Ako sa správať na ceste, keď ste chodec alebo vodič?
21. 11. 2022 | PR Servis

Ako sa správať na ceste, keď ste chodec alebo vodič?

Bez ohľadu na to, kde žijete alebo ako sa dostanete na miesta, v určitom okamihu dňa je každý chodcom. Riskovať a nedávať pozor na cestách môže mať vážne následky. To isté platí aj pre vodičov. Keď dodržiavajú povolenú rýchlosť a praktizujú zodpovedné šoférovanie, vytvárajú bezpečnejšie prostredie pre chodcov a iných účastníkov cestnej premávky.

Ako zvýšiť povedomie o nebezpečenstvách na cestách pre zaistenie bezpečnosti?

Chodci na cestách

Pravidlá cestnej premávky platia aj pre chodcov a aj oni musia dodržiavať pravidlá, odporúčania a zákazy, aby boli v čo najväčšom bezpečí. Určite to poznáte aj vy, každý z nás počas chôdze niekedy telefonuje, píše správy alebo si kontroluje e-maily. Ak ale vstupujete na cestu, mali by ste telefón vždy aspoň na niekoľko sekúnd odložiť a venovať pozornosť vlastnej bezpečnosti.

Netreba zabúdať na to, že aj chodec je účastníkom cestnej premávky, aj keď sa na neho vzťahujú iné pravidlá než na vodičov motorových vozidiel. Chodcami sú aj ľudia, ktorí nemajú vodičský preukaz. Preto je vhodné aj deti naučiť bezpečnosti v doprave.

kaja-sariwating-6y0mdpt-1i0-unsplash_1669024809.jpg

Tipy na zvýšenie bezpečnosti pre chodcov

​​Križovatky

Na veľkých križovatkách je obzvlášť dôležité, aby ste počítali s tým, že vodič môže prejsť aj na červenú. Pred vstupom na cestu sa vždy rozhliadnite, aj keď sa svetlo rozsvieti nazeleno alebo sa objaví signál na prechod cez priechod. Vždy skontrolujte smer, ktorým môžu prichádzať autá a uistite sa, že vás prichádzajúci vodiči vidia.

Cúvanie vozidiel

Existujú tri situácie, v ktorých sa ako chodci môžete stretnúť s cúvajúcimi autami:

 

     Keď chodník križuje príjazdovú cestu

     Pri prechode medzi zaparkovanými autami

     Na parkovisku

Pri cúvaní nemusí vodič vidieť priamo za seba. Ak je to možné, vyberte si trasu, ktorá nevyžaduje chôdzu za autami. Počúvajte zvuk motora a iné signály, aby ste zistili, či sa auto chystá pohnúť.

Buďte viditeľní

Keď chodcov zrazia vozidlá, vodiči často tvrdia, že ich nevideli. Môže to byť preto, že vodiči venujú pozornosť niečomu inému okrem šoférovania alebo je súmrak a je ťažké chodca vidieť. Bez ohľadu na to, o aký prípad ide, oplatí sa vynaložiť ďalšie úsilie, aby vás vodiči videli.

Nadviažte očný kontakt s blížiacim sa vodičom. Prikývnite alebo zamávajte, ak je to nutné. To je spôsob, ako sa uistiť, že máte vodičovu pozornosť. Oblečte sa tak, aby ste boli viditeľní, noste svetlé oblečenie s reflexnými prvkami a značkami a pri chôdzi za šera a tmy noste aj baterku alebo iné osvetlenie.

Buďte pozorní a nerozptyľujte sa

Ak chcete prejsť cez cestu, odložte si telefón a nepoužívajte ho. I keď je súčasťou vášho každodenného života, no pár minút bez neho určite vydržíte. Váš zrak by mal byť plne sústredený na dianie okolo vás, najmä počas prechádzania cez cestu. Taktiež nemajte v ušiach slúchadlá. Sluchom vnímate aj to, čo očami nevidíte. Uši a zrak by mali prijímať informácie z premávky, tak ich zbytočne nezamestnávajte.

