Bez ohľadu na to, kde žijete alebo ako sa dostanete na miesta, v určitom okamihu dňa je každý chodcom. Riskovať a nedávať pozor na cestách môže mať vážne následky. To isté platí aj pre vodičov. Keď dodržiavajú povolenú rýchlosť a praktizujú zodpovedné šoférovanie, vytvárajú bezpečnejšie prostredie pre chodcov a iných účastníkov cestnej premávky.
Ako zvýšiť povedomie o nebezpečenstvách na cestách pre zaistenie bezpečnosti?
Pravidlá cestnej premávky platia aj pre chodcov a aj oni musia dodržiavať pravidlá, odporúčania a zákazy, aby boli v čo najväčšom bezpečí. Určite to poznáte aj vy, každý z nás počas chôdze niekedy telefonuje, píše správy alebo si kontroluje e-maily. Ak ale vstupujete na cestu, mali by ste telefón vždy aspoň na niekoľko sekúnd odložiť a venovať pozornosť vlastnej bezpečnosti.
Netreba zabúdať na to, že aj chodec je účastníkom cestnej premávky, aj keď sa na neho vzťahujú iné pravidlá než na vodičov motorových vozidiel. Chodcami sú aj ľudia, ktorí nemajú vodičský preukaz. Preto je vhodné aj deti naučiť bezpečnosti v doprave.
Na veľkých križovatkách je obzvlášť dôležité, aby ste počítali s tým, že vodič môže prejsť aj na červenú. Pred vstupom na cestu sa vždy rozhliadnite, aj keď sa svetlo rozsvieti nazeleno alebo sa objaví signál na prechod cez priechod. Vždy skontrolujte smer, ktorým môžu prichádzať autá a uistite sa, že vás prichádzajúci vodiči vidia.
Existujú tri situácie, v ktorých sa ako chodci môžete stretnúť s cúvajúcimi autami:
● Keď chodník križuje príjazdovú cestu
● Pri prechode medzi zaparkovanými autami
● Na parkovisku
Pri cúvaní nemusí vodič vidieť priamo za seba. Ak je to možné, vyberte si trasu, ktorá nevyžaduje chôdzu za autami. Počúvajte zvuk motora a iné signály, aby ste zistili, či sa auto chystá pohnúť.
Keď chodcov zrazia vozidlá, vodiči často tvrdia, že ich nevideli. Môže to byť preto, že vodiči venujú pozornosť niečomu inému okrem šoférovania alebo je súmrak a je ťažké chodca vidieť. Bez ohľadu na to, o aký prípad ide, oplatí sa vynaložiť ďalšie úsilie, aby vás vodiči videli.
Nadviažte očný kontakt s blížiacim sa vodičom. Prikývnite alebo zamávajte, ak je to nutné. To je spôsob, ako sa uistiť, že máte vodičovu pozornosť. Oblečte sa tak, aby ste boli viditeľní, noste svetlé oblečenie s reflexnými prvkami a značkami a pri chôdzi za šera a tmy noste aj baterku alebo iné osvetlenie.
Ak chcete prejsť cez cestu, odložte si telefón a nepoužívajte ho. I keď je súčasťou vášho každodenného života, no pár minút bez neho určite vydržíte. Váš zrak by mal byť plne sústredený na dianie okolo vás, najmä počas prechádzania cez cestu. Taktiež nemajte v ušiach slúchadlá. Sluchom vnímate aj to, čo očami nevidíte. Uši a zrak by mali prijímať informácie z premávky, tak ich zbytočne nezamestnávajte.
Či už cez cestu prechádzate sami alebo učíte deti k samostatnosti, dodržujte svetelnú signalizáciu pre chodcov. Zásadne by ste vždy mali používať priechod pre chodcov a vždy prechádzať tým najkratším smerom, teda kolmo.
Buďte deťom vzorom a na zvýšenie opatrnosti sa správajte predvídavo a obozretne. Nikdy neprechádzajte na červenú, ani vtedy, keď cez cestu neprechádza žiadne auto.
Mohlo by vás zaujímať: Tipy, ako viesť deti k samostatnosti
Ak nie je priechod pre chodcov, použite tieto tipy na bezpečný prechod:
● Predtým, ako prejdete cez cestu, zastavte sa v bezpečnej vzdialenosti od obrubníka.
