Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
20. 1. 2023 | Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov

Máte pred sebou úlohu zariadiť si vaše nové bývanie, alebo chystáte vo svojej domácnosti veľké zmeny? Vytvoriť si štýlový domov, ktorý bude dokonale vyhovovať vašim potrebám a životnému štýlu a navyše bude výborne vyzerať, nie je až taká nepredstaviteľná úloha. Zvládnete to dokonca aj bez ohľadu na to, čo vám dovoľuje váš rozpočet.

Existuje niekoľko jednoduchých, no zásadných vecí, ktorých sa oplatí držať, aby váš interiér naozaj zažiaril. Od nájdenia a definovania svojho vlastného štýlu až po spísanie si vášho „bojového” plánu pri zariaďovaní či rekonštrukcii. Tu je niekoľko inšpirácií od nás, vďaka ktorým váš domov bude pôsobiť profesionálne, štýlovo, bude odrážať vaše nároky a navyše nezničí váš rodinný rozpočet.

Nájdite si svoj štýl

Nebojte sa a venujte dostatok času tomu, aby ste naozaj zistili, čo vám vyhovuje, čo ladí s vaším temperamentom. Kto povedal, že nemôžete experimentovať? Ešte predtým, než budete naozaj zabývaní, skúšajte, hľadajte, pozerajte sa po inšpirácii všade naokolo.

Kombinujte, premýšľajte, ochutnávajte a vyberte si napokon to, čo vyjadruje vašu osobnosť, vašu domácnosť, vašu rodinu. Napokon, ide o váš domov. Pohrajte sa so svojou fantáziou, vyhrabte dávne sny. Ak ste vždy túžili po tom, že kráľovnou vašej domácnosti sa stane luxusná skriňa na šaty z fínskej borovice, prečo to nevyskúšať teraz?

Vylaďte farby a vzory

Môžete nazhromaždiť do svojej domácnosti akékoľvek luxusné kúsky nábytku, ak nebude váš domov vyladený štýlovo, farebne, vzormi aj do tých najmenších detailov, bude vždy pôsobiť rozhádzane, nevkusne, chaoticky.

Súlad a harmónia sú dôležité, a za tie môžu dobre vybrané a zladené materiály, farby, textílie. Za váš jedinečný vkus a osobitosť bude hovoriť nie množstvo drahých vecí, ale to, ako ste dokázali vybrať jednotlivé štýly a kusy, ale aj obliecť ich do tých správnych dekoračných textílií, ktoré sa môžu stať skutočnou ozdobou vášho domova.

Nebojte sa už dopredu naplánovať si vysnívané vzory, či látky. Aj útulný záves, originálny obrus, či nádherné vzorované vankúše v obývačke sa môžu stať tým pravým štýlotvorným prvkom vášho domova. Nebojte sa prúžkov, bodiek, vintage textílií, experimentujte s rôznymi materiálmi od madeiry cez riflovinu po mušelín. Na detailoch záleží.

bedroom-g80414d656-1280_1674464439.jpg

Posvieťte si na to

Od toho, ako si domácnosť osvetlíte bude závisieť, ako sa vo svojom domove budete cítiť. Svetlo vytvára atmosféru, takže premýšľajte aj pri jeho plánovaní. Podľa profesionálov je najlepšie navrhnúť si osvetlenie v domácnosti tak, aby vyhovovalo rôznym denným dobám, udalostiam a náladám.

Väčšina miestností si vyžaduje tri typy osvetlenia: všeobecné, akcentujúce a pracovné. Všeobecné osvetlenie osvetľuje miestnosť rovnomerne, akcentujúce sa používa na zdôraznenie určitých prvkov (napríklad dekoratívnych a umeleckých), pracovné je smerované na miesta, kde sa číta, pracuje.

Najlepšie je teda osvetliť väčšinu miestností pomocou rôznych svietidiel a lámp. Nezabudnite však pri tom opäť myslieť na váš štýl. Lampa je nielen pomocník, ale aj dekoratívny prvok. A mnohé dizajnové nástenné svietidlá dokážu dať ten správny punc a eleganciu celej miestnosti.

