Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete
11. 6. 2018 | Gabriela

Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete

Máte pred tridsiatkou a puberta je dávno za vami. No napriek tomu máte pleť stále posiatu vriedkami, akoby išlo o akné? Zistite, čo sa za tým skrýva.

V súčasnosti až 10% ľudí trpí rosaceou, čo nie je zanedbateľné množstvo. Rosacea je chronické,  zápalové kožné ochorenie, typické pre ľudí  s veľmi citlivou (hypersenzitívnou) pokožkou. Zvyčajne postihuje ľudí vo veku od 20-50 rokov a skôr ženy než mužov. Čo je v dobe, kedy sa na vzhľad ženy kladú veľké nároky naozaj frustrujúce.

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, ako môžete zistiť, či ňou netrpíte aj vy.

Príznaky

Medzi typické príznaky rosacei patrí predovšetkým sčervenanie pokožky v okolí líc, brady, nosa a čela. Ak je rosacea v pokročilejšom štádiu, môže zapríčiniť vznik vriedkov, pľuzgierikov, dokonca jačmenných zŕn či viesť k zápalu spojiviek. V závažnejších prípadoch sa objaví rhinophyma (zhrubnutie pokožky), opuchy očí a silnejšie zápaly kože. Takže žiadna sranda. Ak máte podozrenie, že ňou trpíte, obráťte sa na špecialistu.

 1_1528701189.jpg

TOTO je moja pleť bez makeupu (červené líca a nos)

Opatrenia na zmiernenie rosacei

Hoci existuje veľa vecí, ktoré je možné urobiť na zmiernenie rosacei, doposiaľ neexistuje žiadny liek, ktorý by ju vyliečil. Na trhu existujú rôzne špeciálne ošetrujúce krémy a dokonca aj procedúry v drahých estetických klinikách (laserové odstránenie).

Odporúča sa tiež zmeniť životný štýl a vyvarovať sa pitiu kávy a alkoholu, pikantným jedlám, nadmernému vystavovaniu sa priamemu slnku či dokonca športovaniu. Tieto opatrenia je veľmi ťažké dodržiavať. Treba sa rozhodnúť, čo má prednosť.

Osobné skúsenosti s rosaceou

Aj ja som si dlho myslela (dokonca aj dermatológovia), že ide o doznievajúce akné.  A problém bude vo fungovaní hormonálneho systému. Mýlili sa všetci (krvné testy žiadne hormonálne poruchy nepotvrdili).

To, že to môže byť rosacea, mne ani im nenapadlo, keďže mi bol predpísaný dermálny krém Belakne na zmiernenie akneóznych prejavov. Nemôžem povedať, že by jeho používanie nepomohlo (vriedkov ubúdalo v počte aj frekvencii), ale stále to nebolo ono.

Avšak jeho používaním sa mi rosacea zhoršila natoľko, že sa mi vytvorilo akési „jačmenné zrnko“ v blízkosti očí a nevedela som, čo s tým. Možno na fotke nevyzerá tak obrovsky, ale vred bol naozaj veľký.

 2_1528701190.jpg

Čakala som, až sa “TO“ samo vstrebe, no po 3 týždňoch som to vzdala. Našťastie mám sestru, ktorá má rovnaký problém a môže si dovoliť investovať nemalé peniaze na starostlivosť o pleť. Poradila mi, že v mojom prípade ide asi o rosaceu.

Sestra si šetrila peniaze, hlavne kvôli omladeniu pleti. Preto navštívila dermatológa v jednej bratislavskej kozmetickej klinike. Tam jej doktor oznámil, že trpí rosaceou.  Čo bola pre ňu novinka. Dermatológ potom dodal, že rosacea má viacero štádií a prejavov. Jedným z nich môže byť aj tvorba „jačmenný zŕn“. 

Vďaka nej som zistila, čo je príčinou mojej obrovskej vyrážky, a tak som začala s liečbou. Sestra dokonca absolvovala laserové odstránenie, ktoré jej začervenanie pomohlo zmierniť. Jedno sedenie ju v tejto konkrétnej klinike vyšlo približne 300 eur a je nutné ho viackrát opakovať.

A takto vyzerala jej pleť po ošetrení laserom.

 3_1528701190.jpg

 Viditeľne opuchnutá. Trvalo približne 6 dní, než to pominulo.

Keďže ja si takéto niečo dovoliť nemôžem, začala som aspoň s voľbou vhodného krému na môj typ pleti. A špeciálne na rozaceu. Sestre boli odporučené krémy od Eucerin, konkrétne Upokojujúci krém Anti-Redness. Po používaní krému je začervenanie miernejšie. Najviac jej však pomohol laser.

Na trhu je v súčasnosti množstvo krémov, ktoré sľubujú zmiernenie začervenania. Ja som stavila narozdiel od nej  na značku Avéne. Zakúpila som si ochranný hydratačný krém Antirougeurs Riche a ešte jeden koncetrovanejší krém od tej istej značky.

4_1528701191.jpg

Hoci nevidím výrazné zmiernenie začervenania, určité pozitívum registrujem. Netvorí sa mi akné v takej miere ako pred tým a znížila sa i častosť jeho tvorby. Ale pokračujem ďalej, zatiaľ ho používam len 2 mesiace.

Snažím sa vyhýbať korenistým jedlám a alkoholu. Ale kávy sa zbaviť neviem a možno ani nechcem. Veď zatiaľ make-up pomôže.

Môže boj s týmto ochorením pokračuje a snáď na ním niekedy vyhrám.

A aké máte vy skúsenosti s rosaceou? Budem rada, ak sa o ne podelíte :-)

Ilustračné foto: osobný archív, Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
Najväčšie mýty o kráse
Ako sa starať o pleť pred a počas spánku?
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Konjacová špongia - krása z prírody
Aknózna pleť i pred 30-tkou?
Môj osobný stražca - ZEITGARD antiage starostlivosť o pleť
Ziaja? ÁNO