Ako vybrať deťom vhodné krúžky a voľnočasové aktivity?
29. 9. 2021 | PR Servis

Ako vybrať deťom vhodné krúžky a voľnočasové aktivity?

Ako starostlivý rodič chcete pre svoje dieťa určite to najlepšie. No vyberať pre dieťa činnosti, ktoré budú zábavné a konštruktívne, môže byť skľučujúce. Existuje toľko možností a je množstvo smerov, ktorými sa vybrat'. Od pohybových, vedeckých, umeleckých, divadelných až po jazykové. Pri toľkých možnostiach môže byt' rozhodnúť sa pre vhodný krúžok alebo aktivitu hotová veda. Ako teda na to?

Ktoré aktivity budú deti baviť? Ktoré sú vhodné pre vaše dieťa, aby v ňom rozvíjalo jeho skryté vlohy? Na čo dbať pri výbere?

Ponúkame vám niekoľko tipov a rád, ktoré vám pomôžu vybrať správne mimoškolské aktivity pre vaše dieťa.

Na čo sa zamerať pri výbere krúžku

1. Zistite si záujmy dieťaťa

Pri výbere mimoškolských aktivít dbajte na záujmy a záľuby svojho dieťaťa ako aj to, čo ho baví a zaujíma. Zapojte dieťa do rozhodovacieho procesu. Je to skvelá možnosť, ako ho môžete učiť prevziať zodpovednosť do vlastných rúk. Nielenže ho to učí samostatnosti, ale môžu sa tým aj zvýšiť šance toho, že sa mu zvolená aktivita bude páčiť.

Krúžok by mal byt' pre deti zábava a mali by tam chodiť s radosťou, inak to bude pre ne skôr trápením.

2. Zvážte silné a slabé stránky dieťaťa

ng-soccer-football-exercise-community_1632912185.jpg

Ako každý človek, aj deti majú majú svoje silné a slabé stránky. Mimoškolské aktivity sú preto skvelým spôsobom, ako podporiť a rozvíjať ich zručnosti, detskú osobnosť a talent.

Ak má vaše dieťa skôr introvertské črty, dbajte na to, že potrebuje viac samoty, súkromia a viac času a svojho miesta pri rôznych kolektívnych krúžkoch. A naopak, pre extrovertnejšiu povahu bude vítanejšia častejšia spoločnosť ďalších detí.

Pre introverta môže byť napríklad z kolektívnych krúžkov vhodnejšia taká možnosť, ktorá mu zároveň poskytne dostatok samostatného priestoru - napríklad rôzne výtvarné krúžky, kreatívne aktivity ako je výroba vlastných tričiek s potlačou, maľovanie, farbenie, vyšívanie, šitie, hra s textilom, tvorba dekorácií - dieťa je na jednej strane súčasťou kolektívu a zároveň má v kolektíve aj priestor na svoju činnosť a “samotu”.

Tímové športy, ako napríklad futbal, basketbal, baseball môžu pomôcť:

     viac sa sústrediť

     pri fyzickej výdrži

     s podporou sociálnych zručností (tímová práca, komunikácia)

     zlepšiť správanie (lepšia disciplína, ovládanie hnevu, kontrola impulzov).

Jednotlivé športy, ako napríklad: gymnastika, tanec, tenis či karate môžu pomôcť:

     podporiť viac pozornosti

     s hrubou motorikou

     zvýšiť sebavedomie

Kluby a spoločenstvá ako skauti, čítanie kníh, kurzy jazdenia, starostlivosť o zvieratá a rôzna podobná pomoc sú skvelé pre rozvoj sociálnych zručností, sebavedomia, kognitívnych schopností či zodpovednosti.

Krúžky varenia, šitia, výtvarného a dramatického umenia, fotenia alebo výroba tričiek s potlačou, farbenie tričiek a oblečenia - rozvíjajú pozornosť, kreativitu, vedomosť, schopnosť robiť detailné práce. Tvorba a umenie môže mať aj terapeutické účinky.

3. Náklady

Sú krúžky, ktoré sú skutočne finančne náročné. Dieťaťu je potrebné zabezpečiť vybavenie, materiál, nástroje, oblečenie, obuv, ako aj uhradiť poplatok umeleckej škole. Dopredu, preto dobre zvážte, čo je pre vašu rodinu reálne a či si túto záľubu budete môcť dovoliť.

