Ako sa spriateliť so svojím autom a stať sa dokonalou vodičkou
27. 12. 2022 | PR Servis

Ako sa spriateliť so svojím autom a stať sa dokonalou vodičkou

História automobilu siaha ďaleko do druhej polovice 17. storočia a od začiatku bola záležitosťou takmer výlučne mužského sveta. No časy sa rapídne zmenili a s nimi aj postavenie ženy v spoločnosti. Každodenný nabitý program, materstvo aj práca, hektické dochádzanie do práce, vozenie detí do školy či spoločenské aktivity - moderná žena dnes strávi vo svojom aute veľa hodín.

A keďže dámy vyrážajú na cesty čoraz častejšie, máme tu pre vás niekoľko praktických tipov a trikov na údržbu auta, ktoré vám pomôžu udržať vozidlo v špičkovom stave a postarať sa o hladkú a bezpečnú jazdu.

1. Vyberte si auto, ktoré vyhovuje vašim potrebám

Keďže stále platí, že väčšina žien nie je až takým nadšencom pre svet motorov ako muži, majú tendenciu vnímať vozidlá skôr ako praktický prostriedok na dosiahnutie cieľa. Keď si žena kupuje auto, málokedy sa naň pozerá ako na nablýskanú novú hračku, ktorú jednoducho musí mať. To, čo od svojho auta vyžaduje predovšetkým, je, aby stopercentne splnilo svoju úlohu v nabitom dennom programe jeho majiteľky.

Inými slovami: Žena chce spoľahlivé vozidlo, ktoré ju nenechá uviaznuť niekde na diaľnici. Chce auto, ktoré má úspornú spotrebu paliva, aby nemusela každú chvíľu smerovať na čerpaciu stanicu. Chce pre svoje auto dlhú záručnú dobu pre prípad, že by sa niečo stalo. A v neposlednom rade - mamičky hľadajú bezpečné vozidlo, v ktorom môže svoje dieťa pripútať tak, aby ho v prípade nehody udržalo v maximálnej možnej bezpečnosti.

Tip: Viete, ako vybrať vhodnú  a bezpečnú autosedačku pre deti do auta?

Jednoducho, pokiaľ ide o výber budúceho auta do rodiny, ženy majú tendenciu byť jednoznačne praktickejšie ako muži. Ak si, dámy, budete stáť na svojom a vyberiete si auto, ktoré naozaj vyhovuje vašim potrebám, ste o krok bližšie k tomu, aby sa vám aj dobre udržiavalo a mali z jazdy vždy príjemný pocit.

2. Spoznajte svoje auto

Častokrát sa nepustíme do riešenia problému, ktoré naše auto očividne má len preto, že máme strach a prílišný rešpekt. Bojíme sa, že ak do útrob nášho vozidla siahneme, veci ešte zhoršíme, myslíme si, že v tej kope plechu pred nami skrátka nie je možné vyznať sa…

Ako možno tento strach prekonať? Jednoducho - zistite o svojom vozidle čo najviac. Prečítajte si pozorne nielen príručku k svojmu autu, ale aj ďalšie odporúčané knihy a články o autách. Pozrite si užitočné video, opýtajte sa priateľa, ktorý vie o autách viac, poraďte sa so svojím mechanikom.

Príručka k autu vám ponúkne užitočné rady pri starostlivosti o vozidlo, vysvetlí funkcie výstražných kontroliek a symbolov na prístrojovej doske, ako je pripomenutie nízkej hladiny paliva, nízkeho stavu motorového oleja, kontrolky brzdového systému a podobne. Takisto vám poradí, ako správne dofúkať pneumatiky na aute.

Keď získate základnú predstavu o tom, ako vaše auto funguje a zvyknete si na zvuky, ktoré vydáva počas jazdy v perfektnom prevádzkovom stave, po čase si všimnete, keď začne vykazovať známky zvláštneho správania.

