Ako sa zbaviť seba-pochybnosti
1. 11. 2018 | Katarína

Ako sa zbaviť seba-pochybnosti

Dnes som sa zobudila do jedného z tých rán, kedy sa ťažko hľadá úsmev. Vstala som s pocitom, ktorý presne odrážal sychravosť a sivosť počasia. Sadla som si s čajom do kresla a začala som hľadať silu vykročiť do dňa. Ale tak ako hmla, čo sa vznášala nad zemou, tak aj môj optimizmus a radosť zo života boli zahalené v opare. V hlave mi to vírilo asi takto: nič poriadne nerobím, úspešnú kariéru mám už za sebou, nikto ma neberie vážne. 

Zoznam by mohol pokračovať. A kľudne si do neho zaraďte aj svoje seba-pochybnosti, lebo určite ich máme veľa spoločných. Niekde som čítala, že potreba uznania je vlastne základnou ľudskou potrebou. Viem, že vnútornú spokojnosť môžem nájsť len u seba, že mi ju neposkytne okolie. Ale rovnako viem, že niekedy potrebujeme, aby naše bytie bolo validované aj zvonku. Možno je to slabosť, ale kým ma neosvieti, tak to tak ostane.

Ako si tak teda popíjam čajík a lamentujem nad nezmyselnosťou vlastného života, tak mi prišla správa od priateľky, že ako ma obdivuje, že si dokážem život usporiadať tak, aby som mohla tvoriť a že už nemusím nič nikomu dokazovať, lebo je jasné, čo dokážem. Priznám sa, že som si ju musela prečítať niekoľkokrát, aby som uverila, že mi naozaj tak jednoducho prišla odpoveď na vlastné pochybnosti. Teda, aby som bola úplne úprimná, neverila som jej, ale aspoň som sa naštartovala do nového dňa

woman-3411790-960-720_1541067794.jpg

Niekedy mám pocit, že keď sa rozdeľovalo sebavedomie, tak väčšinu dostali muži a na nás už neostalo. Aj váš manžel, keď navarí, tak vás sleduje ako sup a vyžaduje pochvalu jedla skôr, ako si stihnete dať do úst prvé sústo? Samozrejme, že mi to pri stole lezie na nervy, ale je v tom niečo, čo by sme mali odpozorovať – nečakám na pochvalu, vypýtam si ju! Ale vážne, boli by sme oveľa šťastnejšie a spokojnejšie, keby sme si začali viac veriť. A kým sa nám to podarí vo vlastnom vnútri takto nastaviť, mali by sme si pochvalu vypýtať. Od priateľky, od manžela, od detí, od šéfa alebo od kolegu. Začnite tým, že dnes niekomu poviete, prečo si ho ceníte. Oceňte niekoho každý deň a ak budete naozaj úprimná, tak verím, že sa to začne vracať ako bumerang. Postupne si hádam spoločne vybudujeme sebavedomie, zaženieme všetky seba-pochybnosti a budeme sa tešiť, z toho ako sa nám darí. 

 Ilustračné foto: Pixabay.com 

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autorky Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Bratislava zahalená do tajomstva a napätia: Jedinečný projekt, ktorý môžete podporiť aj vy
Ponaučenie z letmého bozku
Blahobyt: mať či byť?
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Sila nášho hlasu: započúvajte sa
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Hybná sila vesmíru

Ďalšie články na podobné témy

More šťastia: kvapka po kvapke
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Pozor na novoročné predsavzatia
Zdravá a štíhla na plese?
Čo robí/nerobí spokojná žena?
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať