Ako ušetriť peniaze? 15 tipov, ktoré musíte poznať! + SÚŤAŽ v článku
16. 12. 2020 | PR Servis

Ako ušetriť peniaze? 15 tipov, ktoré musíte poznať! + SÚŤAŽ v článku

Peniaze. Prostriedok, ktorý hýbe celým svetom a určuje to, ako jednotlivci svoj život prežijú. Sú takí, ktorí sa na cenovky pri nákupoch ani nemusia pozerať a je im jedno, čo koľko stojí. Na druhej strane sú tu aj takí, ktorí musia rátať každý jeden cent a naozaj dlho premýšľať, čo si kúpia z peňazí, ktoré daný mesiac dostali. Pravdepodobne ale patríte do tej strednej skupiny (aj preto, keď ste si otvorili tento článok), kedy míňate peniaze hlavne na tie základné potreby, no zároveň si občas môžete dopriať a ísť nakupovať, hoci online z pohodlia domova.

Práve pre vás máme tipy na zásady šetrenia. Nie je to nič zložité, no aj vďaka týmto radám si viete pekne prilepšiť. No a za to si budete môcť kúpiť niečo navyše alebo začnete šetriť na drahšie veci. Poďme teda na tých 15 jednoduchých, ale skutočne účinných tipov, ako ušetriť mesačne výdavky navyše.

NÁŠ TIP #1: Plánujte si rozpočet

Základom celého ovládania financií a ich plánovania je stanovenie si rozpočtu na najbližší deň, týždeň alebo mesiac. Plánovanie je kľúčom nie len k organizovaným financiám, ale k celému životu. Vďaka tomu budete vedieť, koľko peňazí plánujete za dané obdobie minúť, na čo konkrétne a koľko financií vám približne zostane. Zároveň by ste si vo svojom pláne mali určiť dôležitejšie a menej dôležité náklady.

NÁŠ TIP #2: Stop fajčeniu

Fajčenie je finančne naozaj náročné a mnohí z nás si to ani neuvedomujú, pretože sú zvyknutí, že tie peniaze na cigarety jednoducho míňajú a je to pre nich samozrejmosť. Skúste ale aspoň na týždeň – dva prestať s fajčením a uvidíte, aký veľký rozdiel to urobí s vaším rozpočtom. Alkohol spomínať zrejme ani nemusíme, aj keď pohárik vína z času na čas môže byť prospešným pre naše zdravie.

NÁŠ TIP #3: Plánujte si jedálniček

Tak ako niekedy zbytočne míňame na oblečenie, tak je to aj s jedlom. Kúpime si toho až príliš veľa, nestíhame to spotrebovať a potom to vyhadzujeme, lebo sme to nezjedli pred skončením záruky. Ak ste dostatočne kreatívni, tak si kupujte základné potraviny, z ktorých viete vyčarovať množstvo jedál. Medzi to patrí napríklad ovocie, zelenina, mäso, pečivo, cestoviny, ryža alebo mliečne výrobky. Ak ale na toto talent nemáte, tak si na celý týždeň naplánujte svoj jedálniček a pokojne si jedlá pripravujte aj deň vopred.

NÁŠ TIP #4: Sezónne doplnky

Dekorovanie domácností je veľkým trendom. Iná výzdoba na Vianoce, iná na Veľkú Noc a zas niečo iné počas obdobia jesene. Dekorácie sa naozaj neoplatí nakupovať, pretože vám zaberajú veľa miesta a sú to vyhodené peniaze. Radšej si kúpte kvety, bylinky, sviečky alebo obrazy, ktoré budete mať v domácnosti celoročne. Obľúbená ponuka je v eshope Nabbi, kde môžete nakúpiť lacnejšie, ak si pri nákupe uplatnite nabbi zľavový kupón.

NÁŠ TIP #5: Odkladajte si bokom

Skvelá vec na to, ako si mesačne odkladať určitú čiastku peňazí, na ktoré ale nebudete mať dosah je sporiaci účet. Nemusíte si hneď otvárať nový účet, sporiaci účet si viete častokrát vytvoriť ako podúčet k vašemu klasického účtu v banke. Odkladať si môžete hoci len drobné z nákupov.

