Ako si vybaviť úradný preklad?
20. 10. 2022 | PR Servis

Ako si vybaviť úradný preklad?

S úradnými prekladmi sa spájajú ako administratívne, tak aj formálne špecifiká. Predovšetkým si ich netreba zamieňať s bežnými prekladmi. Na to, aby sme získali úradný (súdny, overený alebo preklad s pečiatkou), potrebujeme kontaktovať priamo úradného prekladateľa. Len on má oprávnenie vyhotovovať tieto špecifické preklady. Podmienkou je absolvovať skúšky pre určitú jazykovú kombináciu. Avšak pozor, u nás je úradných prekladateľov obmedzene!

Porovnávame portfólio viacerých úradných prekladateľstiev

Každá agentúra oprávnená na úradné preklady „pretlmočí“ potenciálnym záujemcom – info o typoch dokumentov pre obmedzený alebo úplný zoznam svetových jazykov. Na ďalších riadkoch bližšie konkretizuje najfrekventovanejšiu a najrýchlejšie spracovanú ponuku na preklad. Pravdepodobne k nej patria úradne preklady angličtina. Niektorí ju nazývajú aj najpopulárnejšou službou, ktorej sa venujú na dennej báze.

Klient ďalej považuje za nutné poznať konkrétny termín spracovania a možnosti doručenia. Tieto informácie nadväzujú na spôsob prvého kontaktu, ktorý umožňuje oslovená agentúra, a ktorý uprednostní samotný klient. Môže ísť o telefonát alebo e-mail, keďže šetria množstvo času. Určite by vás nemali odhovárať ani od osobného stretnutia, kde si spoločne prejdete všetky požiadavky.

Spôsob komunikácie a ďalšie špecifiká úradných prekladov

Pozor! U väčšiny prekladateľských agentúr sa stretnutie zavŕši viacerými dostupnými termínmi odovzdania a prehľadnou kalkuláciou. Výsledná suma závisí ako od časových možností na preklad, tak aj od frekventovanosti a špecifík jazyka. Takými sú úradné preklady do ruštiny pre prácu s latinkou a azbukou súčasne a aj pre unikátny prepis mien.

Aj pri tomto preklade musí ísť o záväznú zhodu so zdrojovým textom. Preklad je vo výslednom procese previazaný trikolórou s originálom. Obsahuje prekladateľskú doložku, podpis a pečiatku, ktorú úradný prekladateľ získal od ministerstva spravodlivosti po jazykových skúškach.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Pánske tenisky – doplnok k športovému i kancelárskemu outfitu
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania
Tipy na dokonalú starostlivosť o nechty v každom ročnom období

Ďalšie články na podobné témy

Kvalifikovaný elektronický podpis vo vašom mobile
Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Otvorte sa možnostiam
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Ako ne/zarábať na internete
Ako sa (ne)pripraviť na pohovor
Moje veľké pravdivé priznanie ohľadom MLM