Ako si z domova vyčariť svoj provensálsky sen
26. 12. 2022 | PR Servis

Ako si z domova vyčariť svoj provensálsky sen

Plánujete rekonštrukciu domova, alebo si zariaďujete vaše hniezdočko nanovo a rozmýšľate, po akom štýle siahnuť, aby ste u vás cítili naozaj “ako doma”? Ak aj vy milujete čarokrásny juh Francúzska so všetkými jeho vôňami, chuťami, farbami, slnkom a pohodou, neváhajte a zariaďte si váš príbytok po provensálsky!

Keď sa povie Provence, každý si hneď predstaví štýlový drevený jedálenský stôl uprostred útulného priestoru, plného dreva, patiny, vône vidieka, k tomu plno milých malých dekorácií, navodzujúcich romantiku a teplo pravého rustikálneho domova.

No nenechajte sa odradiť, kúsok Provensálska si môžete vniesť do svojho domova, aj keď práve nebývate na vidieku, či si nezariaďujete prázdninovú chatu pri lese. Dnes sú už možnosti a výber tak bohatý a pestrý, že si môžete sladko po provensálsky žiť aj vo vašom malom mestskom domčeku, či byte. Chce to len pár dobrých tipov a nápadov…

Hoci hlavnou charakteristikou provensálskeho dizajnu je jeho prírodnosť, prirodzenosť, útulnosť a romantickosť, je pravdou, že zároveň zostáva v určitom slova zmysle štýlom luxusným.

Nečudo, veď vznikol vďaka francúzskym boháčom, ktorí sa v 17. storočí kvôli spoločenským nepokojom sťahovali z miest na vidiek, no svojho luxusu a krásnych vecí sa nechceli vzdať Tak vznikol unikátny štýl bohatej jednoduchosti, “kráľovskej” prirodzenosti…

-vintage-style-store-horizontal-photo_1672060007.jpg

Typické znaky provensálskeho štýlu

Typickými znakmi provensálskeho “looku” sú okrem rustikálnosti, prirodzenosti a prírodnosti štýlu, farieb a materiálov aj vyžarovanie pokoja, útulnosti, romantiky, svetlosť a vzdušnosť priestorov, ale aj kúsok historickej patiny.

Ničím zvláštnym nie je ošúchané drevo, ktoré má asociovať autentickosť, bohaté tradície, starožitnosť.

Z farieb provensálskemu štýlu určite vládne biela, a vedľa nej rôzne pastelové a matné odtiene: piesková, krémová, levanduľová, olivová, béžová, bledozelená, bledomodrá… Ak ste odvážni experimentátori a máte k tomu adekvátny priestor, môžete skúsiť tieto jemné farby doplniť kde-tu napríklad sýtou tyrkysovou! Provensálskym priestorom často dominujú typické biele trámy, biele podlahy, matné povrchy, veľa textilu, dekorácií, kvetov, keramiky, ľahučké vzdušné závesy a samozrejme uprostred toho všetkého - kvalitné masívne drevo!

Drevo v provensálskom štýle

Ak si chcete byť istí, že ste si vaše hniezdočko naozaj zariadili po provensálsky, určite siahnite po elegantnom drevenom bielom nábytku, ktorý dokáže vyčariť z vášho domova hotovú rozprávku.

Obývačky so vznešenými komodami, útulné spálne, romantické jedálne, či vzdušné pracovne - to všetko môžete teraz zaodieť do bieleho dreva a´l a Provence…

Rozmýšľate nad tým, aké drevo pri obliekaní vášho domova do provensálskeho štýlu zvoliť? Klasikou a voľbou na istotu je určite nábytok z dubového dreva.

Či hľadáte kvalitný stôl, stoličky, postele, príborníky, poličky, už celé roky sa nemení nič na tom, že dub patrí stále k najžiadanejším a najspoľahlivejším materiálom na výrobu nábytku vďaka svojej tvrdosti, odolnosti voči poveternostným podmienkam ale napríklad aj plesniam, či hmyzom.

Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, alebo si svoj nový domov zariaďujete na chalupe v prírode, skvelou bodkou za vaším provensálskym “lookom” sa môže stať príjemné vonkajšie posedenie v podobe elegantnej drevenej lavičky pri vchode, či vo dvore ako oázy nerušeného oddychu a sladkého ničnerobenia na francúzsky spôsob… 

interior-design-with-photoframe-plant_1672060016.jpg

Hygge - domov na škandinávsky spôsob

Ak sú vašou prioritou pri zariaďovaní domova útulnosť a prírodnosť, no láka vás viac jednoduchší vkus ako ten rozmarný francúzsky, nechajte sa inšpirovať čarom severských večerov a hygge.

