujeme, ale podvedome ich naše telo vykonáva.
Prípadne si predstavte, že ste nahá. Je to zvláštna technika no naozaj to funguje. Ak si predstavíte, že ste nahá už Vám nič nebráni v tom správať sa prirodzene. Prirodzenosť je základom úspechu. Nehrajte sa na nič, čo nie ste. Po čase na to aj tak zamestnávateľ príde a môže z toho vyvodiť nemilé dôsledky.

Ako zhrnúť (ne)prípravu?

Veľa šťastia pri hľadaní novej práce.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Mikropráca, alebo práca z obývačky
Robte len to, čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Novoročné predsavzatia? Žiadny problém! Takto sa vám podarí splniť to, čo si zaumienite
Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Kde je najlepšie miesto pre prácu freelancera?
Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.