Hneď ako to začne cinkať, búchať, páchnuť a uvidíte blikať výstražné svetlá na prístrojovej doske, budete vedieť, že niečo nie je celkom v poriadku. Nikto sa nenarodil s tým, že vie hneď všetko a prax robí majstra, takže - nebojte sa svojho auta a začnite ho odvážne spoznávať.

3. Vyhnite sa veľkým problémom vďaka pravidelnej údržbe

Pravidelná údržba auta je absolútnou nevyhnutnosťou z rôznych dôvodov: predchádzate tak problémom, ktoré by mohli viesť k nebezpečným situáciám, udržiavate kvalitný výkon vozidla, šetríte peniaze z dlhodobého hľadiska, zaručujete si dobrú poistku, a mnoho ďalšieho.

Plán údržby vášho vozidla by ste mali nájsť aj v príručke auta a určite sa vám oplatí dodržiavať ho. Neslúži na to, aby vám veci sťažoval, ale naopak aby vám uľahčil život a postaral sa o vašu bezpečnosť na cestách.

Potešiteľné je, že mnohé z vecí na svojom aute so dokážu opraviť dámy aj samé: napríklad skontrolovať tlak v pneumatikách a opotrebovanie dezénu, uistiť sa, že všetky svetlá fungujú alebo skontrolovať hladinu kvapalín v aute a podľa toho konať. Ak vyriešite takéto maličké problémy hneď na začiatku, môžete sa vyhnúť neskoršiemu veľkému problému, ktorý sa vás chystá zaskočiť, keď to najmenej budete čakať alebo potrebovať.

andraz-lazic-lcirqlkb8b4-unsplash_1672131116.jpg

4. Pravidelne kontrolujte pneumatiky

Netúžite zostať trčať niekde uprostred samoty s nefunkčnou penumatikou, či vymieňať ju priamo na okraji diaľnice? Nič ľahšie. Zvyknite si pravidelne skontrolovať, že vaše pneumatiky sú v dobrom stave a nie sú vypustené ani prehustené ešte predtým, ako opustíte garáž alebo príjazdovú cestu. Pneumatiky majú podľa zákona určenú minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm. Experti však odporúčajú vodičom, aby pneumatiky menili častejšie. Optimálne dokáže zabezpečiť bezpečnú brzdnú dráhu 3 mm dezén.

S defektom pneumatiky nie je nikdy zábava, ale naučiť sa, ako ju vymeniť samé vám môže ušetriť veľa času, nervov aj problémov. Požiadajte odborníka v autoservise, aby vám ukázal, ako na to alebo si pozrite jednoduchý návod pre ženy, ako na výmenu kolesa.

5. Kontrolujte hladinu kvapalín aj v zime

Ďalšia vec, ktorú by ste si mali pred cestou určite skontrolovať sú tekutiny v aute. Ak si všimnete ich nízku hladinu, stačí ich doplniť a môžete bezpečne vyraziť.

Pravidelne kontrolovať hladinu brzdovej a chladiacej kvapaliny, posilňovača riadenia, prevodových kvapalín a kvapaliny do ostrekovačov čelného skla je veľmi dôležité aj v zime. Všetky tekutiny sa práve počas zimy môžu rýchlejšie spotrebovať a preto je nutná ich pravidelná kontrola, doplnenie a výmena. V ideálnom prípade majte náhradné kvapaliny v zásobe v kufri a v prípade potreby ich môžete rýchlo doplniť.

6. Nenechajte váš motor vysmädnúť

Ako dlho môžete jazdiť po rozsvietení kontrolky motora? V ideálnom prípade by ste mali ihneď ako na vás začne blikať nájsť bezpečné a rovné miesto na zastavenie, aby ste mohli skontrolovať hladinu oleja v motore. Uistite sa, že najskôr necháte motor vychladnúť. Ak skontrolujete olej ihneď po vypnutí motora, môžete získať nepresné údaje.