Už ste počuli o tomto populárnom trende v bývaní, ktorý sa takisto vyznačuje predovšetkým prirodzenosťou a rustikálnosťou?

Áno, vyhľadávaný štýl hygge - hoci pochádza z celkom iného kúta Európy - takisto vyznáva zásady pohodlnosti, nesie prvky prírody a vidieka a má s provensálskym štýlom dosť spoločného. A predsa…

Trend hygge vznikol vďaka dlhým chladným a tmavým severským večerom, počas ktorých si Škandinávci povedali, že musia vniesť do svojich domovov viac vrúcna, tepla a príjemnej pohody. Len to robia trochu inak ako Francúzi - tak po seversky. Možno viac minimalisticky a jednoducho.  

Charakteristikami štýlu hygge sú funkčnosť, jemné textúry, prírodné tvary a materiály, čisté línie a jednoduché kombinácie - najmä časté využívanie dreva s kovom! Z farieb sa v hygge veľa používa biela, sivá, drevité farby, odtiene horčice, piesku, kovu, ale aj námorníckej modrej, a to všetko v zaujímavom kontraste s čiernou.

Ako zladiť dekorácie

…Ak milujete provensálsky trend bývania, tak potom určite milujete aj najrôznejšie dekorácie, ktoré k tomuto štýlu nerozlučne patria. Do domova a´la Provence určite patrí veľa kvetov, či už živých, sušených, ale aj ako motívy na nábytku, závesoch, kobercoch, vankúšoch…

Fantázii sa medze nekladú ani pri ďalších ozdobách z prírodných materiálov a vzorov. Veľa textílií, obrusy, záclony, odkazy na vidiek, keramika, vázičky, košíky, levanduľové sviečky… To všetko do Provensálska patrí! Aj tu je však dôležité ´nepresoliť´, neprekombinovať, nezmiešať viaceré štýly. Ak to nechcete s vyzdobením vášho hniezdočka prehnať a nepremeniť ho na jeden veľký gýč, treba sa riadiť určitými zásadami, ako zladiť dekorácie v interiéri.

oration-luxury-house-interior-vintage_1672060005.jpg

Nezabudnite na kúpelňu

Rozhodne nezabúdajte pri zariaďovaní svojho nového bývania na kúpeľnu. Často nám pri najrôznejších nápadoch, chuti a inšpirácii pri vytváraní nového domova už nezvýši čas, fantázia ani dostatok energie na túto najmenšiu miestnosť v dome, no je to veľká škoda.

Prečo zabúdať na priestory, v ktorých trávime toľko času, relaxujeme, čistíme si telo aj hlavu?...

Kúpeľna si rozhodne zaslúži našu pozornosť, aby sa aj ona stala dôležitou súčasťou útulného a krásneho domova! Vďaka niekoľkým dobrým radám, čím a ako si zariadiť a usporiadať kúpeľnu, sa z nej môže stať malé kráľovstvo, do ktorého sa budete vždy radi vracať…  

Nech už ste sa rozhodli pri zariaďovaní alebo renovovaní vášho domu či bytu pre akýkoľvek štýl, majte na pamäti, že je to predovšetkým váš domov. Nenechajte sa strhnúť množstvom pravidiel, či módnych trendov a nebojte sa zariadiť si vašu domácnosť tak, aby vyhovovala vašim predstavám, temperamentu, životnému štýlu.

Riaďte sa popri radách skúsených odborníkov aj vlastným srdcom, intuíciou a potrebami. Aby bol váš domov viac vkusný ako moderný, viac praktický a príjemný ako okázalý. Aby vás vždy po prekročení prahu zalial ten príjemný, ničím nenahraditeľný pocit, že ste doma…

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Najčastejšie spôsoby využitia kameňa v moderných interiéroch
Ako si originálne zariadiť balkón, alebo terasu
Ktorý typ plávajúcej podlahy je pre vás ten najvýhodnejší?
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Návrat do minulosti a udržateľnosť. Zariaďte si obývačku podľa tohtoročných trendov
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?
Ako vybrať stôl do jedálne?
Čím sa vyznačujú moderné kuchyne?