Jeden z najkrajších spôsobov, ako zažiť voľne žijúce vtáčiky v pohodlí domova, je vytvoriť im priestor na vašom dvore alebo záhrade. Staranie sa o voľne žijúce vtáctvo môže výrazne pomôcť populácii vtákov, najmä pri dnešných klimatických podmienkach.
Miesto, ktoré ponúka jedlo, prístrešie, vodu a útočisko - o tom sníva určite každý tvor. Vykonaním jednoduchých zmien a vhodným naplánovaním záhradky, môžete aj vy vytvoriť útočisko pre vtáčiky.
Kŕmenie vtákov je skvelý spôsob, ako ich prilákať na dvor. No nie všetky druhy budú jesť krmivo v krmítkach. Veľa vtákov bude zobať jedlo, ktoré sa vyskytuje prirodzene v záhradnom prostredí.
Rôzne vtáky obľubujú aj rôzne druhy potravín. Dostatok vhodného krmiva je, preto silný motív pre vtáky, aby sa zdržiavali v záhrade.
● Slnečnicové semeno, proso, kukurica, orechy, ovos či mak.
● Sušené ovocie, najmä jablká, rôzne bobule a hrozienka, ktoré im dodávajú veľa energiu poskytujúceho cukru, ale i vitamíny a minerály.
● Niektoré druhy si pochutia aj na mäse a slanine, ale bez soli a korenia!
● Hmyzožravé vtáky v zimnom období ocenia vysokotukové krmivo v podobe tukových závesov alebo lojových gúľ, ktoré obsahujú aj rôzne semená.
Tip: V špecializovaných obchodoch je možné kúpiť už hotové zmesi pre rôzne druhy vtákov.
Aj napriek tomu, že niektoré vtáky sa prevažne živia „vegetariánsky“, v čase hniezdenia a kŕmenia mláďat sú potrebné aj dávky bielkovín, a teda potrebujú hmyz a živočíšnu potravu. A práve toto obdobie je pre záhradkárov veľmi výhodné, pretože záhradu zbavia množstva škodlivého hmyzu.
Vtáky samozrejme potrebujú aj hniezdiť. Potrebujú materiál na výstavbu svojho hniezda a miesto na znášanie vajíčok a výchovu mláďat.
Aký je najlepší spôsob zabezpečenia hniezdiska pre vtáky na záhrade? Odpoveď je taká istá, ako pri kŕmení:
● prírodné, to, čo sa prirodzene vyskytuje v prírode, v dutinách stromov alebo hniezda vytvorené vtákmi.
● umelé alebo postavené ľuďmi, ako sú klietky pre vtáky a hniezdne búdky
Búdky slúžia ako vhodná náhrada dutín. Takéto búdky ponúkajú bezpečné miesto na hniezdenie. Búdka na hniezdenie sa však líši od klasického kŕmidla a neslúži na prikrmovanie vtáctva. Najväčšie využitie majú búdky na jar, keď operence potrebujú hniezdiť. Preto by sa mali vešať na začiatku zimy alebo úplne na začiatku jari.
Ak rady tvoríte a ste domáce staviteľky, vyrobiť búdku na hniezdenie môžete aj vy samy. Pomôcť vám môžu aj vaše deti, ktoré sa pri tejto činnosti mnohému aj priučia.
Tip: Jeden okamih v prírode či jedna kúzelná fotka prírody môže vyvolať celoživotnú vášeň k prírode. Inšpirujte mladých ľudí vo svojom živote ako aj vaše ratolesti, aby sa viac starali a ochraňovali prírodu.
Autor: Dominika Blchova
Ilustračné foto: Pixabay.com
Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Domáce udiarne: Zdravotné výhody údených pokrmov
Obal bez obáv – allinpackaging.sk
Ako pripraviť deťom záhradný priestor či dvor, ktorý budú milovať?
Oprášte svoj šijací stroj
Aké sedačky sú v súčasnosti najpopulárnejšie?
Nie je darček ako darček. Čím potešiť blízkych?
Elektrické zásuvky: Aký majú význam a kedy ich vymeniť?
Splňte si svoj dievčenský sen. 4 dôvody, prečo by ste si mali zaobstarať toaletný stolík