Porozumejte vášmu priestoru

Ak si zariaďujete domácnosť, musíte predovšetkým poznať jej priestory, ich veľkosť a charakter. Možno to znie jednoducho a samozrejme, no veľa ľudí tento faktor pri zariaďovaní či rekonštrukcii jednoducho ignoruje. Zvážte dobre vaše priestorové možnosti. Vyberajte, čo do nich naozaj chcete a čo bude potrebné. Aké kusy nábytku vaše priestory uvítajú a aké nie?

Tieto otázky sú dôležité pri všetkých miestnostiach domu, obzvlášť pri tých frekventovaných, kde to neustále žije. Na čo napríklad myslieť pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii kuchyne?  

cup-gc789b1176-1920_1674464440.jpg

Kuchyňa - pulzujúce srdce domácnosti

Každá miestnosť a jej zariaďovanie, či prerábanie si vyžaduje plánovanie a o kuchyni to platí dvojnásobne. Toto pulzujúce srdce domácnosti si vyžaduje rozdeliť na niekoľko zón (zóna prípravy potravín, zóna skladovacia, zóna umývania…), aby mohla kuchyňa spĺňať všetky funkcie, ktoré do nej rodina vkladá.

Treba tiež funkčne usporiadať také veľké a nevyhnutné kusy zariadenia, ako sú chladnička, drez, sporák. Je potrebné, aby boli tieto tri spotrebiče od seba blízko, no zároveň, aby sa dalo medzi nimi pohodlne chodiť.

Kľúčovým pri zariaďovaní kuchyne je však výber podlahy, ktorá dostane každopádne zabrať. Mala by byť odolná, protisklzová, odrážať nápory vody a iných tekutín, ale aj rôznych havárií, ktorým sa v kuchyni jednoducho nedá vyhnúť. Či už vinyl, dlažba, alebo drevo - určite dobre porozmýšľajte, čo všetko bude musieť dlážka vašej kuchyne vydržať.

Dôležitý je aj materiál pracovnej dosky: Laminát, žula, keramika, drevo? Vyberajte si podľa vašej cenovej dostupnosti, náročnosti údržby, odolnosti, ale aj elegancie.

V neposlednom rade, určite zvážte tvar a predovšetkým rozmery kuchynskej linky, aby ste si nevysnívali niečo, čo sa napokon do vašej kuchyne nevmestí. Krásna linka vám bude naozaj nanič, ak sa nebudete môcť vo vašom kráľovstve voľne a prakticky pohybovať.

Chce to voľnosť

Zamerať sa na ľahkosť pohybu je vôbec dôležité nielen v kuchyni, ale vo všetkých častiach vašej domácnosti. Možno ani netušíte, nakoľko sa práve vzdušnosť priestorov a praktickosť pri pohybe odrážajú na celkovej pohode a atmosfére vášho domova.

Po stiesnených a zaprataných priestorch netúži nikto. Okrem toho, že to vyzerá nevábne a pôsobí dojmom chaosu a neporiadku, vyvoláva to v nás rovnako stiesnené pocity. Voľnosť pohybu vo vašom domove rovná sa voľnosť vašej mysle, emócií, životnej energie.

A kde sa potrebujete cítiť viac uvoľnene ako tam, kde relaxujete, naberáte nové sily, spíte? Keď si chcete zariadiť vašu spálňu pre maximálny komfort, myslite teda predovšetkým na voľnosť pohybu aj v nej.

chairs-g23265062e-1920_1674464440.jpg

Spálňa - útočisko pokoja a oddychu

Hoci chcete mať vaše spálne zariadené útulne, neznamená to, že ich preplníte množstvom nábytku, práve naopak. Vyhnite sa všetkému nadbytočnému, najmä v prípade, ak máte malú spálňu.

Vzdušnosť a praktickosť pri zariaďovaní spálne zabezpečí, že sa budete môcť bezpečne a voľne pohybovať do postele a z nej, nenarážať zbytočne do kusov nábytku ani v prítmí a šere. Usporiadaný priestor neprepchatý vecami, kde má všetko svoje miesto znamená tiež pokojnejšiu myseľ a lepšie zaspávanie.