● Keď prechádzate, pozerajte sa na obe strany a kontrolujte stav premávky, kým bezpečne neprejdete. To, že sa niekto iný rozhodne prejsť, neznamená, že je to pre vás bezpečné.
● Ak na mieste, kde chcete prejsť cez cestu nie je priechod, zamyslite sa nad tým, či je to bezpečné miesto na prechod a porozmýšľajte, či nie je v blízkosti priechod pre chodcov, ktorý by ste mohli použiť.
● Prechádzajte len vtedy, ak je cesta bez premávky.
● Nikdy nepredpokladajte, že vás približujúce sa vozidlo vidí alebo že pre vás zastaví. Vždy počkajte, kým všetky vozidlá prejdú a až potom zvážte prechod.
● Uistite sa, že jasne vidíte vozidlá prichádzajúce z oboch smerov a uistite sa, že vás môžu vidieť aj vodiči.
Deti sú často impulzívne a môžu kedykoľvek vybehnúť na ulicu. Preto vždy dodržujte povolenú rýchlosť a buďte obzvlášť opatrní v obytných štvrtiach a školských zónach.
Náš tip: Rýchlo zareagovať a včas zastaviť ovplyvňuje aj stav vášho vozidla. Navštevujte pravidelne autoservis a kontrolujte brzdový systém a ďalšie súčiastky.
Pri odbočovaní alebo inom vchádzaní na priechod pre chodcov spomaľte a buďte pripravení zastaviť. A ak nevidíte jasne, spomaľte. Buďte obzvlášť opatrní pri jazde v ťažko viditeľných podmienkach ako je noc alebo zlé počasie.
Pozorovanie chodcov si vyžaduje vašu plnú pozornosť. Používanie mobilného telefónu, jedenie a pitie, rozprávanie sa s cestujúcimi, čítanie mapy alebo zmena rádiovej stanice len robí vašu jazdu rozptyľovanejšou, ťažšou a nebezpečnejšou. Ak v telefóne používate navigačnú aplikáciu, nastavte si cieľ cesty pred jazdou. Sústreďte sa výlučne iba na cestu.
Ak chodec prechádza alebo sa chystá prejsť cez priechod pre chodcov, zastavte čo najďalej, aby mali aj vodiči za vami čas zastaviť.
Parkoviská sú často situované v blízkosti chodníkov, po ktorých môžu kráčať chodci a nevšimnú si, že cúvate. Rovnako obozretní buďte aj pri parkovaní pri nákupných centrách, kde je zvýšený pohyb chodcov.
Inšpirácia: Pre lepšiu viditeľnosť využívajte rôzne prvky galantérie s reflexnými vlastnosťami, napríklad zipsy, šnúrky a podobne. Aj vtedy, ak za šera potrebujete vystúpiť z auta.
Dodržiavanie rýchlostných limitov zvyšuje schopnosť vodiča vidieť a sledovať cestnú premávku, prispôsobiť sa zákrutám alebo predmetom na vozovke a vyhnúť sa nebezpečným situáciám. Nikam sa neponáhľajte, vždy si naplánujte jazdu tak, aby ste mali dostatok času na príjazd do cieľa. Nájdite si čas na zavolanie, ak meškáte, ale vždy dodržujte rýchlostné limity.
Nikdy nešoférujte pod vplyvom alkoholu a/alebo drog. Keď pijete a šoférujete, vaše kognitívne schopnosti a schopnosť reagovať sú oslabené, čo zvyšuje riziko na vznik nehody.
Pamätajte, že uvedomovanie si svojho okolia je dôležité a trochu zdravého rozumu a dobrého úsudku môže pomôcť každému bezpečne zdieľať cestu.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom
Viete, ako by ste si mohli predĺžiť životnosť práčky?
Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách
Ako pripraviť nezabudnuteľnú rozlúčku so slobodou pre svoju najlepšiu kamarátku?
Môžete sa na cestovné poistenie spoľahnúť, keď sa na dovolenke nakazíte koronavírusom?
Zmanažujte prepravu balíkov s Delivery Management System
Elektrické autá môžu byť pohodlné aj cenovo dostupné
Praktické doplnky aj pre vaše auto. Čo by v ňom nemalo chýbať?