Stanovte si presnú čiastku, ktorú tam budete zo svojej výplaty každý mesiac posielať a ani nebudete chápať, ako rýchlo sa vám tam zbierajú. Ak máte presne stanovený dátum výplaty, tak si hneď na druhý deň stanovenú čiastku prepošlite. Aj vo svojom rozpočte už rátajte s výplatou, ktorá je bez tejto sumy. A aby ste mali predstavu, koľko by ste si mali na sporiaci účet posielať, tak by to malo byť približne 5 – 10% z vášho príjmu (samozrejme, záleží aj na vašich výdavkoch).

NÁŠ TIP #6: Nemíňajte na zbytočnosti

Aj keď možno máte stanovený nejaký rozpočet, tak si pravdepodobne oddeľujete peniaze, ktoré môžete minúť pre vlastné potreby. No aj tieto potreby by ste mali zvažovať a premýšľať nad tým, na čo ste peniaze minuli. Kúpili ste si topánky, ktoré boli v zľave, no nakoniec zistíte, že sa vám nepáčia? Presne toto sú tie chyby, ktoré väčšina z nás robí. Kupujeme si zbytočnosti len kvôli tomu, že sú v zľave alebo sa nám páčia v danej chvíli, no nenájdeme im využitie. Snažte sa nakupovať s chladnou hlavou a skôr racionálne, než impluzívne.

NÁŠ TIP #7: Sledujte si výdavky

Podobne ako pri finančnom pláne, tak tu si zapisujte výdavky za úplne všetko – či už to bolo plánované alebo nie. Je veľa nákladov, ktoré si ani neuvedomujeme, no tie peniaze sa veľmi rýchlo rozkotúľajú. Často sa to stáva napríklad pri kupovaní darčekov, menších nákupoch, návštevách reštaurácií alebo kaviarní.

-peniaze-15-tipov-ktore-musite-poznat_1608118238.jpg

NÁŠ TIP #8: Pripravujte si jedlo doma

Aj keď vás môže niekto presviedčať, že vás obedové menu môže vyjsť v reštaurácií lacnejšie, tak to nikdy neplatí. Predsa len, už keď si uvedomíte, že reštaurácia okrem prípravy jedál musí platiť personál, priestory a režijné náklady, takže tomu musí byť prispôsobená cena ponúkaných jedál. Preto sa snažte vždy si jedlo pripravovať doma, no, samozrejme, treba si občas aj dopriať a nechať sa obslúžiť v reštaurácií.

NÁŠ TIP #9: Nezaokrúhľujte

V každom obchode sa stretneme s manipuláciou nášho nakupovania pomocou špeciálne stanovených cien. Ak niečo stojí napríklad 13,50 €, tak to berieme, že to stojí len 13 €. Potom nás čaká prekvapenie pri platení, keď zaplatíme za nákup pomerne vysokú sumu. Vždy berte cenu na štítkoch objektívne, takú, aká je a nesnažte sa ju akokoľvek zaokrúhľovať.

NÁŠ TIP #10: Nekupujte sladké nápoje alebo balenú vodu

Nakupovanie s rozumom dokáže rozpočet veľmi navýšiť, a aj keď sme sa už venovali strave v jednom bode vyššie, tak samostatnou časťou sú sladené nápoje a balená voda. Odučte sa ich nakupovať, radšej si kúpte sieťku plnú citrónov a naučte sa pripravovať domácu citronádu. Je to nie len ekonomickejšie, ale aj oveľa zdravšie.

NÁŠ TIP #11: Zvážte investovanie

Jedna vec je neustále si šetriť a zhodnocovať peniaze úrokom na účte, druhá vec je peniaze točiť, investovať a získavať z toho mnohonásobne viac. Aj keď so sebou nesú investície určité riziko, tak ak si ju vyberiete správne, vyťažíte z toho niekoľko násobne viac, než by ste len držali peniaze na účte a zúročovali nízkymi percentami.

