Ako starostlivý rodič chcete pre svoje dieťa určite to najlepšie. No vyberať pre dieťa činnosti, ktoré budú zábavné a konštruktívne, môže byť skľučujúce. Existuje toľko možností a je množstvo smerov, ktorými sa vybrat'. Od pohybových, vedeckých, umeleckých, divadelných až po jazykové. Pri toľkých možnostiach môže byt' rozhodnúť sa pre vhodný krúžok alebo aktivitu hotová veda. Ako teda na to?
Ktoré aktivity budú deti baviť? Ktoré sú vhodné pre vaše dieťa, aby v ňom rozvíjalo jeho skryté vlohy? Na čo dbať pri výbere?
Ponúkame vám niekoľko tipov a rád, ktoré vám pomôžu vybrať správne mimoškolské aktivity pre vaše dieťa.
Pri výbere mimoškolských aktivít dbajte na záujmy a záľuby svojho dieťaťa ako aj to, čo ho baví a zaujíma. Zapojte dieťa do rozhodovacieho procesu. Je to skvelá možnosť, ako ho môžete učiť prevziať zodpovednosť do vlastných rúk. Nielenže ho to učí samostatnosti, ale môžu sa tým aj zvýšiť šance toho, že sa mu zvolená aktivita bude páčiť.
Krúžok by mal byt' pre deti zábava a mali by tam chodiť s radosťou, inak to bude pre ne skôr trápením.
Ako každý človek, aj deti majú majú svoje silné a slabé stránky. Mimoškolské aktivity sú preto skvelým spôsobom, ako podporiť a rozvíjať ich zručnosti, detskú osobnosť a talent.
Ak má vaše dieťa skôr introvertské črty, dbajte na to, že potrebuje viac samoty, súkromia a viac času a svojho miesta pri rôznych kolektívnych krúžkoch. A naopak, pre extrovertnejšiu povahu bude vítanejšia častejšia spoločnosť ďalších detí.
Pre introverta môže byť napríklad z kolektívnych krúžkov vhodnejšia taká možnosť, ktorá mu zároveň poskytne dostatok samostatného priestoru - napríklad rôzne výtvarné krúžky, kreatívne aktivity ako je výroba vlastných tričiek s potlačou, maľovanie, farbenie, vyšívanie, šitie, hra s textilom, tvorba dekorácií - dieťa je na jednej strane súčasťou kolektívu a zároveň má v kolektíve aj priestor na svoju činnosť a “samotu”.
Tímové športy, ako napríklad futbal, basketbal, baseball môžu pomôcť:
● viac sa sústrediť
● pri fyzickej výdrži
● s podporou sociálnych zručností (tímová práca, komunikácia)
● zlepšiť správanie (lepšia disciplína, ovládanie hnevu, kontrola impulzov).
Jednotlivé športy, ako napríklad: gymnastika, tanec, tenis či karate môžu pomôcť:
● podporiť viac pozornosti
● s hrubou motorikou
● zvýšiť sebavedomie
Kluby a spoločenstvá ako skauti, čítanie kníh, kurzy jazdenia, starostlivosť o zvieratá a rôzna podobná pomoc sú skvelé pre rozvoj sociálnych zručností, sebavedomia, kognitívnych schopností či zodpovednosti.
Krúžky varenia, šitia, výtvarného a dramatického umenia, fotenia alebo výroba tričiek s potlačou, farbenie tričiek a oblečenia - rozvíjajú pozornosť, kreativitu, vedomosť, schopnosť robiť detailné práce. Tvorba a umenie môže mať aj terapeutické účinky.
Sú krúžky, ktoré sú skutočne finančne náročné. Dieťaťu je potrebné zabezpečiť vybavenie, materiál, nástroje, oblečenie, obuv, ako aj uhradiť poplatok umeleckej škole. Dopredu, preto dobre zvážte, čo je pre vašu rodinu reálne a či si túto záľubu budete môcť dovoliť.
