Ako sa pripraviť späť do školy. Tipy pre rodičov a deti!
2. 9. 2017 | Gabriela

Ako sa pripraviť späť do školy. Tipy pre rodičov a deti!

A je to tu. Skončili sa prázdniny a čas dovoleniek. Hoci ešte stále máme krásne horúce dni, opäť nastanú povinnosti. A to platí nielen pre deti, ale aj ich rodičov. Ako však plynule a čo najjednoduchšie nabehnúť do zvyčajného kolotoča?

Tu je pár trikov na úspešný začiatok školského roka! Ušetrí vám to zrána minúty a pre niekoho i hodiny.

1. Pripravte deti na skoré vstávanie do školy

Ako to už býva, v čase prázdnin je povolené dlhšie ponocovanie a neskoršie vstávanie. Zvyčajne je to viac-menej v poriadku, až pokiaľ nedôjde na opätovnú prípravu do školy a skorý budíček. Aby sa deti pripravili na zmenu ohľadom spánkového režimu, je vhodné začať s prípravou na ranné vstávanie cca 2 týždne pred začiatkom školy. Ušetríte tak sebe i deťom poriadny šok spojený so zmenou režimu. Vhodné je tiež vytvoriť podmienky pre zdravé a lepšie zaspávanie, t.j. vyhnúť sa pred spánkom používaniu elektroniky, ako je televízia, mobil, tablet či počítač. Vhodné je napr. čítanie či spoločná rodinná večerná prechádzka na čerstvom vzduchu.

Najmä starším deťom môžete tiež vyskúšať dať vlastný budík (pokojne aj nejaký „old schol“), aby boli sami zodpovedné za svoje ranné vstávanie a prípravu do školy.

2. Vypracujte prázdninové úlohy v dostatočnom predstihu

Leto je pre deti dôležité i preto, lebo môžu plne využiť svoj voľný čas, venovať sa svojim záľubám a tráviť čas s rodinou, čiže relaxovať. Ak už učitelia pre vaše deti pripravili zoznam úloh, nie je potrebné neustále ich touto povinnosťou zaťažovať a pripomínať im ich. Samozrejme je potrebné dozrieť, či dôjde k ich vyhotoveniu. Len na to radšej použite nenásilný prístup.

Niektoré deti si sami od seba zvolia, kedy si ich vypracujú. Buď na začiatku prázdnin alebo na ich konci či dokonca na poslednú chvíľu pre školou. Posledná alternatíva, ako môžete tušiť, je najmenej vhodná. Všeobecne sa odporúča ich vypracovanie v dostatočnom predstihu, aby sa odbúral stres a nervozita s tým spojené.

Ak chcete ako rodičia svojim deťom pomôcť, môžete spojiť nutné učenie so zábavou či hrou. Urobte si napr. rodinný kvíz z prírodovedy či slovenčiny. Čítajte si knihy a píšte listy (tak si precvičíte i gramatiku a slovnú zásobu). Skúste sa rozprávať v cudzom jazyku, môžete to skvele využiť napr. na zahraničnej dovolenke. Ukážte im, že to, čo sa učia v škole môžu reálne v živote potrebovať. Skrátka využite čas voľna na to, aby ste ukázali, že učenie je prirodzená súčasť života a nepatrí len do školských lavíc. Učiť sa je potrebné neustále, ak chceme niečomu rozumieť a lepšie sa orientovať, napr. v prírode alebo vo sfére financií a pod.

 pexels-photo-207653_1504336350.jpg

3. Rodinný kalendár

Niektorým rodinám sa osvedčilo, vytvoriť si na prázdniny akýsi kalendár. Spoločne si tak rodina môže naplánovať aktivity, dovolenku či tábor, ako im to vyhovuje. Vhodná je i tvorba zoznamov, napr. čo treba dnes urobiť. A tak naučiť deti povinnostiam v domácnostiach. Tak zabránite tomu, aby deti svoj deň začali ráno pri rozprávke a večer ho tam i skončili. Samozrejme nie je nutné a nevyhnutné, ak vám to nie je prirodzené, doslova kalendár dodržiavať. Ide o to, aby ste čas prázdnin naplno využili a neskončili pri tom, že prázdniny sú za nami a vy ste nič nestihli. Zároveň vám potom neskôr môže poslúžiť ako skvelá rekapitulácia prežitých letných dní. Čo zase deti môžu využiť pri tvorbe tradičného slohu o prázdninách.

4. Podporte u dieťaťa záujem o školu

Toto je veľmi náročná úloha. Avšak práve čas oddychu a relaxu, môže pre dieťa znamenať, že sa po určitom čase začne i do školy tešiť. Tí z vás, ktorí také deti nemajú nemusia zúfať. Môžete sa spoločne s deťmi rozprávať o tom, čo sa im páči na prázdninách a čo z toho by mohli robiť i počas školského roka, aby sa im pracovalo lepšie. Napríklad si môžete počas roka nájsť čas pre rodinné výlety a kvízy či spoločné čítanie a tak uľahčiť deťom každodennú prípravu.

Pomôžte im stanoviť si ciele, čo chcú počas školského roka dokázať (napr. vyhrať súťaž v prednese poézie či speve) alebo len nedostať zlé známky. Nezabudnite na to, že práve váš hnev, tresty a len samé povinnosti môžu deti odradiť od výkonu. A predsa, keď nejde o život, nejde o nič! Psychológovia sa zhodujú v jednom. Deti sa do školy netešia najmä kvôli tomu, že pre nich znamená väzenie. Hoci to tie zdvorilejšie či „vychovanejšie“ nepovedia alebo sa o tom nepatrí rozprávať. Prevažne je deťmi tak vnímaná. Škola totiž obmedzuje prirodzenú detskú túžbu spoznávať svet podľa vlastných preferencií a túžob. Musia totiž v určitom čase a mieste robiť to, čo je v daný deň pripravené a vyžaduje od nich učiteľ. Ak chcete lepšie porozumieť demotivácii vášho dieťaťa, spomeňte si sami na svoje školské časy a zdieľajte s nimi svoje pocity a dojmy zo školy. Pomôže vám to vzájomne sa pochopiť a možno sa i viac zblížiť. Deti sa budú cítiť akceptované a milované, a to je v konečnom dôsledku omnoho dôležitejšie, než samé jednotky.

Ilustračné foto: Pexels.com

Ďalšie články od autorky Gabriela

Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné
Ako neminúť majetok na detské oblečenie?
Ako na make-up počas leta?
Prečo ľudia pomáhajú a čo ich k tomu motivuje?
Psychopati nemôžu byť vyliečení. Pozrite si dôvody!
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Krásne namaľované pery aj počas leta
Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete

Ďalšie články na podobné témy

Budúcnosť vzdelávania v oblasti vedných disciplín
Módne tipy pre našich malých školákov
Spoznaj ďalšie Nádherné ženy, ako si ty!
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Letná párty je vždy pri grile
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
Single ženy dnešnej doby

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.