Kvalitná posteľ (siahnite po kráľovskom materiáli - po posteli z masívneho dubu alebo buku), k tomu zladené nočné stolíky s originálnymi dizajnovými lampičkami, praktický a elegantný šatník - to je základ každej spálne snov. Ďalšími bonusmi sú lavička, alebo iné úložné priestory, poličky, prípadne TV skrinka, pre dámy samozrejme pekný toaletný stolík.

V spálni trávite zhruba tretinu vášho života, takže ani tu nezabúdajte na výber štýlu, uprostred ktorého sa budete cítiť naozaj dobre. Môže byť modernejšia, tradičnejšia, rustikálna, jednoduchšia alebo zdobenejšia - hlavná vec je, aby sa vám v nej dobre a pokojne zaspávalo.

Niekoľko dobrých rád pri zariaďovaní spálne:

     Uprednostnite pri jej zariaďovaní vašu duševnú a fyzickú pohodu pred akýmikoľvek módnymi výstrelkami

     Ak máte menšiu spálňu, môžete zvoliť posteľ so zabudovaným úložným priestorom

     Bielym odtieňom v spálni nepokazíte nič: malý priestor zväčší, tmavý rozžiari

     Upokojujúcimi farbami pre dobrý spánok sú aj jemné bledšie odtiene zelenej a modrej, ktoré sú krásne kombinovateľné s bielou aj drevom

     Pri výbere osvetlenia rozmýšľajte, aký typ svetla budete potrebovať do určitej časti miestnosti; do spálne patrí vo všebecnosti teplé svetlo

     Veľký koberec dodá teplo vašim nohám aj duši

     Ak bojujete s kvalitným spánkom, zatemňovacie závesy sú dobrá voľba

     Bodku za štýlom vašej spálne urobí decentná tapeta s kvetinovým vzorom, dizajnové závesy, či elegantné zrkadlo s ozdobným rámom

living-room-gd094dc30b-1920_1674464441.jpg

Naozaj sem patríš?

Nech už ste akýkoľvek milovníci dizajnu a posledných módnych trendov, nezabúdajte pri zariaďovaní či rekonštrukciách na to, že vaša domácnosť sa bude vo veľkom spolupodieľať na vašej duševnej pohode a zdraví. Neporiadok, chaos, stiesnenosť, neprehľadnosť - ak toto vládne v našich bytoch, odráža sa to aj v našom vnútri.

Preto buďte pri zariaďovaní nekompromisní a vybavte si váš domov naozaj len tým, čo vám nebude zavadzať, čo tam bude patriť, ladiť, slúžiť. Začnite väčšími nevyhnutnými kusmi (postele, skrine, jedálenské stoly atď) a ostatných, drobnejších vecí sa pýtajte: Naozaj sem patríš, naozaj ťa musím mať? Potrebujem ťa? Potešíš ma?...

Uvidíte, že práve takýmto účelným spôsobom zariaďovania dosiahnete, že vám vaša domácnosť bude nielen slúžiť, ale aj sa vám bude páčiť, odrážať vašu osobnosť a budete sa v nej cítiť dobre. Aplikujte to najmä v malých priestoroch, ako je napríklad kúpeľňa, aby ste sa v nej cítili príjemne.

Kúpeľňa - všetko na svojom mieste

Nepodceňujte tento malý kúsok vášho domova, v ktorom trávite toľko času. Práve preto by mal byť aj čas strávený v nej kvalitný a relaxujúci. V kúpeľni by malo mať predovšetkým všetko svoje stabilné a rozumné miesto tak, aby bolo úložného priestoru dostatok a aby ste mali vždy všetko po ruke.