Ak je hladina oleja na povážlivom minime, určite v jazde nepokračujte. Nechcete predsa zostať trčať niekde práve vo chvíli, keď sa niekam súrne ponáhľate. Pridajte olej, aby ste predišli poškodeniu komponentov auta. Pravidelná kontrola kvapalín a filtrov je nevyhnutnou súčasťou kvalitnej údržby auta.

andraz-lazic-lcirqlkb8b4-unsplash_1672131116.jpg

7. Majte pri sebe núdzovú súpravu

Podľa zákona by každý vodič mal mať vo svojom aute povinnú výbavu auta, ako aj núdzové súpravy. Keď sa povie „pohotovostná súprava“, prvá vec, ktorá vám napadne, je určite lekárnička. No v aute treba mať oveľa viac ako pár obväzov.

Okrem zdravotníckych potrieb musíte mať funkčný pár prepojovacích káblov spolu so znalosťami o tom, ako ich používať v prípade, že by ste potrebovali napájať autobatériu. V určitých situáciách sa vám môžu hodiť aj kliešte, skrutkovače a rezačky drôtu, takže je dobré ich mať v prípade núdze v kufri. Baterka je tiež nevyhnutnosťou. Ďalšími kľúčovými vecami sú aj správne nahustená rezervná pneumatika, lepiaca páska, reflexná vesta, výstražný trojuholník a prikrývka. V zime majte pri sebe škrabku na ľad a odmrazovač, praktickú obuv - odolné čižmy, rukavice, pripadne lopatu na odstránenie snehu.

Zbaľte si do auta pár užitočných vecí, ktoré vám pomôžu v núdzi. Koniec koncov, všetok ten batožinový priestor vedľa vašich nákupných tašiek má aj iné využitie.

8. Nájdite miestneho mechanika

V určitom okamihu budete musieť priviesť svoje auto k mechanikovi. Najlepšie je nechať si preveriť mechanika skôr, ako sa dostanete do núdzového stavu. Opýtajte sa svojich priateľov a rodiny, komu oni zverujú svoje autá. Pozrite si online recenzie a zistite, čo hovoria ostatní o svojich skúsenostiach s autoservismi.

Keď prinesiete svoje auto do servisu, uistite sa, aby vám presne vysvetlili, v čom je problém a čo musia urobiť, aby ho opravili. Je tiež dôležité, aby vám zavolali, ak sa pri vykonávaní opráv vyskytnú nejaké problémy, a aby vás vopred informovali aj o nákladoch na opravu.

9. Venujte pozornosť výstražným svetlám

Ak sa rozsvieti niektorá z vašich výstražných kontroliek na palubnej doske, zbystrite pozornosť. Svetlá sú farebne odlíšené a jednotlivé farby signalizujú dôležitosť. Zelené sú určené pre funkcie, ako sú predné svetlá alebo tempomat. Žltá znamená, že by ste mali problém čoskoro skontrolovať. Červená kontrolka na prístrojovej doske znamená, že sa s vaším autom deje niečo, čo spôsobuje škodu a že je nebezpečné pokračovať v jazde.

Zistite, čo znamená rozsvietené svetlo a vyriešte problém čo najskôr. Veľa problémov, na ktoré vás auto upozorní, zvládnete vyriešiť aj sami, ako napríklad výmenu žiarovky svetiel auta a pod.

pexels-robert-nagy-3809002_1672131116.jpg

10. Odstránenie zápachu

Pravidelné umývanie auta je dôležité nielen pre zachovanie jeho skvelého vzhľadu, ale aj pre zvýšenie životnosti vozidla. Rýchle odstránenie špiny, nečistôt, zvyškov chrobákov a miazgy zo stromov pomáha predchádzať korózii laku, ktorá inak vedie k vniknutiu vody a prípadnému rozšíreniu hrdze.

Je užitočné tiež občas mrknúť pod kapotu - pravidelne skontrolovať motorový priestor, odstrániť z neho nahromadené lístie a nečistoty. To chráni váš motor a elektronické komponenty pred vlhkosťou, vniknutím nečistôt a v konečnom dôsledku aj pred hrdzou.

Tipy, ako udržiavať auto čisté:

     Vyhnite sa parkovaniu pod stromami, aby na vaše auto nepadali listy, miazga zo stromov a zvierací trus.