NÁŠ TIP #12: Porovnávajte a vyberajte

Hlavne ak sa chystáte kúpiť niečo väčšie, napríklad chladničku, notebook alebo telefón, tak si porovnajte a vyberte to najlepšie pre vás. Drahšie tovary nám majú zväčša slúžiť dlho, tak k ich výberu takto aj pristupujte. Ak sa jedná o nový telefón, neprehliadnite najlepšie mobilné telefóny. Rovnako nájdete aj ďalšie rebríčky, hodnotenia, skúsenosti a rady k nákupu, ako vybrať a nakúpiť to najlepšie a zároveň neminúť zbytočne veľa.

NÁŠ TIP #13: Kvalita vs. kvantita

Preferujte kvalitu pred kvantitou. Aj keď nám dnešná doba ukazuje, že si toho musíme nakupovať veľa a sledovať módne trendy, tak sa toho nemusíte držať. Radšej si ušetrite peniaze na jedny topánky alebo jeden kvalitný vlnený sveter, ktorý vám bude držať roky, než aby ste si kupovali každé 3 mesiace nové svetre, ktoré sa veľmi rýchlo vyťahajú alebo zničia.

NÁŠ TIP #14: Nakupujte vo výpredajoch

Nemusíte ani nikam chodiť, výpredaje nájdeme aj v eshopoch. Na Slovensku máme stovky online obchodov a viaceré z nich majú pravidelne výhodné sezónne výpredaje, rôzne zľavy a špeciálne akcie, vďaka ktorým ušetríte ešte viac. Spravte si v nich prehľad a prispôsobte tomu svoj nákup. Môže ísť o výpredaje s oblečením, ale aj nábytku, sortimentu do domácnosti, drogérie, kozmetiky a veľa iných.

NÁŠ TIP #15: Zľavové kupóny nájdete aj online

Okrem rôznych výpredajov, zliav a akcií, môžete pri nákupe využiť aj kupóny a zľavové kódy a ušetriť tak ešte viac. Môže sa jednať o spomínané zľavové kódy, ktoré si stačí skopírovať a následne uplatniť pri nákupe. Ďalšie ponúkajú rôzne špeciálne akcie alebo vďaka nim objavíte výhodné výpredaje v známych obchodoch. Ak radi nakupujete online, tak vás určite poteší, keď sa vám podarí nakúpiť so zľavou. Na stránkach https://www.kuponyzdarma.sk/ nájdete najlepšie kupóny a najvýhodnejšie zľavy do stoviek obľúbených eshopov. Pozrite sa, ktoré ponuky a aké zľavy na stránkach nájdete!

---

SÚŤAŽ s portálom KuponyZdarma.sk

Stačí odpovedať na jedinú súťažnú otázku a ste v hre! Jeden z vás získa tento balíček produktov. Súťažiť môžete do 10.01.2020 a následne bude súťaž vyhodnotená.

Súťažná otázka: Ako funguje portál www.KuponyZdarma.sk?

a) Zhromažďuje zľavové kódy, výhodné akcie a výpredaje stoviek známych slovenských eshopov, množstvo kupónov nájdete exkluzívne len na ich stránkach. Všetko zadarmo a bez registrácii.

b) Stránka ponúka zájazdy, pobyty, dovolenky a pred nákupom na stránkach je potrebná registrácia.

Správnu odpoveď stačí poslať emailom na admin@nadherna.sk. Jeden z vás bude vyžrebovaný ako výherca.

alom-kuponyzdarma-sk-na-nadherna-sk-1_1608118238.jpg

---

Ak nechcete zmeškať žiadnu výhodnú ponuku, prihláste sa k odberu emailov na stránkach www.kuponyzdarma.sk. Nájdete nás aj na facebooku a instragrame.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom

Ďalšie články na podobné témy

5 tipov ako ušetriť pár eur: toto musíte skúsiť!
Príbeh mincí: od strieborných krúžkov po predchodcu dolára
Toto si nenechajte utiecť! Čítajte cez víkend s nami
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Trúfnete si život na „voľnej nohe“?
Aké kupóny nájdete na PromoKupon? Zľavy na Notino, ABOUT YOU, Vivantis a ďalšie
Chcete schudnúť? 90 - dňová výzva s FitCurves Ružinov!
Viete, pre koho je určená mladomanželská pôžička a ako si ju vybaviť?