Neprechádzajte na červenú

Či už cez cestu prechádzate sami alebo učíte deti k samostatnosti, dodržujte svetelnú signalizáciu pre chodcov. Zásadne by ste vždy mali používať priechod pre chodcov a vždy prechádzať tým najkratším smerom, teda kolmo.

Buďte deťom vzorom a na zvýšenie opatrnosti sa správajte predvídavo a obozretne. Nikdy neprechádzajte na červenú, ani vtedy, keď cez cestu neprechádza žiadne auto.

Mohlo by vás zaujímať: Tipy, ako viesť deti k samostatnosti

pexels-ksh-3044754_1669024807.jpg

Zhrnutie bezpečnostných tipov, keď ste chodcom

  1. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky a riaďte sa značkami a signálmi.

  2. Používajte chodníky. Ak sú k dispozícii, sú najbezpečnejším miestom na prechádzanie. Ak nie je zabezpečený chodník, zvyčajne je bezpečnejšie ísť oproti cestnej premávke čo najviac vľavo, ale buďte mimoriadne opatrní. Držte sa mimo diaľníc a iných zakázaných zón.

  3. Buďte viditeľní. Svetlé farby a oblečenie s reflexnými materiálmi vás nechajú vyniknúť. Ak sa nachádzate vo veľmi tmavej oblasti, noste reflexné materiály, prípadne použite baterku, aby ste videli, kam idete, a zviditeľnili sa. To platí aj v prípade prechádzok s bábätkami. Dajte prednosť kvalitnému kočíku s reflexnými prvkami.

  4. Zostaňte v strehu. Na cestách je veľa roztržitých vodičov, takže buďte vždy opatrní. Nedovoľte, aby váš zrak bol blokovaný klobúkmi alebo čiapkami alebo ste sa rozptyľovali mobilným telefónom a hudbou. Nadviažte očný kontakt s vodičmi, aby ste sa uistili, že vás vidia.

  5. Vyhýbajte sa alkoholu a drogám. Môžu výrazne zhoršiť vašu schopnosť bezpečne chodiť a robiť správne rozhodnutia. Patria sem aj niektoré voľnopredajné lieky. Vždy si prečítajte návody na použitie, aby ste poznali potenciálne vedľajšie účinky.

  6. Pozerajte sa na obe strany. Pred prechodom sa pozrite doľava, potom doprava a potom znova doľava. Pri prechádzaní majte oči otvorené a uvedomte si, že vodiči vás nemusia vidieť, aj keď ich vy vidíte.

  7. Buďte obzvlášť opatrní na križovatkách. To je miesto, kde mnohí vodiči nemusia dať prednosť.

  8. Dávajte pozor na zaparkované vozidlá. Nebezpečné sú najmä parkoviská, keďže väčšina vodičov má pri vycúvaní obmedzený výhľad. Vodiči často neočakávajú, že tam niekto pôjde a vždy je potrebná zvýšená pozornosť.

Čo robiť, ak nie je priechod pre chodcov?

Ak nie je priechod pre chodcov, použite tieto tipy na bezpečný prechod:

 

     Predtým, ako prejdete cez cestu, zastavte sa v bezpečnej vzdialenosti od obrubníka.

     Keď prechádzate, pozerajte sa na obe strany a kontrolujte stav premávky, kým bezpečne neprejdete. To, že sa niekto iný rozhodne prejsť, neznamená, že je to pre vás bezpečné.

     Ak na mieste, kde chcete prejsť cez cestu nie je priechod, zamyslite sa nad tým, či je to bezpečné miesto na prechod a porozmýšľajte, či nie je v blízkosti priechod pre chodcov, ktorý by ste mohli použiť.

     Prechádzajte len vtedy, ak je cesta bez premávky.

     Nikdy nepredpokladajte, že vás približujúce sa vozidlo vidí alebo že pre vás zastaví. Vždy počkajte, kým všetky vozidlá prejdú a až potom zvážte prechod.

