Ako vybrať stôl do jedálne?
6. 6. 2022 | PR Servis

Ako vybrať stôl do jedálne?

Jedálenský stôl je dôležitý prvok, pretože by sa pri ňom mala aspoň občas stretnúť celá rodina. Okrem tvaru a rozmerov je nezanedbateľným parametrom aj tvar stola. Ako si vybrať ideálny jedálenský stôl?

Koľko miest potrebujete pri stole?

Veľkosť jedálenského stola sa odvíja od toho, koľko priestoru mu môžete venovať, ale aj od počtu osôb, ktoré ho budú využívať. Jedna osoba potrebuje priestor na stole aspoň s rozmermi 60 x 40 cm, pre komfort je potrebná šírka asi 80 cm. Minimálna veľkosť obdĺžnikového stola pre štyri osoby je teda 120 x 80 cm, každý centimeter navyše iba zvýši pohodlie. Ak vám to priestor umožňuje, zvoľte si radšej väčší stôl.

Ak chcete okrúhly jedálenský stôl jeho priemer by mal byť aspoň 100 cm, aby sa k menu mohli usadiť štyri osoby. S každou ďalšou osobou by sa mal priemer zväčšiť o 25 cm. Pokiaľ máte menej priestoru, alebo bývate bežne pri stole napríklad dvaja a viac miesta potrebujete iba pri návšteve, oslave a podobne, riešením môže byť rozkladací stôl.

Kam umiestniť jedálenský stôl?

Jedáleň má ako samostatnú miestnosť málokto, takže jedálenský stôl je najčastejšie v kuchyni, prípadne v obývačke. Umiestnenie je samozrejme závislé aj od priestorových možností, najmä z pohľadu odstupu od nábytku alebo steny. Ideálne je, ak máte medzi stoličkou a stenou alebo ďalším nábytkom odstup aspoň jeden meter. Tak zabezpečíte pohodlný pohyb okolo stola. Ak máte obývačku spojenú s kuchyňou, môžete si vyberať konferenčný stolík masív, ktorý bude ladiť s jedálenským stolom. 

Aký zvoliť materiál?

Pri materiáloch je potrebné rozlišovať materiál nôh a dosky stola. Doska môže byť z najrôznejších materiálov, ale asi najčastejšie sa robí z masívneho dreva, drevotrieskovej dosky alebo tvrdeného skla. Mimoriadne obľúbené je najmä masívne drevo, pretože prírodný materiál je nadčasový, trvácny a pôsobí útulne. Navyše ak je drevo správne ošetrené a nalakované, jednoducho sa udržiava. Doska z masívneho dreva, najmä ak ide o kvalitné tvrdé drevo, je finančne náročnejšia záležitosť, aspoň v porovnaní s drevotrieskou.

Dosky z laminátu majú množstvo farebných prevedení a ak majú ABS hrany, nemusíte sa obávať, že by sa odlupovali. Moderne pôsobia najmä dosky zo skla, ktoré môžu byť matné, číre aj s potlačou. Na skle však vidno každú šmuhu a nečistotu, takže si vyžadujú častejšie čistenie. 

Nohy stola sú najčastejšie drevené, laminátové alebo kovové. Obľúbené sú stoly, ktoré majú dosku aj nohy z masívneho dreva – podobne je to aj s laminátom. Drevené nohy sú stabilné a pevné, vďaka čomu udržia aj ťažkú drevenú dosku. Samozrejme materiály sa aj kombinujú. Napríklad sklenená doska vyzerá skvele s kovovými nohami, ale čaro má aj kombinácia dreva a skla. Kov je taktiež pevný, a preto sa na kovové nohy môže položiť aj doska z masívu.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Ktorý typ plávajúcej podlahy je pre vás ten najvýhodnejší?
Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Návrat do minulosti a udržateľnosť. Zariaďte si obývačku podľa tohtoročných trendov
Viete, ktoré sú najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti, ktorým sa chcete vyhnúť?
Hliníkové profily - čo sa oplatí o nich vedieť?
Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Kancelária presne podľa predstáv? Zariaďte si ju po svojom