Vaša kúpeľňa priam volá po rôznych boxoch a organizéroch, ktoré ukryjú všetky vaše kozmetické poklady, a navyše sa môžu stať vďaka svojmu veselému či originálnemu dizajnu aj milým štýlotvorným prvkom. Zaobstarajte si elegantný kôš na bielizeň, využite štýlové stojany, háčiky na poličkách. Ako úložný priestor poslúžia nielen miesta pod umývadlom, ale napríklad aj skrinka na stene.

Než si vyberiete do kúpeľne váš vysnívaný nábytok, opäť musíte jasne ovládať jej rozmery, aby ste sa pri vašom snívaní neprepočítali. Aj v kúpeľni môžu dobre vyznieť veľké kusy, no vždy musíte myslieť na voľnosť pohybu a priestoru.

Štýl si môžete zvoliť ľubovoľný, podľa vašej nátury a zvyšku domácnosti. Budete sa lepšie cítiť v modernom, či tradičnejšom? A čo farby? Ani tu neexistuje jedno správne pravidlo. Niekto sa bude cítiť lepšie v svetlých odtieňoch, no nebojte sa v kúpeľni ani tých tmavších či sýtejších, ktoré odrážajú vašu osobitosť.

Na pohode vo vašej kúpeľni sa do veľkej miery spolupodieľa aj vhodné osvetlenie. Dotvára atmosféru a posvieti si na všetko potrebné, od zrkadla po úložné predmety.

home-g041095185-1920_1674464443.jpg

Ďalšie inšpirácie do vašej kúpeľne:

     Ak máte radi upokojujúce odtiene, zvoľte pre vašu kúpeľňu zelenú farbu, modrá zasa vnesie do vašej domácnosti príjemný námornícky štýl

     Veselé štýlové obkladačky s kontrastnou farbou pekne oživia celý priestor

     Ak máte v domácnosti starších členov rodiny, určite siahnite po vani s tyčou

     Túžite po nádychu luxusu? Vpustite do vašej kúpeľne kúsok mramoru

     Aj do kúpeľne patrí dekorácia, zvoľte rastliny, pekné zrkadlá, originálne koberčeky, dizajnové dávkovače mydla, kamienky, mušle, či iné dekoračné predmety…

Ozdobte si domov vašimi snami a fantáziou

Dekorácie sú vôbec významným prvkom na dotvorenie štýlu a atmosféry vášho domova. Je to zvyčajne tá najobľúbenejšia časť zariaďovania domácnosti, pretože do nej môžete vložiť našu osobnosť, túžby, vkus, hravosť a fantáziu.

Nebojte sa byť jedineční a vychutnajte si túto fázu zariaďovania vášho domova. Dekorácie vo vašej domácnosti spríjemňujú a skrášľujú život, povoľujú uzdu vašej kreativite a dávajú druhým vedieť niečo o vašich preferenciách, temperamente, vkuse.

Pustite sa do zábavného tvorenia. Môže to byť zopár výnimočných predmetov v minimalistickom štýle, ale aj celá umelecká zbierka, ak to tak cítite. Váš vkus sa môže odzrkadľovať na každom kuse nábytku, obrazoch, zrkadlách, lampách a lampičkách či konferenčných stolíkoch, vintage kúskoch, sviečkach, soškách.

Nájdite si svoj obľúbený štýl a prispôsobte mu jednotlivé miestnosti. Myslite na celkové ladenie, ale aj také drobnosti ako misky, škatuľky, darčekové predmety, obrazy… Vyhrajte sa so vzormi vankúšov, obrusov, závesov. Vneste do svojho domova vaše dlho ukrývané sny v podobe drobností a dekorácií, ktoré budete milovať. A váš nový domov s nimi.

Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Prestaňme sa vyhovárať a začnime žiť

Ďalšie články na podobné témy

Aké sedačky sú v súčasnosti najpopulárnejšie?
Drevo ani zďaleka nepatrí len na retro schodištia
Splňte si svoj dievčenský sen. 4 dôvody, prečo by ste si mali zaobstarať toaletný stolík
Ako vybrať vankúše na spanie a dekoračné kúsky do obývačky?
Idete rekonštruovať kúpeľňu? Inšpirujte sa aktuálnymi trendmi
Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?