     Uistite sa, že jasne vidíte vozidlá prichádzajúce z oboch smerov a uistite sa, že vás môžu vidieť aj vodiči.

pexels-vinta-supply-co-nyc-842963_1669024808.jpg

Tipy na zvýšenie bezpečnosti pre vodičov s ohľadom na chodcov

Buďte si vedomí detí

Deti sú často impulzívne a môžu kedykoľvek vybehnúť na ulicu. Preto vždy dodržujte povolenú rýchlosť a buďte obzvlášť opatrní v obytných štvrtiach a školských zónach.

Náš tip: Rýchlo zareagovať a včas zastaviť ovplyvňuje aj stav vášho vozidla. Navštevujte pravidelne autoservis a kontrolujte brzdový systém a ďalšie súčiastky.

Buďte opatrní na príjazdových cestách a uličkách

Pri odbočovaní alebo inom vchádzaní na priechod pre chodcov spomaľte a buďte pripravení zastaviť. A ak nevidíte jasne, spomaľte. Buďte obzvlášť opatrní pri jazde v ťažko viditeľných podmienkach ako je noc alebo zlé počasie.

Znížte rozptýlenie

Pozorovanie chodcov si vyžaduje vašu plnú pozornosť. Používanie mobilného telefónu, jedenie a pitie, rozprávanie sa s cestujúcimi, čítanie mapy alebo zmena rádiovej stanice len robí vašu jazdu rozptyľovanejšou, ťažšou a nebezpečnejšou. Ak v telefóne používate navigačnú aplikáciu, nastavte si cieľ cesty pred jazdou. Sústreďte sa výlučne iba na cestu.

K priechodom pre chodcov pristupujte opatrne

Ak chodec prechádza alebo sa chystá prejsť cez priechod pre chodcov, zastavte čo najďalej, aby mali aj vodiči za vami čas zastaviť.

Buďte opatrní pri parkovaní

Parkoviská sú často situované v blízkosti chodníkov, po ktorých môžu kráčať chodci a nevšimnú si, že cúvate. Rovnako obozretní buďte aj pri parkovaní pri nákupných centrách, kde je zvýšený pohyb chodcov.

 Inšpirácia: Pre lepšiu viditeľnosť využívajte rôzne prvky galantérie s reflexnými vlastnosťami, napríklad zipsy, šnúrky a podobne. Aj vtedy, ak za šera potrebujete vystúpiť z auta.

Dodržujte rýchlostný limit

Dodržiavanie rýchlostných limitov zvyšuje schopnosť vodiča vidieť a sledovať cestnú premávku, prispôsobiť sa zákrutám alebo predmetom na vozovke a vyhnúť sa nebezpečným situáciám. Nikam sa neponáhľajte, vždy si naplánujte jazdu tak, aby ste mali dostatok času na príjazd do cieľa. Nájdite si čas na zavolanie, ak meškáte, ale vždy dodržujte rýchlostné limity.

Žiaden alkohol ani drogy

Nikdy nešoférujte pod vplyvom alkoholu a/alebo drog. Keď pijete a šoférujete, vaše kognitívne schopnosti a schopnosť reagovať sú oslabené, čo zvyšuje riziko na vznik nehody.

Takže...

Pamätajte, že uvedomovanie si svojho okolia je dôležité a trochu zdravého rozumu a dobrého úsudku môže pomôcť každému bezpečne zdieľať cestu.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 
Viete, ako by ste si mohli predĺžiť životnosť práčky?
Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách
Ako pripraviť nezabudnuteľnú rozlúčku so slobodou pre svoju najlepšiu kamarátku?
Môžete sa na cestovné poistenie spoľahnúť, keď sa na dovolenke nakazíte koronavírusom?
Zmanažujte prepravu balíkov s Delivery Management System
Elektrické autá môžu byť pohodlné aj cenovo dostupné
Praktické doplnky aj pre vaše auto. Čo by v ňom nemalo chýbať?