     Odstráňte všetky nánosy čo najskôr, aby ste zabránili poškodeniu laku.

     Pachy a špinu ľahko neutralizujete posypaním sódy bikarbóny na autosedačky a koberce. Nechajte ju cez noc pôsobiť a zvyšok potom povysávajte. Pravidelné čistenie a dezinfekcia interiéru pomôže nielen odstrániť nepríjemný zápach, ale ochráni aj zdravie vás a detí.

Ako vidíte, na zvládnutie základov údržby auta nemusíte byť majster. Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov sa môžete vyhnúť vážnejším problémom.

No ak by predsa len prišlo k niečomu horšiemu, v prípade nehody alebo vážneho poškodenia auta nezabudnite ani na vhodné poistenie auta. Viete, čo je GAP poistenie a kedy sa oplatí?

Ako pripraviť auto na zimu

Zimné počasie si môže vybrať na autách svoju daň. Zhoršené poveternostné podmienky dávajú našim motorovým tátošom zabrať a môžu na cestách spôsobovať nebezpečné situácie. Pripravte svoje auto - či už nové, alebo staré, ešte skôr, než sa vás zima opýta!

Vyčistite vzduchový filter

V zimnom období sú vozovky plné materiálu, ktorý môže spôsobiť upchatie vzduchového filtra. Kontrola vzduchového filtra je jednoduchá, tak ako jeho výmena. Okrem toho bude auto s vymeneným vzduchovým filtrom jazdiť efektívnejšie a nebudete riskovať väčšie problémy v budúcnosti.

Udržiavajte čisté svetlá

Posypová soľ a iné agresívne látky môžu znamenať hrozbu a celkom zničiť niektoré časti a súčiastky auta. V prípade znečistenia je vždy vhodné čo najdôkladnejšie umyť časti, ktoré boli vystavené poveternostným vplyvom, aby ich kruté zimné počasie nevyradilo z prevádzky. Čisté udržiavajte aj svetlá - úplne postačí jednoduché utretie handričkou a poznávaciu značku.

Pozor! V prípade zastavenia vášho auta policajnou hliadkou kvôli nečitateľnej značke môžete dostať pokutu.

Starajte sa o batériu

Vybitá alebo chybná batéria je najčastejšou príčinou porúch vozidla a riziko zlyhania batérie sa v chladnom, mokrom a ľadovom počasí zvyšuje. Batéria by sa mala meniť každé tri roky. To že nepracuje správne môžete zistiť tak, že motor sa pri štarte otáča pomalšie a indikovať vám to bude taktiež svietiaca červená kontrolka batérie na palubnej doske.

 Tip: Viete, ako postupovať pri núdzovom zastavení na diaľnici?

Na záver..

Auto v žiadnom prípade nie je investíciou typu „kúp, použi a zabudni “. Vaše nové vozidlo bude od vás vyžadovať veľa kvalitnej starostlivosti. Dámy, ak ste si doteraz mysleli, že svet pod kapotou vášho auta je výlučne mužskou záležitosťou a mali ste strach len pri pomyslení, že na ňom bude treba niečo opraviť, veríme, že tento článok vám priniesol tie správny tipy a odpovede na všetky vaše otázky. Auto a žena môžu byť tí najlepší kamaráti! Stačí sa s ním len dobre oboznámiť.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Pánske tenisky – doplnok k športovému i kancelárskemu outfitu
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania
Tipy na dokonalú starostlivosť o nechty v každom ročnom období

Ďalšie články na podobné témy

4 šikovné autá do mesta pod 15 000 Eur
Na vaše PZP sa nemusíte spoliehať len pri dopravnej nehode
Tipy: Na čo myslieť pri kúpe auta?
Elektrické autá môžu byť pohodlné aj cenovo dostupné
Viete, čo je amaxofóbia? Možno ňou trpíte aj vy
Viete ako postupovať, ak chcete korektne ukončiť pracovný pomer?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
Podnikavá žena je aktívna žena