Ako vybrať šport pre dievča
21. 11. 2018 | PR Servis

Ako vybrať šport pre dievča

Asi neexistuje na svete rodič, ktorý by nechcel, aby jeho dieťa športovalo. Fyzická aktivita je zdravá a navyše je šport výborným vyplnením voľného času dieťaťa. Ideálny scenár je, keď dieťa samo chce robiť nejaký šport. O niečo jednoduchšie to majú chlapci, pre tých väčšinou nie je veľký problém nájsť športové odvetvie, ktoré by maximálne podporilo ich fyzické predispozície. Ak však máte dievča, môžete naraziť na dilemu, aký šport svojej dcére vybrať?

Netreba sa však hneď demotivovať. Ani vtedy keď mladé dámy dlhodobo nejavia o žiadny šport záujem. Nikdy si o svojom dieťati nemyslite, že je športový antitalent. Odborníci, unisono tvrdia, že každý človek má na nejaký šport talent, len ho treba nájsť. Samozrejme neodporúčame vám vláčiť dieťa každý týždeň na nový šport, aby ste zistili, ktorý šport dcére ide.

Základnú. „diagnostiku“ talentu vašej ratolesti si môžete urobiť aj jednoducho doma. Je to jednoduché a zaberie to pár minút. Postavte dieťa na jednu nohu, ruky nech si dá v bok a nechajte ho stáť so zavretými očami dlhšie ako 10 sekúnd. Ak to zvláda bez pohnutia má nadpriemernú rovnováhu a je preto vhodné hľadať športy, kde svoju prednosť využije. Napríklad lyže, ale aj gymnastika. Dobrými gymnastkami bývajú aj tie dievčatá, ktoré dokážu, sediac s natiahnutými nohami, dať ruky viac ako 5 cm za špičky.

ako-vybrat-sport-dievca_1542824653.jpg

Ak váš potomok dokáže vyskočiť viac ako 20 cm do výšky (merajte dosah rukou pri stoji a pri výskoku), máte doma ideálneho kandidáta na športy ako volejbal, basketbal, ale aj pre rôzne atletické disciplíny, skok o žrdi či do diaľky.

Ale pozor, netreba klesať na duchu ani vtedy, ak nič z tohto dieťa nedokáže. Možno máte doma vytrvalca. Vytrvalecké disciplíny sú totiž založené viac na mentálnych, ako na fyzických predpokladoch. Takže, ak vaše dieťa síce pravidelne končí v behu posledné, nevešajte hlavu, možno vydrží behať dlhšie, ako ostatné deti. Vtedy treba skúsiť atletiku, v zime bežky alebo napríklad veslovanie.

A ak by aj tak všetko zlyhávalo, stále je tu obrovská skupina kolektívnych športov. Tam si obvykle vyberie každý, loptové hry sú univerzálne obľúbené. A aj tu rýchlo zistíte, že má vaša dcéra správne predpoklady. Stačí napríklad sledovať či si pri hre aktívne pýta loptu, či po jej získaní hýri aktivitou a či dokáže správne vyhodnocovať situácie tak, aby sa k lopte dostala.

sport-pre-dievca_1542824654.jpg

Možno si teraz hovoríte, že kolektívne športy k ženám príliš nepasujú, ale nie je to pravda. Basketbal, volejbal, ale aj ženská hádzaná sú rozšírené aj na Slovensku. My vám však chceme dať do pozornosti kolektívny šport, ktorý je na Slovensku na obrovskom vzostupe, je jednoduchý, deti baví a na 99 % sa s ním už stretla aj vaša dcéra. Je to florbal.

Florbal sa dnes pravidelne hráva na školách v rámci telesnej výchovy a patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce športy na svete. Zvažuje sa aj jeho zaradenie na Olympiádu. Ide o bezkontaktný šport, nenáročný na financie (florbalku kúpite aj za menej ako 20€) , vhodný pre každého. Hráva sa celoročne v krytých telocvičniach a florbalové kluby (aj ženské) sú prakticky v každom meste na Slovensku.

Okrem školských súťaží a turnajov existuje celá sieť regionálnych aj celoslovenských líg a reprezentácia dokonca patrí medzi širšiu svetovú špičku. Posledný ženský florbalový šampionát bol dokonca u nás na Slovensku a priniesol skvelé návštevy.

Aj keby vám však florbal neučaroval, nevadí, dôležité je, aby sa naše deti hýbali a nesedeli doma, zavreté pri smartfónoch, závislé na sociálnych sieťach. Veríme preto, že vám náš malý návod pomôže pri rozmýšľaní kam svoju dcéru vhodne umiestniť, aby sa pre ňu šport stal pôžitkom a nie povinnosťou.

Ilustračné foto: internet

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Kabelky crossbody a ich praktické vlastnosti
Najmódnejšie farby sandálov - tieto modely budú trendy v roku 2024!
Nízke libido – prirodzený stav alebo problém? Čo ovplyvňuje sexuálny apetít a ako ho zvýšiť?
Guess tenisky: Praktickosť a elegancia v jednom
Arganový olej Orient House
Niacínamid: zázračný vitamín B3 pre krásnu a zdravú pleť
Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom

Ďalšie články na podobné témy

Máša a medveď a The Happos Family teraz ako novinka v Kinder Surprise
Detský svet v srdci Petržalky otvoril svoje brány
Septembrový strašiak rodičov
Ako nemať namiesto rúk chápadlá a na nich zavesené nespokojné deti?
Prispôsobte detský nábytok vašim ratolestiam
Mama blogy: Prečo sa ich oplatí sledovať ?
Ako vybrať deťom vhodné krúžky a voľnočasové aktivity?
Sú penny boardy vhodné pre deti?