4. Doprajte deťom čas aj na hru a hlavne na nudu

Popri škole a mimoškolských aktivitách a krúžkoch doprajte deťom čas na oddych a hru. Práve hra je súčasťou relaxu dieťaťa. Deti by si mali užiť svoje detstvo a k tomu im slúži hra. Či už sú to bábiky pre dievčatá alebo detské elektrické traktory pre chlapcov, vytvorte im priestor pre seba a nezaťažujte ich. Dva krúžky do týždňa sú primerané, tri už sú pravdepodobne priveľa. Deti potrebujú aj čas, ktorý im nijako neorganizujete. Môžu zažívať nudu a samé môžu objavovať spôsoby pre najrôznejšie činnosti.

5. Perspektíva

Pri výbere aktivity a krúžku mimo školy je na začiatku ťažké zistiť či je to niečo perspektívne na dlho do budúcna. Dieťa vám môže po niekoľkých hodinách oznámiť, že ho to nebaví. Mnohé inštitúcie ponúkajú skúšobné hodiny alebo hodiny zdarma, čo je skvelá možnosť, ako si vyskúšať, či daná aktivita bude dieťa baviť.

6. Vzdialenosť a bezpečnosť

Ak dieťa navštevuje krúžok, ktorý je na druhom konci mesta a v nejakom nevhodnom čase, môže to narušiť váš rodinný kolobeh. Ak deti chodia na krúžok bez dozoru, mali by ste myslieť na ich bezpečnosť. A to najmä v zime a pri zníženej viditeľnosti. Myslite, preto na to, aby deti mali na sebe reflexné vesty a nosili svetlé oblečenie, reflexné prvky, aby ich vodiči a iní účastníci cestnej prevádzky vždy zreteľne videli. Stačí k tomu málo - používať reflexné šnúrky, reflexné oblečenie, nažehľovačky, nálepky a podobne.

umping-childs-sport-healthy-lifestyle_1632912212.jpg

Mimoškolské aktivity pre deti a mládež na doma

     Stavanie lega

     Domáce práce a pomoc pri zútulnení bývania

     Čítanie kníh

     Hranie stolných hier

     Kreatívne aktivity (maľovanie, kreslenie, tanec, pletenie, modelovanie)

     Fyzická aktivita na dvore (loptové hry, trampolína, hojdačky, ale aj pomáhanie pri záhradných prácach, starostlivosť o domáce zvieratá, napríklad čistenie stajní pre kone a iné zvieratá a pod.)

Výhody mimoškolských aktivít a krúžkov

Podporujú pozitívne návyky

Deti môžu dosiahnuť najlepšie výsledky vtedy, ak majú nejakú štruktúru a rutinu. Toto im mimoškolské aktivity ponúkajú. Môžu dosiahnuť lepšie výsledky v škole, sú aktívne, spoznávajú nových ľudí a robia niečo, čo ich baví a posunie ďalej v ich živote.

Pomáhajú rozvíjať zručnosti a záujmy

Mimoškolská aktivita dáva deťom šancu rozvíjať svoje schopnosti, dozvedieť sa viac o svojich záujmoch, nadviazať nové priateľstvá.

Rozvíjajú nezávislosť a sebestačnosť

Keďže deti vykonávajú aktivity bez svojich rodičov, sú "zodpovedené sami za seba", čím sa učia sebestačnosti. To je dôležitý krok k vývoju a rozvoju osobnosti.

Rady na záver pre rodičov

  1. Vytvorte deťom zoznam a rozvrh, aby vedeli kedy ich čo čaká.
  2. Nezabudnite deťom naplánovať čas aj pre rodinu a čas na odpočinok a hlavne im nechajte dostatok času aj nenaplánovaného - deti nie sú biologické roboty, ani švajčiarske hodinky.
  3. Poskytnite deťom dostatok priestoru na hru.
  4. Buďte si vedomí toho, že každé dieťa je iné, má odlišné záujmy, silné a slabé stránky. Neporovnávajte ich a nehodnoťte zbytočne s inými rovesníkmi.
  5. Nájdite správnu rovnováhu pre celú rodinu.

Autor: Dominika Blchova

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Kabelky crossbody a ich praktické vlastnosti
Najmódnejšie farby sandálov - tieto modely budú trendy v roku 2024!
Nízke libido – prirodzený stav alebo problém? Čo ovplyvňuje sexuálny apetít a ako ho zvýšiť?
Guess tenisky: Praktickosť a elegancia v jednom
Arganový olej Orient House
Niacínamid: zázračný vitamín B3 pre krásnu a zdravú pleť
Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom

Ďalšie články na podobné témy

Ako vybrať šport pre dievča
Aktivity, ktorým sa s deťmi venujte, keď ste doma
Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri cvičení: Čomu sa vyhnúť?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
Knižné tipy pre vaše ratolesti
Sú penny boardy vhodné pre deti?
Upečte si skvelé muffiny!
Rýchle a chutné recepty pre jesennú barbecue party