Popri škole a mimoškolských aktivitách a krúžkoch doprajte deťom čas na oddych a hru. Práve hra je súčasťou relaxu dieťaťa. Deti by si mali užiť svoje detstvo a k tomu im slúži hra. Či už sú to bábiky pre dievčatá alebo detské elektrické traktory pre chlapcov, vytvorte im priestor pre seba a nezaťažujte ich. Dva krúžky do týždňa sú primerané, tri už sú pravdepodobne priveľa. Deti potrebujú aj čas, ktorý im nijako neorganizujete. Môžu zažívať nudu a samé môžu objavovať spôsoby pre najrôznejšie činnosti.
Pri výbere aktivity a krúžku mimo školy je na začiatku ťažké zistiť či je to niečo perspektívne na dlho do budúcna. Dieťa vám môže po niekoľkých hodinách oznámiť, že ho to nebaví. Mnohé inštitúcie ponúkajú skúšobné hodiny alebo hodiny zdarma, čo je skvelá možnosť, ako si vyskúšať, či daná aktivita bude dieťa baviť.
Ak dieťa navštevuje krúžok, ktorý je na druhom konci mesta a v nejakom nevhodnom čase, môže to narušiť váš rodinný kolobeh. Ak deti chodia na krúžok bez dozoru, mali by ste myslieť na ich bezpečnosť. A to najmä v zime a pri zníženej viditeľnosti. Myslite, preto na to, aby deti mali na sebe reflexné vesty a nosili svetlé oblečenie, reflexné prvky, aby ich vodiči a iní účastníci cestnej prevádzky vždy zreteľne videli. Stačí k tomu málo - používať reflexné šnúrky, reflexné oblečenie, nažehľovačky, nálepky a podobne.
● Stavanie lega
● Domáce práce a pomoc pri zútulnení bývania
● Čítanie kníh
● Hranie stolných hier
● Kreatívne aktivity (maľovanie, kreslenie, tanec, pletenie, modelovanie)
● Fyzická aktivita na dvore (loptové hry, trampolína, hojdačky, ale aj pomáhanie pri záhradných prácach, starostlivosť o domáce zvieratá, napríklad čistenie stajní pre kone a iné zvieratá a pod.)
Deti môžu dosiahnuť najlepšie výsledky vtedy, ak majú nejakú štruktúru a rutinu. Toto im mimoškolské aktivity ponúkajú. Môžu dosiahnuť lepšie výsledky v škole, sú aktívne, spoznávajú nových ľudí a robia niečo, čo ich baví a posunie ďalej v ich živote.
Mimoškolská aktivita dáva deťom šancu rozvíjať svoje schopnosti, dozvedieť sa viac o svojich záujmoch, nadviazať nové priateľstvá.
Keďže deti vykonávajú aktivity bez svojich rodičov, sú "zodpovedené sami za seba", čím sa učia sebestačnosti. To je dôležitý krok k vývoju a rozvoju osobnosti.
Autor: Dominika Blchova
Pohodlie a kvalita v jednoduchom dizajne
6 tipov, ako na rekonštrukciu okolia domu
Sesterstvo v znamení kolekcie SISTERHOOD: Je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali v našich snoch
Bude môjmu dieťaťu chutiť aj detská výživa bez cukru?
Predaj Garmin v kamennej predajni v Prešove
Povinné zmluvné poistenie online – oplatí sa dnes vybavovať cez internet?
Medzinárodný deň žien očami Lidla
Ako zdravý lifestyle a preventívne vyšetrenia môžu pomôcť predchádzať zdravotným problémom.
Aktivity, ktorým sa s deťmi venujte, keď ste doma
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
Knižné tipy pre vaše ratolesti
Ako vybrať šport pre dievča
Sú penny boardy vhodné pre deti?
Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri cvičení: Čomu sa vyhnúť?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Prečo by si mali ženy pospať v práci?