Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke
25. 1. 2018 | Martina

Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke

Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku sa dnešným štyridsiatnikom hľadá nová práca čoraz ťažšie. Občianske  združenie Inštitút Trvalého Rozvoja 40+ preto spustilo prieskum medzi ľuďmi po 40tke, ktorý potrvá do 20.2.2018. Prieskum mapuje skutočné skúsenosti ľudí 40+ s hľadaním si práce. Rozprávali sme sa s Martinou Valachovou a Andreou Trávničkovou, zakladateľkami Inštitútu Trvalého rozvoja 40+.

ČO HOVORIA ČÍSLA a koľko trvá, kým si 40+ nájde prácu?

„Už teraz nám čísla ukazujú, že 40tnik si v 50% prípadov hľadá prácu 6-12 mesiacov. V správach sú diváci často informovaní, že takmer všade  chýbajú špecialisti. Zadania firiem však často okliešťujú možnosti recruiterov – pretože požiadavka firiem a manažmentov zvyčajne siaha vo výberovom procese k ľuďom do 40 rokov“, hovorí Andrea Trávničková a pokračuje. „Fakt, že ľudia 40+ sú znevýhodňovaní, nám potvrdil aj  RNDr. Vilam Páleník,  PhD., h. doc.  zo Slovenskej akadémie vied.  Náš trh práce extrémne požaduje ideálnych pracovníkov, t.j. v ideálnom veku, s ideálnou praxou, či vzdelaním. Pritom reálne takýchto formálne ideálnych pracovníkov niet a na druhej strane formálne ideálny pracovník vôbec nemusí byť ten najlepší pracovník, uviedol v rozhovore pre stránku Inštitútu trvalého rozvoja 40+ Viliam Páleník. (prečítajte si celý rozhovor)

ada-529x529-1_1516897204.jpg

Andrea Trávničková - predsedníčka

AKO KORIGOVAŤ DEFORMOVANÝ TRH PRÁCE?

„Sme toho názoru, že nedostatok pracovnej sily na Slovensku je do istej miery možné riešiť aj využitím domácich zdrojov, keďže ľudia medzi 40. – 55. rokom života sú na vrchole svojich pracovných skúseností, zručností a energie. Je potrebné korigovať deformovaný trh práce. Inak, než tým, že o týchto veciach budeme verejne hovoriť nahlas, k zmene nepríde,“ hovorí Martina Valachová. 

mv-529x529_1516893046.jpg

 Martina Valachová - podpredsedníčka

STE PO 40TKE A HĽADÁTE SI PRÁCU?

Aké máte skúsenosti s hľadaním si práce vy? Máte po 40tke a hľadáte si prácu? Alebo chcete reštartovať a rozhodujete sa podnikať? Prípadne poznáte ľudí vo svojom okolí, ktorých sa téma týka? Zapojte sa do vyplnenia dotazníku. Pomôžete tak k čo najvernejšiemu výsledku prieskumu. Odkaz na dotazník nájdete tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5v_xVQoGyFKGFx4esZrp4YKzviu4an4RPsM9YFkNTsoH0pw/alreadyresponded?c=0&w=1

Alebo ak nemáte gmail konto, tak tu: http://www.click4survey.sk/s/17331/94e7181c

dtjgd_1516893084.jpg

Ilustračné foto: Inštitút Trvalého Rozvoja 40+, Unsplash.com

Ďalšie články od autorky Martina

Zdravá a štíhla na plese?

Ďalšie články na podobné témy

Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.
Poďme sa zoznámiť: Paťka
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Robte len to, čo vás baví
Staňte sa konečne milionárkou
Ako sa (ne)pripraviť na pohovor
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?